Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Севернокорейската криза крие по-голяма заплаха от багдадската

0 коментара

Една врата се затваря, но друга ти се затръшва пред носа. Тъкмо САЩ и световната общност започнаха да се готвят за война в Ирак, за да му попречат да се сдобие с ядрени оръжия, и ето че Северна Корея се появи изневиделица като още по-сериозна и близка заплаха.

Така е. Ако има някъде деспот, който да е от същата величина като президента Саддам Хюсеин, то това е зловещият Ким Чер Ир, за когото знаем малко, но чието облекло и външен вид, изглежда, са вдъхновили създателите на тираните-мегаломани от филмите за Джеймс Бонд.

Кризата обаче не е художествена измислица, а факт. Може би до няколко месеца Северна Корея ще може да се сдобие с ядрени оръжия, а вариантите за действие от страна на САЩ и на света са по-малко, отколкото в случая с Ирак.

Проблемът не е неочакван. Преди осем години администрацията на Клинтън успя да убеди севернокорейците да закрият програмата си за АЕЦ и да пуснат в страната международни инспектори. В замяна им бе обещан проект за 5 милиарда долара /3 милиарда английски лири/ за изграждане на два безопасни от военна гледна точка ядрени реактора и ежегодна доставка на 500 000 тона мазут. Проектът се финансираше от японците, южнокорейците и американците.

Натрупа се обаче огромно взаимно недоверие. Севернокорейците не позволиха да се извършат същински инспекции. Американците, след като предложиха моркова, размахаха заплашително голямата тояга. И тогава, през октомври, по неясни причини севернокорейски официални лица информираха Джеймс Кели - американския помощник държавен секретар, че те разработвали отделна програма за обогатяване на уран, която може да се използва за създаване на ядрени оръжия.

В отговор американците временно спряха доставките на мазут за страдащата от недостиг на електричество Северна Корея. Ким Чер Ир отвърна на удара, като реактивира замразения реактор в Йонбьон. Това може и да е само маневра в преговорите, но може да е и сериозна промяна в стратегията.

Защо това е толкова важно? Не е ли Северна Корея далечна страна, за която знаем малко? Не можем ли просто да оставим американците, японците и южнокорейците да си се оправят с това? Важно е и то по няколко причини.

Първо, Северна Корея не просто има вероятност да се сдобие с ядрено оръжие. Тя разработваше и насочващи се ракети, които могат да го пренасят на стотици мили извън нейните граници. И Япония, и съседната Южна Корея са нейни потенциални жертви.

Второ, Северна Корея е най-обгърнатата в тайна и тоталитарна държава в света. Ирак, за разлика от КНДР, се контролира от един диктатор. Режимът ще изчезне, когато Саддам си иде. Северна Корея се самоизолира от света за повече от половин век. Тя има малцина приятели и за разлика от Ирак - който е част от по-големия арабски свят - тя няма верни съмишленици. Поведението ѝ е своенравно и непредсказуемо.

Трето, Северна Корея бързо затъва. Това е провалила се държава. Съществуват добре документирани доклади за масов глад; икономиката ѝ е в ужасна бъркотия, нейният БВП е на светлинни години от този на капиталистическата Южна Корея.

Всички тези фактори изнервят нейните политически лидери; те имат повече от един милион въоръжени войници по границите си. Те отчаяно ще се стремят към икономически напредък и политическо оцеляване. Отчаяните хора са опасни. Единственият им коз в преговорите е ядреният им потенциал, но това е много важен коз.

Реакцията на американците и на света трябва да има предвид тези неща. Отговорът трябва да не разчита не толкова на риториката, колкото на традиционната, деликатна дипломация. Изявление на Доналд Ръмсфелд, че идната година САЩ са в състояние да водят две войни - срещу Ирак и срещу Северна Корея - не бива да бъде възприемано прекалено буквално, но не бива и да бъде игнорирано.

Ако по време на война с Ирак Северна Корея атакува Токио или Сеул, американците могат да мобилизират големи сили за ответен удар, без да спират битката си срещу Багдад. Но превантивната война е съвсем друг въпрос. Засега САЩ ще използват срещу Пхенян натиска, а не силата.

Американската стратегия ще вземе предвид факта, че заплахата от страна на Ким Чер Ир и Северна Корея е средносрочна, а не дългосрочна. През следващите десет до двайсет години Северна Корея със сигурност ще рухне, а с нея и комунистическият режим. Тогава голямата икономическа, социална и хуманитарна задача ще бъде постепенното ѝ реинтегриране с Южна Корея. Заради огромната си бедност, 60-те години разделение и сравнително многобройното население, обединението на двете Германии ще ни се стори лесно на фона на корейското.

А междувременно липсата на военно решение означава, че американците ще трябва да работят много по-тясно с руснаците и китайците, за да постигнат отговорно поведение от страна на Ким Чен Ир. Русия и Китай имат обща граница със Северна Корея. Те би трябвало да са още по-заинтересовани от Вашингтон Корейският полуостров да бъде зона, свободна от ядрено оръжие - стабилен и мирен.

Дори ястребите в Белия дом и Пентагона ще признаят, че Съединените щати не могат сами да играят ролята на световен жандарм; че тази международна криза може да бъде решена единствено чрез международен отговор. Америка, Русия и Китай - работейки заедно - могат да придумат, заплашат и от време на време да подкупват севернокорейците, за да ги накарат да се откажат от ядрения си избор. Америка, ако е сама, не може да направи кой знае какво, освен да ги подкупи.

Затова може би по-скоро Далечният, а не Близкият изток сега е тази част от света, която бележи завръщането към многополюсния свят, и поставя граници пред американската хегемония.

Бел. на Таймс: Авторът е бил министър на отбраната на Великобритания през 1992-1995 и външен министър през 1995-1997 г.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.