"Севиля" триумфира за седми път в Лига Европа

"Севиля" ликува с купата на Лига Европа Сн. ЕПА/БГНЕС

Отборът на "Севиля" спечели Лига Европа за седми път в историята си. На финала на "Пушкаш Арена" в Будапеща испанският отбор се наложи с 4:1 след дузпи срещу "Рома".

В редовното време и продълженията двата тима направиха равенство 1:1.

Тактическото надлъгване започна още от началния съдийски сигнал, а първата голова възможност беше за римляните. В 12-ата минута Зеки Челик центрира, топката достигна до Леонардо Спинацола, който стреля, но Ясин Буну спаси вратата си.

Двата отбора внимаваха изключително много в защита и положенията пред двете врати бяха изключително малко.

В 35-ата минута, когато Браян Кристанте отне топката в центъра и подаде за Джанлука Манчини, а той продължи към Пауло Дибала, извеждайки го в наказателното поле. Нападателят остана на голова позиция и преодоля Буну за 1:0 в полза на "вълците".

Отборът от Андалусия опита да изнесе играта в предни позиции, докато Рома предпочете да играе значително по-дефанзивно. Най-чистото положение за испанците беше в петата минута на допълнителното време на първата част. Кълбото достигна до Иван Ракитич и хърватинът стреля от движение извън наказателното поле, но топката срещна гредата зад Руи Патрисио.

Второто полувреме започна с натиск за "Севиля" и в 55-ата минута се стигна до изравняване. Хесус Навас центрира в наказателното поле и Джанлука Манчини си вкара автогол, пращайки топката във вратата на "Рома" в опита си да изчисти.

Италианският отбор опита да си върне аванса в резултата. В 67-ата минута италианците имаха шанс за поведат отново, когато при центриране от фаул последователно Тами Ейбрахам и Крис Смолинг отблизо не успяха да преодолеят Буну, който в рамките на няколко секунди направи две важни спасявания.

Четвърт час преди края на редовното време на двубоя в Будапеща главният съдия Антъни Тейлър отсъди дузпа в полза на "Севиля" заради контакт на Рожер Ибанес с Лукас Окампос в наказателното поле. Решението беше променено след консултация на Тейлър с видео асистент арбитрите, а при повторенията се видя, че Ибанес играе с топката преди да закачи крака на своя противник.

В 82-ата минута топката срещна ръката на Фернандо в наказателното поле на испанския отбор след центриране на Неманя Матич, но Антъни Тейлър не отсъди дузпа за "Рома".

Последва пропуск и на Андреа Белоти пред вратата на "бяло-червените", а финалният натиск на "Севиля" също не даде резултат. В шестата минута на допълнителното време Руй Патрисио изпусна топката след удар на Сусо, а след това Фернандо стреля неточно към вратата на Рома.

В продълженията двата отбора избраха предпазлива тактика и закономерно не достигнаха до голови положения. В самия край на продълженията удар с глава на Смолинг се отби в напречната греда на вратата на севилци.

При дузпите вратарят Ясин Буну спаси ударите от бялата точка на Джанлука Манчини и Рожер Ибанес, докато Лукас Окампос, Ерик Ламела, Иван Ракитич и Гонсало Монтиел бяха точни в полза на победителите.

Жозе Моуриньо, който е начело на "Рома", загуби първи европейски финал в кариерата си. До момента португалският специалист имаше пет спечелени трофея, включително един и с римския клуб, който игра първи финал в турнирa на УЕФА след сезон 1990 - 1991. През миналата кампания италианците спечелиха Лигата на конференциите.

Отборът от Андалусия триумфира в купата на УЕФА/Лига Европа през 2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020 и 2023 година и няма загубен финал в турнира. През следващия сезон "бяло-червените" ще участват в Шампионската лига.