
Традиционното празнично осветление на парижкото авеню “Шан-з-Елизе” тази година ще е по-ярко и по-енергоспестяващо.
На церемонията по запалването на светлините по дърветата в понеделник вечерта, прочутото авеню грейна с около 1 милион нови лампички, които са 100% екологични, ще светят осем пъти повече, но ще намалят сметката за ток с цели 70%, съобщава АП.
415-те дървета по авенюто са обкичени с близо 30 000 гирлянди, които спомагат за допълнителен ефект на светлините, падащи от клоните.
Кметът на Париж Бертран Деланоа заяви по време на откриването, че коледното осветление, което е съвместен проект на “Дженерал Електрик” (General Electric Co) и френската компания “Газ дьо Франс” (Gaz de France), този сезон ще стои по-дълго, до средата на януари.
Създаваме много красиви спомени, щастливи мигове, правим нещо хубаво от естетическа и артистична гледна точка, а в същото време използваме по-малко енергия, заяви той.
Френската певица и актриса Ванеса Паради беше сред гостите на откриването на коледните светлини.
Всяка година от 1981 г. насам коледните празници във френската столица се откриват със запалването на светлините по “Шан-з-Елизе”.
Между 300 и 500 000 парижани и туристи преминават дневно между Триумфалната арка и площад “Конкорд”, предаде АП.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент