Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов е бил подложен на натиск да увеличава цената на транспорта за извозването на отработеното ядрено гориво от централа в Русия, както и на медийни атаки след провеждане на обществени поръчки за дейността на централата. Това съобщи самият той пред БНР в петък, коментирайки, че "наблюдавам много интересни връзки между нападките срещу мен от конкретни политици, вестници и т.н., и конкретни мои действия, когато трябва да одобря увеличени разходи по някои от процедурите, които се извършват в АЕЦ "Козлодуй"
По думите му става въпрос за милиони левове.
Пред Mediapool Николов посочи, че върху него е оказван натиск да вдигне с хиляди евро цената на едно извозване на отработено ядрено гориво (ОЯГ) до Украйна, откъдето руска фирма го поема за съхранение и преработка в страната. Той обаче отказал, след което срещу него били предприети медийни и парламентарни атаки. Такива имало и след като отказвал да отмени решения по обявени от централата обществени поръчки, допълни той и обеща на по-късен етап да говори по-конкретно.
През 2012 г. АЕЦ "Козлодуй" три пъти е извозвала ОЯГ до Украйна и е платила около 1.5 млн. евро за транспортирането, за съхранение се плаща отделна такса, която остава тайна. Искането за вдигане на цената на извозване с "хиляди" евро било отклонено. По думите на Валентин Николов при негово посещение в Москва миналата година "се търсеше вариант да се увеличи броя на извозвания на ОЯГ или цената на транспорта". Това обаче било отказано, заяви той, но не обясни как са били предявени тези претенции, тъй като нямал преки доказателства срещу фирмата, возеща горивото и чието име той не можа да си спомни.
Сега ядреният шеф бил възложил да се направи правен анализ за възможността да се развали договора с това дружество, което било избрано без конкурс, съобщи той пред Mediapool. По думите му до края на годината да бъде обявена обществена поръчка за избор на нов превозвач на ОЯГ.
"Възложил съм на целия ръководен екип да ми дадат предложения, да ми дадат съответно структурни промени, които трябва да се извършат в атомната централа с цел оптимизирането ѝ, и не само, така че аз очаквам и някои промени, които да се наложат във връзка и със структурните промени, които ще минат през бордовете на директорите и съответно през Агенцията за ядрено регулиране, което не касае безопасност и качество категорично, така че да може да оптимизираме работата и които съответно да дадат възможност на АЕЦ "Козлодуй" да намали своите разходи", каза още Валентин Николов пред БНР.
Той планира още да увеличи приходите на ядрената централа от продажбата на електроенергията на свободния пазар и да участва директно в износа на ток от страната. Намерението да се поиска лиценз от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за директен износ на ток от АЕЦ "Козлодуй" бе обявено още от предшественика на Валентин Николов – Александър Николов, който бе понижен в длъжност, тъй като трябвало да се повиши темпото по удължаването на живота на двата реактора на централата.
"АЕЦ "Козлодуй" поради това, че иска да продава и да реализира по-добра печалба, ще поискаме един пълен лиценз от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и ще искаме да продаваме своята електрическа енергия на границата на България, а и не само там. Ще се опитаме даже да продаваме и на едри крайни клиенти", каза сега Валентин Николов.
Според него така печалбата на АЕЦ "Козлодуй" се очаква да се повиши между пет и десет процента. "Знаете, че имаме големи инвестиционни програми в последните две, три, четири години даже във връзка с удължаването на пети и шести блок и има два варианта за намиране на ресурса за тези инвестиционни програми. Единият е чрез продажбите на електрическа енергия да реализираме по-добри печалби и второто е чрез привлечен капитал, т.е. чрез банки. Така че ние търсим вариант, ако можем, със собствени средства да постигнем максимални резултати", допълни той пред националното радио..
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
67 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Извинете, но на ББ май вече не може да му се вярва. Преди седмица беше за развитието на ЯЕ, сега е против. Утре нищо чудно и да е за създаване на ядрена бомба. Гледайте примерът, който дава "Козлодуй". Приходите от "Белене" се очаква да са доста по-големи от неговите. Трябва да се помисли по въпроса.
Бойко взриви бомбата тази сутрин в предаването на Люба Кулезич: "Инструктирал съм структурите на ГЕРБ да агитират за гласуване с "НЕ" на предстоящия референдум за ядрената централа !" И допълни :"За да стане ясно,че ние сме против АЕЦ"Белене" и ще работим за инсталиране на 7-ми блок в АЕЦ"Козлодуй",за което вече сме открили процедура" Е ако устиска ,ще гласувам за пръви път за ГЕРБ на изборите ,за да не сарнат комунягите и да рестратират отдавна умрялия руски проект.
Електроинженер съм и 34 години съм работил в АЕЦ "Козлодуй". Познавам я основно, както и изискванията за персонала в нея. Сами разбирате, че съм твърдо за АЕЦ. Да! Но не при тези условия. Ако и следващият кабинет назначи такива калинки да ръководят централата, по-добре е да я затворим веднага. Даже се учудвам, че от Международната агенция не са ни предписали вече затваряне поради липса на квалифицирани ръководни кадри.
Наложително е да се сформира екип от специалисти: психолози, социолози, ергономи, …
невролози и психиатри, които да направят пълен анализ на психологическото и стресово състояние на персонала в централата и да дадат ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ предписания за подобряване на психологическия климат сред работещите. Изключително рисково е, хора работещи в нетърпими психологически условия, да управляват атомна станция. Поддържам контакти с много колеги и приятели в АЕЦ и много добре съзнавам колко трудно се работи сега там. А това не е пилетарник, както се изразяваше един бивш шев на АЕЦ /Бог да го прости/, а отговорно и сложно съоръжение. В много малък обем в реакторите е концентрирано огромно количество енергия и при неправилно управление, риска е значителен.
Персонала в АЕЦ е застаряваш, демотивиран и стресиран. Никой не иска да праща децата си в атомни специалности във ВУЗ-ове. Не виждат смисъл. Ние нямама и няма реална переспектива в близко бъдеще да имаме подготвени специалисти за Белене. Да! Белене категорично ни е необходима, но няма подготвен оперативен персонал за нея.
Лесно беше с АЕЦ "Козлодуй", защото имаше екип от над 300 руснаци, които работеха на оператавни длъжности, а ние се учехме от тях и ги дублирахме с месеци, докато усвоим управлението на толкова сложно съоръжение. Не виждам как това може да стане за Белене или където и да е на друго място, ако се строи нова АЕЦ.
news, напълно подкрепям доводите ти, абсолютно си прав. Само че русофила изобщо няма да ти повярва, ако същите думи които казваш излезнат от устата на Путин, то тогава повярвай ми тези които така яростно защитават днес АЕЦ Белене, изведнъж ще станат най-яростните противници на ядрената енергетика в България.
37 - Не ми цитирай клишета - "централата САМА ще се изплаща с работата си", с което целиш какво - ами да заблудиш невежите, че те няма да имат отношение към изплащането на централата, нали ? - Колко наивно, същевременно и доста обидно внушение - Ами как става това изплащане "с работата на централата"? Ами да ти обясня - централата (инвеститорите й) вземат заем от някъде , някоя банка и с тези пари построяват централата! Взимат 20 млр.лв, например! Централата започва да работи, произвежда проектното …
количество електроенергия и го продава! С взетите от продажбата пари тя си плаща заплати и режийни, и й остава някаква ПЕЧАЛБА. Именно тази печалба централата може да изплаща като вноски по взетия заем! Няма друга дейност, с кяото тя да си връща заема, но тъй-като взетия заем (заедно с лихвите) трябва да се изплати за 20 години например, то ПЕЧАЛБАТА НА ЦЕНТРАЛАТА ТРЯБВА ДА Е ТОЛКОВА ГОЛЯМА, КОЛКОТО Е ДА РАЗДЕЛИШ ТЕГЛЕНИЯ КРЕДИТ ЗАЕДНО С ЛИХВИТЕ, РАЗДЕЛЕН НА 20 ГОДИНИ! Е, сега ако разделиш 20 млрд. кредит на 20 годни, колко трябва да ти е голяма годишната печалба от продадения ток? Ами 1 млрд. ( и това е без лухвите). А колко печели АЕЦ КОЗЛОДУЙ в най добрите си години - 150 млн. за 2012година ?! И сега сам трябва да си отговориш КАК ТАКА ЦЕНТРАЛАТА ЩЕ СЕ ИЗПЛАТИ САМА - ами като си увеличи печалбата.Как се увеличава печалбата - като увеличи цената на произведения ток. Колко трябва да се увеличи печалбата, за да стане тя от 150 млн. на 1 млрд. - ами десет пъти! Разбира се - цената на тока няма да се увеличи десет пъти за да се увеличи печалбата толкова, но поне три,четири пъти ще скочи цената на тока от новия АЕЦ. Аз не мога да разбера българите - глупави ли са или на такива се правят?! - И защо ни е сега да се нагърбим и със заем (20 млрд.) и с висока цена на тока, като електричество изнасяме и сега и от това не печелим нищо , тъй-като го изнасят частни фирми, а от тяхната печалба в държавата влизат САМО 10% (АКО ИЗОБЩО ОБЯВЯТ, ЧЕ ИМАТ ПЕЧАЛБА, НАЛИ (виж ЛУКОЙЛ)! Та сега - децата ни бягат да търсят работа в чужбина, малкият и среден бизнес фалира, хазната празна, пенсиите ни под въпрос (при това бягство на младите и компетентни българи - тук остават само пенсионери и цигани, които не работят), питам аз - ЗАЩО МИ Е НА МЕН ТАЗИ ЦЕНТРАЛА ДА МИ ГЛЪТНЕ 20 МЛРД,. ЛВ ЗАЕМ, които ще изплащам в бъдещите 20 години скъп ток. като нямаме производство. И не е ли по-правилно да изтеглим такъв заем и да го вложим в някаква промишленост, в подпомагане на селското ни стопанство, на дребния и среден бизнес, който да разкрие работни места, вместо да ги дадем за ядрена централа, която да изплащаме с години СКЪП ТОК, за да може някои "наши" фирми да печелят от износа на ток? И какво толкова е страшно ако някога се наложи да си купуваме ток на европейски цени, след като и сега в момента нашата цена тока НЕ Е НАЙ-НИСКА в Европейския съюз? Какво са ме заплащили - ще купуваме един ден ел. ток?! Какво тук е страшното, не мога да разбера?! Според мен ТУК СТАВА ДУМА на едни наши хора, да им се уреди една далаверка, за дълги години от тук нататък, която далаверка да платим ние! Не съм съгласен!
53, за какви върхови технологии говориш? Погледни календара сега сме 2013 година, а не 1953 когато наистина е била върхова технология и то за получаване на плутоний за атомни бомби. В момента използването на ядрена енергия за добив на електричество се оказва най-скъпата и нерентабилна от всяка гледна точко технология. Само за ликвидирането на последиците от аварията във Фокушима за година и половина са изхарчени 350 милиарда долара. За сравнение цялата атомна енергетика на Япония за 40 години е произвела електричество за около 100 милиарда долара. Затова и японците съвсем правилно сложиха кръст на тази допотопна и убийствена технология.