Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на следствието се закани на свои подчинени, изнесли данни за корупция

0 коментара

Директорът на Националната следствена служба (НСлС) Ангел Александров се закани на двамата следователи, които разкриха публично факти на корупция и беззаконие в следствието и прокуратурата.

Потулването на едно следствено дело струва 50 000 евро, а 20 000 евро е пускането от арест, разказаха пред в. "Труд" Георги Йорданов и Бойко Атанасов от IV столична териториална следствена служба. Те са сред четиримата, писали до ръководството на НСлС и пратили сигнал до ВСС срещу методите на доскорошния си началник Христо Станчев, заловен на 29 декември м.г. с подкуп от 4 500 евро.

В интервю пред Инфо радио шефът на следствието определи казаното от двамата си подчинени като "твърде несериозно и твърде тенденциозно" и добави, че те са "много сериозен обект" на проверка "с едни драстични нарушения, които се констатират в тяхната работа".

Той не обясни защо, ако наистина е имал данни за нарушения на двамата следователи, досега не е предприел мерки срещу тях. Същевременно отказа да коментира изнесените от тях факти, докато не приключела цялостната проверка.

Александров отхвърля нападките към прокуратурата и съда

Двамата следователи "съвсем неаргументирано, необосновано пренасочват своите атаки от страна на ръководството в следствието на териториалното отделение, пък отиват към прокуратурата, с намеци за съда... това е една много некоректна позиция спрямо нашите колеги от другите две гилдии", посочи Александров.

По повод думите на двамата следователи, доскорошният им шеф Христо Станчев ги е заплашвал, като демонстрирал близки връзки с директора на НСлС, Александров каза: "Не ми се ще да навлизам в такова дребнотемие, не ми се ще и да слизам в това ниско интелектуално ниво, на което слизат тези двама колеги".

Съмнения за безпристрастността на проверката

Депутати от дясната опозиция в парламента изразиха сериозен скептицизъм доколко ефективна и безпристрастна ще е проверката на самото ръководство на следствието по изнесените твърдения за корупция, както и по случая с Христо Станчев.

Наско Рафайлов от НДСВ и Четин Казак от ДПС обаче очакват обективни резултати. "При подобна публичност едва ли някой ще се осмели да бъде пристрастен", посочи Рафайлов.

Според него не става дума за систематични нарушения, а за "спорадични случаи". Същевременно той призна, че се засяга отново един от най-сериозните проблеми в съдебната система - корупцията.

Рафайлов поиска охрана за двамата следователи

Рафайлов беше категоричен, че служителите, подали сигналите за нарушенията, трябва да бъдат охранявани в момента.

Той похвали "гражданската им доблест", която била изключителна рядкост. Благодарение на такива случаи всъщност се оказва мощно противодействие на корупционните практики, добави Рафайлов, но без да посочва как точно ще се гарантира, че нещата няма да бъдат потулени и нещата няма да продължат по старому.

Депутати от лявата и дясната опозиция в парламента обвързаха пряко изнесените случаи на погазване на закона и систематичните корупциионни практики в следствието и прокуратурата с нереформираната съдебна система.

Двата лагера на дясната опозиция - ОДС и СДС - за сетен път настояха за радикални реформи и за преминаването на следствието и прокуратурата към изпълнителната власт, което, според тях, ще даде възможност на парламента да оказва реален контрол в подобни случаи.

Управляващите от НДСВ се разграничиха от тази оценка и повториха, че приемането на конституционни промени за съдебната власт са радикална и прибързана стъпка. Вместо това, според тях, парламентът трябва да предложи конкретни мерки за справяне с проблема след установяване на причините.

Комисията по корупцията към парламента вече е взела решение да изслуша различни представители на съдебната власт по случая и ще излезе с препоръки за необходимите мерки едва след приключване на разпоредената проверка от дознанието. За това съобщи пред Mediapool депутатът от НДСВ Наско Рафайлов, член на комисията.

Според Димитър Абаджиев от Демократи за силна България (ДСБ), депутат от ОДС, обаче, в момента парламентаристите не могат да реагират по адекватен начин на тези корупционни практики, тъй като съдебната власт е безконтролна.

Едновременно с това той смята, че е редно прокуратурата да се самосезира във връзка с "тези нарушения, които на практика са престъпления".

"Тези сигнали отново потвърждават верността на тезата на ОДС, че прокуратура и следствие трябва да преминат към изпълнителната власт," изтъкна юристът от ДСБ с аргумента, че именно подобни реформи ще позволят реален парламентарен контрол - проверки на подобни случаи и създаване на разследващи комисии.

Подобна позиция защити и Емануил Йорданов от СДС. "В момента парламентът доста трудно може да се намеси и да докаже нарушенията", каза той.

Младен Червеняков от БСП сподели становището на десните, като акцентира върху нуждата не от спорадични мерки, а от комплексни структурни, институционални и процесуални реформи. Червеняков посочи, че проблемът стои вече 8 години насам и припомни, че през 1996 г. с възстановяването на Инспектората първата проверка е установила, че 400 дела залежават от над 10 години.

Само Четин Казак от ДПС е на мнение, че парламентът принципно не бива да се меси в казуса, тъй като няма отношение към проблемите на съдебната власт, която е независима и разполага със собствени механизми за контрол и проверка на нарушения в системата си. Тези нарушения са само отделен щрих в дебата за по-сериозни промени в съдебната власт, по който вече има конкретни стъпки в положителна посока, смята депутатът от ДПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.