Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шестима български медици разследвани в Либия

0 коментара

Шестима български медици не могат да напускат Либия по настояване на съдебните власти в джамахирията. Д-р Антон Ботев е спрян заради дело за починала пациентка в болницата в Мсалата. Срещу трима лекари и медицинска сестра от екипа на проф. Петър Червеняков в Тархуна е предявен иск от либийско семейство. Самият професор, според неговия син -депутата от БСП Младен Червеняков, е привлечен като свидетел срещу колегите си и властите "са го помолили" да не напуска страната докато трае делото.

Външният министър Соломон Паси заяви, че се обмисля възможността за изтегляне на българските граждани от Либия, но засега МВнР не смята това за необходимо. По думите му нашите работят по индивидуални договори и сами трябва да преценят риска. От ОДС настояха тази възможност да се обсъди на парламентарна външна комисия, а според БСП Външно трябва да предупреди официално българите в Либия за риска, който поемат с оставането си там.

По данни на министерството, около 5000 българи работят в джамахирията, но само около 2000 са регистрирани в посолството ни. След среща с временно управляващия посолството на Либия у нас от МВнР обявиха, че няма данни за създаване на негативно обществено настроение срещу работещите в Либия българи.

От управляващото мнозинство отрекоха връзка между последните случаи и СПИН-делото, по което пет български медицински сестри получиха смъртни присъди на 6 май. Според ОДС и БСП обаче може да се открие тенденция в действията на либийските власти.

Председателят на парламента Огнян Герджиков, външният министър Соломон Паси и председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев се обявиха против остри действия. По думите на Паси, всяко изпускане на нервите от българска страна сега ще доведе до ответна реакция на Джамахирията, която няма да е желателна. Той допълни, че България плътно координира всяка своя реакция с ЕС и солови действия не са препоръчителни.

Д-р Антон Ботев е само следствен

МВнР излезе с противоречива информация за д-р Антон Ботев. В понеделник вечерта бе съобщено, че д-р Ботев първоначално е бил привлечен като свидетел, а след това е обвинен за смъртта на пациентка, която не успял да спаси. Днес зам.министър Гергана Грънчарова заяви, че засега няма повдигнато обвинения към него. Тя се позова на информация от българския консул в Триполи, който е бил в болницата в Мсалата и е разговарял на място със зам.директора ѝ.

България иска облекчаване на визовия режим с Либия

В момента се създава група за двустранни разговори между Либия и България с цел облекчаване на визовите процедури на Джамахирията, съобщиха от МВнР. Сега работещите в Либия могат да напускат страната само с изходна виза, а международните им паспорти се съхраняват от съответната компания, за която работят.

още

Ботев е само следствен, не му е повдигнато обвинение, съобщи посланик Здравко Велев пред Дарик радио. Случаят с д-р Ботев е от 26 април, когато по време на дежурство той е приел пациентка в кома, с 12 счупени ребра и вътрешни кръвоизливи, която се опитал да реанимира безуспешно.

В същото време, след среща в София с временноуправляващия либийското посолство Тахер Беншабан, шефът на консулската дирекция Георги Пейчинов прогнозира проблеми с прокуратурата по отношение на д-р Ботев заради гражданския иск на роднините на починалата пациентка.

Според изявлението на Грънчарова, д-р Ботев е уведомил посолството за получена бележка на арабски език, с която му се забранява да напуска страната, но е помолил за дискретност. Същата бележка е получил и проф. Червеняков.

В Кърджали здравният министър Славчо Богоев пък каза, че "задържаният" в Либия български лекар Антон Ботев не е там по линия на "Експомед", фирмата на Министерството на здравеопазването, а вероятно работи по частен договор. Министърът е категоричен, че д-р Антон Ботев не е изпълнил правило номер 1 в такива случаи и не е уведомил българското посолство в Либия за ареста си. Богоев уточни още, че "3 дни след задържането на Ботев" е научил за инцидента, за който вярва, че няма да има негативно развитие.

Четирима от екипа на проф. Червеняков обвинени в немарливост

Четирима от екипа на проф. Червеняков нямат право да напускат Либия заради граждански иск към тях за лекарска грешка от либийско семейство. Забраната се отнася и за самия професор, който от 10 години работи в Либия.

Все още няма данни за имената на четиримата медици, на този етап те не са се обърнали към посолството, поясни зам. министър Грънчарова. По думите ѝ четиримата имат само забрана да напускат страната от март, за която са разбрали в началото на май, но не и обвинения. Самият Червеняков е разбрал за забраната да напуска Либия на 8 май и веднага е информирал посолството. В момента той е на територията на мисията. Наш консул ще пътува до Тархуна, за да се информира за случая.

Пред Дарик радио депутатът Младен Червеняков каза, че към баща му няма отправени обвинения и само е бил помолен да не напуска страната до приключване на делото. Той отрече баща му да е сред приближените на либийския лидер Муамар Кадафи.

Проф. Червеняков е само свидетел по дело срещу други лекари, заявиха и с факс от БСП и обявиха всяка друга информация за спекулативна.

Според информация на Дарик радио обаче той също е обвиняем заедно с другите трима лекари и медицинската сестра заради немарливост. Четиримата от екипа му оперирали жена, която получила инфекция след като била забравена марля в тялото ѝ при секцио. По-късно професорът прави втора операция и спасява живота на жената, но по съвет на либийски лекари пациентката завела граждански иск срещу българите.

Новите случаи нямали нищо общо със СПИН-делото

От Министерство на външните работи са категорични, че новите случаи не са свързани със смъртните присъди за петте медицински сестри, произнесени на 6 май по СПИН-делото в Бенгази. Става въпрос за инциденти от преди постановяването на присъдите на нашите медици, така че няма връзка между отделните случаи, заяви зам.-министърът на външните работи Гергана Грънчарова пред БНР.

След завръщането си от посещение в Хърватия външният министър Според Паси каза, че засега не се налага изтегляне на специалистите ни, но всеки сам трябва да прецени риска за себе си.

ЕС наблюдава активно случващото се с българските медици в Либия, имаме и сериозна подкрепа от САЩ.

И според шефът на консулската дирекция Георги Пейчинов, няма оплаквания от български граждани в Либия за малтретиране или притеснения. Временно управляващият посолството на Триполи в България също го е уверил, че обстановката в Либия е спокойна. "Ние също имаме сведения, че освен първоначалните кадри на "всенародна радост" много хора даже не знаят за този процес и не се интересуват от него", допълни след срещата Пейчинов.

Пред Тахер Беншабан Пейчинов е настоял либийските власти да предприемат мерки, за да не се пораждат настроения сред либийската общественост, които да влияят върху работата и престоя на българските специалисти там.

НДСВ и ДПС не виждат тенденциозност в действията на Либия, ОДС и БСП се съмняват

СДС, Гергьовден, БЗНС-НС и ДП: Специалистите да бъдат предупредени за риска

СДС и съюзът "Гергьовден - БЗНС-НС - Демократическа партия" обявиха, че българската държава трябва да призове гражданите си да се изтеглят от Либия.

още

На въпрос дали вижда тенденция в отношението на Либия към българските граждани във връзка с последните забрани на наши лекари да напускат Либия, председателят на парламента Огнян Герджиков заяви, че му е трудно да характеризира случилото се като тенденция, но в един по-дълбок пласт можело да се забележи "евентуално опит за самозащита на либийската страна, за да покаже на този етап твърдост към всички медицински работници".

Шефът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев и зам.председателят на парламента от ДПС Юнал Лютфи също бяха категорични, че не трябва да се търси тенденция в случващото се с още български медици.

По думите на Илчев е възможно да има "случайно наслагване на факти" и не трябва да се създава изкуствена връзка между основния въпрос за СПИН-делото и новите случаи.

За обвинения д-р Антон Ботев Юнал Лютфи каза, че това е частен случай и не бива да се правят сравнения с големия процес срещу петте български медицински сестри. Ще бъде погрешно, ако търсим оформянето на тенденция в либийската страна към нашите медици, които са там, допълни Лютфи.

Либия отложи визитата на наблюдателя от ПАСЕ

Либия отложи визитата на докладчика на ПАСЕ Матиаш Йорши, който в петък трябваше да се срещне с българските медици, съобщи Дарик радио. След първата си среща преди произнасянето на присъдите Йорши обяви, че те са невинни. Депутатът Евгени Кирилов, който е представител на България в ПАСЕ, коментира по-рано, че докладчикът ще има срещи на високо равнище в Либия. Либийската страна все още видимо не разбира какво означава този процес или на този етап отказва да разбере, смята Евгени Кирилов.

Според Димитър Абаджиев от ОДС обаче очевидно българските граждани в Либия вече се използват като разменна монета. От ОДС предлагат парламентарната външна комисия още в сряда да обсъди възможността за изтегляне на българските граждани от Либия, както и за преразглеждане на спогодбата на министерството на здравеопазването, по която са заминали голяма част от медиците.

Евгени Кирилов от БСП също свърза настроението в Либия от СПИН делото с новите обвинения срещу български лекари. Според него, МВнР трябва да изпрати ясен сигнал към всички българи, работещи в Либия, че рискът за тях се увеличава заради създаващото се негативно обществено мнение заради СПИН-делото. Според него това трябва да стане с официална декларация на Външно министерство.

Развитието на СПИН-процеса вече ни показа, че не можем да разчитаме на нормално правораздаване в тази държава, заяви Кирилов. От ОДС повториха, че е било грешка българската страна да приеме СПИН-процеса като чисто съдебен, а не като политически, какъвто и се оказа.

Надяваме се, че няма тенденциозност от страна на либийските власти, но е необходимо Външно министерство и службите да представят на депутатите ясна оценка за това, заявиха от Новото време.

Управляващите против открит натиск върху Либия

Без гаранции, президентската визита в Либия може да се превърне в унижение за България

Без предварителни гаранции евентуална визита на президента Георги Първанов в Либия може да се превърне в едно унижение за България, предупреди Димитър Абаджииев от ОДС. По думите му в тази ситуация не се знае дали такава визита ще бъде достатъчно ефективна. За подготвяно посещение на Първанов в Триполи съобщиха от МВнР в неделя.

още

На този етап Герджиков определи като неприемлив всеки опит да се мисли за възможно скъсване на дипломатическите отношения между двете страни или до изтегляне на всички българи от Либия.

По думите му е рисковано да се предприемат действия, които могат да се окачествят като остри, защото това може да доведе до негативен резултат. Важно е да се действа спокойно, с много добре обмислени ходове, отбеляза още той.

Според НДСВ и Новото време не е необходимо на този етап парламентът да отговаря с декларация на острата реакция на Либия срещу САЩ, в която България бе обвинена в биотероризъм. Станимир Илчев каза, че Либия може да приеме подобно действие като намеса на българското законодателното тяло в нейния политически и обществен живот. Той посочи, че не е изненадан от острата декларация на Либия срещу САЩ, която отразявала в голяма степен политическата култура в целия регион. Според него тревожното било в сигнала, че отношенията между Либия и нейните партньори в света не са лишени от изненади.

Необходими са консултации доколко и как парламентът трябва да се намеси във връзка с делото срещу българските медицински сестри в Либия, каза и заместник-председателят на Народното събрание Юнал Лютфи от ДПС. По думите му, въпросът за евентуална декларация на парламента, а също и за анкетна комисия по случая с Либия, ще се обсъждат в сряда на председателски съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.