Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ширак и Шрьодер премахнаха последното препятствие пред разширяването на ЕС

0 коментара

Арно Лепармантие, Лоран Зекини, в. Монд
22 октомври 2002

Драматичен обрат в Брюксел! Поради дълбоките различия между Франция и Германия по въпроса за земеделските помощи, всички залагаха за провал на европейската среща на върха в Брюксел, която се събира на 24 и 25 октомври, за да уточни финансирането на разширяването. Без споразумение за земеделието е невъзможно да се направи предложение за финансиране на 10-те кандидати и следователно да се постигне тяхното приемане на срещата в Копенхаген в средата на декември. Споразумението, постигнато в последния момент в Брюкксел между президента Ширак и канцлера Шрьодер и представено по време на вечерята на държавните и правителственните ръководители на 15-те, позволи да се деблокира ситуацията.

Андерс Фог Расмусен, датският премиер, можа да обяви в края на вечерята "голям напредък" по селскостопанската политика, позволяващ да се приключи успешно срещата на върха в петък.

Десет дни по-рано германският канцлер Шрьодер и френският президент се бяха разбрали за среща няколко часа преди официалното откриване, за да дадат последен шанс на споразумението.

В фоайето на хотел Конрад, където тя се провежда, цари трескаво безспокойство. След около час двамата мъже излизат от асансьора със сериозен вид и германският канцлер взима думата пръв. След няколко общи фрази за "историческия шанс" на разширяването, Шрьодер обявява, че "след 2007 г. селскостопанските помощи останат на нивото от 2006 г". "Ние ще харчим същата сума като сега, но разпределена между 25", добавя той.

Жак Ширак уточнява, че споразумението е постигнато по "най-естествения начин на света и в най-добра атмосфера", след което подчертава, че последствията на това споразумение означават, че има "обща воля да се овладеят разходите във всички области, а не само тези за селскоското стопанство. Това се отнася за структурните разходи и в този контекст ние трябва да разгледаме обезщетенията, от които се ползват някои страни, и по-специално Англия."

Ясно е, че Франция и Германия са постигнали много, приемайки значителни взаимни отстъпки като посочват освен това и двете страни, от които очакват също да направят усилия: Великобретания, която трябва да се съгласи на намаление на финансовите отстъпки, с които се ползва от 1984 г. и Испания, която трябва да приеме жертви по размера на регионалните помощи, на които тя е пръв ползвател.

Един прекрасен ден

Френските и германските дипломати са във възторг: след години на разговори между глухи, това неочаквано споразумение дава зрелищно ново включване на германо-френския мотор. "Това е пробив, това е един добър ден за Европа и за франко-германското", се радва висш германски дипломат, докато неговият френски колега констатира очарован, че сега е ред на бринаците да яхнат коня.

Как се стигна до това деблокиране? От месеци Жак Ширак е наясно, че рано или късно ще трябва да приеме преразглеждане на Общата селскостопанска политика /ОСП/. Той каза "не" на радикалната реформа, предложена в средата на юли от комисарят по селското стопанство Франц Фишлер, под предлог че с Берлин има договорка да не се реформира из основи аграрната политика преди 2006 г. - датата когато ще започнат преговорите за следващия бюджет на Европа (2007 - 2013). Много страни обаче смятат, че с 10 нови члена ОСП ще струва твърде скъпо - Жак Ширак обаче ги изпревари.

В неделя 20 ноември Париж предлага на Берлин да се променя селскостопанския бюджет след 2007 г. За френските земеделци това означава, че ще си делят помощите с полските селяни. Доминик де Вилпен, министър на външините работи, призна днес: "по дефиниция, когато някои заговори за стабилност, това означава, че ще се полагат усилия - от нас и от другите страни".

От своя страни германския канцлер Шрьодер беше поставил условие пред всякакво споразумение: трябва да се постигне постепенно намаляване на селскостопанските помощи. Но това означаваше да се поеме риска да се блокира разширяването, нещо немислимо за германски канцлер. Сред партньорите от Евросъюза освен това той щеше да изглежда като човекът, който поставя под въпрос правилата на играта, приети всички: не може реформата на политиката на ЕС, да се поставя като условие за влизането на страните-кандидатки.

В бъркотията около срещата с Герхард Шрьодер Жак Ширак отиде до хотел Меридиен, където го чакаше Тони Блеър. Официално се очакваше да става дума за Ирак, но френският президент предстя на британския премиер преди всичко френско-германския "план". Блеър задава въпроси и повтаря, че не може да се поставя под въпрос британският чек преди 2006 г. Той го повтори и по време на верчерята в четвъртък. Но твърдостта на Великобринатания беше разклатена: за пръв път британците не изключиха, че в големите преговори след 2006 г., предимства, ползвани от Лондон, могат да се преразгледат.

Британски дипломати не скриха разочарованието си, както от това че не са успели да разкрият предвестниците на офанзивата на Ширак, така и от това че са видели премиера си поставен в дефанзивна позиция от възстановяване на френско-германската двойка.

Превод mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.