Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Щатът Юта върна смъртното наказание чрез разстрел

2 коментара
Щатът Юта върна смъртното наказание чрез разстрел

Юта стана първият американски щат, който върна разстрела при изпълняване на смъртна присъда, съобщи във вторник АФП, цитирана от БТА. Този метод ще се използва, когато веществата за смъртоносна инжекция липсват, както стана напоследък в няколко щата.

В понеделник губернаторът на Юта Гари Хърбърт подписа законопроекта, гласуван по-рано този месец от щатския Сенат. Губернаторът призна, че методът "е страшничък", но подчерта, че той дава на щата резервен вариант.

Според вносителя на законопроекта, републиканеца Пол Рей, разстрелът е по-бърз и хуманен, докато опонентите му го заклеймяват като варварски и вредящ на имиджа на щата. През 2004 г. Юта забрани разстрела на осъдени на смърт.

През април американският Върховен съд ще се произнесе върху конституционността на смъртоносните инжекции - най-често използвания, но и но все по-спорен метод за изпълняване на смъртни присъди.

Смъртното наказание е разрешено в 32 американски щата. Към октомври 2014 г. в САЩ е имало 3035 души, очакващи смъртната си присъда.

От 1976 г., когато смъртното наказание е върнато в страната, до декември 2014 г. в САЩ са екзекутирани 1394 души.

В последните години САЩ се сблъскват с все по-остър дефицит на вещества за смъртоносни инжекции, до голяма степен защото европейските производители прекратиха доставките им, тъй като са против смъртното наказание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. шаривари
    #2
  2. Alan Smithee
    #1

    Тъй тя със санкциите. На първо време си патят тези, които санкциите са предназначени да защитят. Възниква морална дилема, от която трябва да се търси изход. Представих си: на извършителя на страшното престъпление се прави предложение: да стане донор на органи, като операцията няма да застраши пряко живота му (бъбрек, костен мозък, кост, кожа и пр.). Само предложение. Той решава. И доживотен затвор с труд в полза на обществото. Задължение да пише историята си. Ако откаже -- без писма и свиждания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.