Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще дойде ли царско "не"" за сделката с Булгартабак

0 коментара

Как ще завърши сагата около приватизационната процедура за "Булгартабак холдинг" ще реши лично премиерът Симеон Сакскобургготски, заявиха пред mediapool.bg няколко независими източника.

Източниците не изключват през следващите седмици въпросът да бъде обсъден с МВФ и Световната банка. Това се налагало, защото към момента най-логичното решение по приватизационната процедура изглеждало нейната отмяна. А приватизацията на "Булгартабак холдинг", наред с тази на ДЗИ и БТК, е сред задължителните условия по структурния заем PAL на Световната банка, който е за общо 450 млн.щ.долара и трябва да бъде отпуснат през следващите три години.

Източниците на mediapool.bg твърдят, че приватизационната процедура ще бъде спряна заради липсата на сериозен купувач и сериозните вътрешно и външно политически трусове, които могат да последват при един или друг избор.

Външни белези за това, че царят се интересува от предстоящата приватизационна сделка е и изненадващата му среща с изпълнителния директор на монополиста Георги Попов.

Премиерът вероятно е заинтересован от процедурата по много причини, но една от основните сигурно е участието на Майкъл Чорни. Ако кабинетът си позволи да му даде "Булгартабак холдинг", поканата за НАТО в Прага става невъзможна. За това многократно намекват представители на американското правителство, като последния от тях бе новия посланик у нас Джеймс Пардю.

Отвъд натовското измерение на сделката обаче стоят и доста важни вътрешни проблеми - предстоящите съкращения в холдинга, съдбата на тютюнопроизводството, приходите за бюджета и гаранциите за недопускане на нелегално производство на цигари при нов частен собственик на монополиста.

Това са все теми, в които политиката и икономиката се преплитат. Но в края на деня ще бъде по-важно не дали сме взели 10 или 20 млн.щ.долара повече, а дали сме привлекли за собственик на "Булгартабак холдинг" лоялен инвеститор, който ще спазва правилата на играта.

Симеон Сакскобургготски не може да не е забелязал, че в сделката се преплитат много интереси, но за жалост нито един от тях не може да даде на правителството гаранция за безоблачно бъдеще.

"Консорциум Метатабак"

Присъствието на Майкъл Чорни изключва възможността той да бъде посочен за победител. Рисковете за правителството обаче включват евентуално получаване на доказателство за обвиненията за искан подкуп от изпълнителния директор на "Булгартабак холдинг" Георги Попов, и което е по-неприятно, възможност при отстраняване кандидата да оспори процедурата и така да забави или направи невъзможна приватизационната сделка.

"Тобако холдинг"

Безспорно тази структура изглежда добре на пръв поглед, защото включва австрийската "Райфайзен инвестмънт", американския фонд "Инвеско" и гръцката тютюнева фирма "Михайлидис". Проблемът за този кандидат обаче са подозренията, че най-големия инвеститор в съдружието - "Интернешънъл Тобако Фънд", доскоро бе 25% собственост на Майкъл Чорни.

Иначе в специално съобщение до медиите "Райфайзен Инвестмънт" категорично отхвърли информациите в пресата, че Майкъл Чорни е свързан с "Тобако холдинг".

Пресслужбата на финансовата институция определи като абсолютно грешни и фалшиви констатациите в медиите за прикрито участие на Чорни в консорциума чрез "Райфайзен Инвестмънт".

"Ние нямаме основание да работим с г-н Чорни", коментира Хайнц Сернец, член на Борда на директорите на "Райфайзен Инвестмънт", цитиран от пресслужбата.

"Ние не работим с Чорни и финансирането на покупката на Булгартабак холдинг АД се осъществява от акционерите на Tabacco Holding", казва Сернец.

И ако подозренията към банката сигурно са безпочвени, то това за съжаление не може да се каже за новия собственик на най-големия акционер в "Тобако холдинг" - "Интернешънъл тобако фънд". Липсата на достоверна публична информация за новия собственик на фонда Соломон Майер не спомага подозренията да бъдат разпръснати.

Чорни вече веднъж изигра у нас картата със смяната на собствеността на "МобилТел", като ролята на нов притежател на компанията за няколко месеца игра диамантения крал Лев Леваев. Няколко месеца след парламентарните избори се оказа, че Леваев не бил намерил пари за сделката...

"Тобако Кепитъл Партнърс"

Регистрираната у нас компания, чието финансиране може да бъде осигурено от "Дойче банк", вече стана база за обвинения срещу вицепремиера Николай Василев. Според осведомени източници зад дружеството стоят същите мениджъри, които организираха закупуването на трите фармацевтични завода от "Балканфарма". Предлаганият от Василев за министър на енергетиката Божан Стоянов от нюйоркския "Уолстрийт клуб" е консултант на дружеството.

Явно идеята на този участник е да преструктурира бързо холдинга и да продаде предприятията по отделно. Едва ли обаче "Дойче банк" ще отпусне финансиране на проект с толкова много неизвестни. Това ще направи офертата неконкурентноспособна.

Източник от лондонското сити с добри връзки във Франкфурт сподели пред mediapool.bg, че Дойче банк е силно притеснена от участието в приватизационната процедура на Майкъл Чорни. Това била основната причина банката да не желае да се шуми около "Тобако кепитъл партнърс"- дружество, което било изцяло нейна собственост.

В централата във Франкфурт почти се били отказали да подават оферта, след като през изминалата седмица се разбра, че на втори тур ще бъдат допуснати всички пет участника. Работната група реши, че при положение, че офертите са перфектни от правна гледна точка, то тя няма основание да отстрани когото и да било от по нататъшно участие.

Във Франкфурт очаквали, че кандидатите, свързани с Чорни, ще бъдат отстранени на първи тур и няма да се наложи да се конкурират на втори тур, когато се подават обвързващи оферти.

При сегашната ситуация банката рискува името ѝ да се завърти в сериозен скандал покрай очакваното оспорване на процедурата от някои от кандидатите на скандалния бизнесмен.

"Ви Табак"

Унгарската цигарена фабрика е кандидатът, за когото досега е получена най-малко информация. Източниците на mediapool.bg не изключват това също да е участник, зад който се крие Майкъл Чорни. Дори да не е така, едва ли четвъртата по големина фабрика в Унгария може да се нарече добър инвеститор за "Булгартабак холдинг".

Банка "Регионална перспектива"

Тази неизвестна, дори в Москва банка, е най-тайнственият участник в сделката. Уставният ѝ капитал от едва 5 млн.щ.долара е най-малкото, което буди учудване. Случайно или не минути след края на официалното ѝ представяне покрай група журналисти минаха посланика на Русия Юрий Титов и заместник-пълномощния представител на президента на Руската федерация в Централния федерален окръг Василий Кичеджи Кичеджи заяви, че банката участва в конкурса за "Булгартабак холдинг" съвместно с голяма руска инвестиционна банка - НИКОЙЛ. От пресслужбата на тази банка заявиха за mediapool.bg, че засега не могат да коментират думите на Кичеджи.

Неговият началник Георгий Полтавченко прекара у нас три дни, като осъществи срещи с вицепремиера Николай Василев и президента Георги Първанов. Междувременно не спомена нищо конкретно за това как се развива въпроса с руските претенции към имоти на "Булгартабак холдинг".

Според източниците на mediapool.bg зад банката не стои Майкъл Чорни. Служител на "Булгартабак холдинг", пожелал анонимност заяви, че руснаците имали сериозни лобисти сред висшия мениджмънт на компанията. Затова в Москва притежавали възможно най-пълната информация за състоянието на Булгартабак. Усещането за подкрепа на Банка "Регионална перспектива" в процедурата от страна на администрацията на президента на Русия също не било измамно. Руснаците били намекнали неофициално, че могат да забравят за претенциите си към имоти в България, ако получат "Булгартабак холдинг".

Историята на междудържавните ни отношения обаче показва, че България е винаги на губещата страна.

Вместо финал

Колкото и да е лошо за едно предприятие да остане държавно, в случая с "Булгартабак холдинг" това сякаш остава най-доброто решение.

Съвсем отделен е въпросът, кой всъщност трябва да провери кандидатите за Булгартабак, около които висят толкова въпросителни. Засега напрежението се нагнетява около МВР и контраразузнаването, а Агенцията за приватизация с облекчение посреща медийния интерес към хората на Петканов, за да отхвърли от плещите си отговорността. Всъщност, и петимата кандидат-купувачи са чужди юридически лица и истинската проверка трябва да се води извън границите на България, а не вътре в страната. Това могат да направят както Министерство на външните работи чрез официалните дипломатически канали, така и разузнавателната служба на подчинение на Димо Гяуров. Ако държавата наистина държи да знае кой идва да ѝ купи стратегическото предприятие, би могла поне да потърси повече информация за бизнес-историята на кандидатите чрез съответните ни търговски аташета. Но и дори това елементарно упражнение не е поръчано от икономическото министерство, чийто принципал Николай Василев отговаря както за тази, така и за останалите стратегически сделки.

Този въпрос обаче е следствие на по-важния. А той е, че самата приватизационна стратегия за холдинга не елиминира участието на съмнителни бизнесмени и не привлече сериозни купувачи от бранша. Правителството сгреши, като не сложи предварителни изисквания, които да не позволят участието на структури на Чорни. И кабинетът, и мнозинството в парламента сгрешиха, одобрявайки приватизационна стратегия, която изключва възможността в наддаването да участват големи тютюневи и цигарени компании.

Така седмица - след първия тур, има един невъзможен, три съмнителни и само един възможен кандидат, който иска да се откаже. Към това се прибавя и очаквания скандал с оспорване на самата процедура, както и временно затихналия случай с обвиненията за искан подкуп към изпълнителния директор Георги Попов от участващите в консорциум с Майкъл Чорни представители на "СК Табак".

Не е нужно да си цар или премиер, за да видиш, че едва ли тази ситуация може да има добър край. Скоро сигурно ще чуем, че всичко трябва да започне отначало. Което не значи, че някой ще поеме отговорност за това, което се случи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.