Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще подпомогнем съдебната реформа и борбата с корупцията

0 коментара

Ние ще подкрепим България в борбата с корупцията, реформата в съдебната система и насърчаването на икономическия растеж, заяви държавният секретар на САЩ Колин Пауъл на съвместна пресконференция в София заедно с премиера Симеон Сакскобургготски. Брифингът бе предаван пряко от девет телевизии, сред които Си Ен Ен.

Пауъл дойде в България за няколко часа веднага след посещението си в Москва, след което замина за Германия. По време на визитата не е обсъждан въпроса с иракския дълг към България, както и позицията ни по Международния наказателен съд. В отговор на българските предложения за американски военни бази в България държавният секретар каза, че решението за преразпределянето на американските въоръжени сили в Европа няма да дойде скоро.

Той се срещна с премиера Сакскобургготски и президента Георги Първанов, като на срещата в МС присъстваха министрите на външните работи и на отбраната.

Остават проблемите с износа на оръжие и опазването на информация

Българските институции трябва да решат проблемите с контрола върху износа на оръжие, както и със защитата на класифицираната информация, е заявил американският държавен секретар на срещата с Георги Първонов.

САЩ няма да забравят българската подкрепа в ООН по Ирак

България винаги е била дясната ръка на САЩ в борбата срещу тероризма и усилията да се разоръжи Саддам Хюсеин, заяви на брифинга в МС Пауъл. Той открои българската подкрепа в Съвета за сигурност на ООН за внесената от САЩ резолюция по Ирак и подчерта, че като малка държава България е можела да стои настрана.

"Но България знаеше какво трябва да се направи и застана много твърдо и силно и ние никога няма да забравим това", посочи той и добави, че България е била източник на голяма подкрепа за работата му в Съвета за сигурност.

САЩ не забравят своите приятели, заяви американският държавен секретар, припомняйки думите на президента Джордж Буш. Мисля, че България играе голяма роля в трансатлантическия алианс и това беше потвърдено с единодушното гласуване на американския Сенат за приемането на България в НАТО, добави той.

Преместването на базите няма да разделя Европа

През последните 10 години САЩ значително намалиха размера на въоръжените си сили в Европа, но същевременно НАТО се разширява с новите членове. Това е подходящо да преразгледаме как са разпределени нашите сили в Европа и да видим дали има по-логичен начин за разположението им - но не за целите да създадат нова граница през Европа, подчерта американският държавен секретар в отговор на въпрос дали САЩ смятат да преразгледат разположението на базите си. Пауъл подчерта, че в разположението на силите се търси военен смисъл, а не създаване на разделение между "нова Европа и стара Европа, Източна, Западна". "Една Европа, едно НАТО, един Алианс и единна, мирна Европа - това е нашата визия"- заяви Колин Пауъл.

Той посочи, че членове на НАТО-вското командване са направили няколко посещения в България и други страни в региона, но решението за базите няма да бъде взето скоро. По думите му САЩ нямали намерение да изграждат военни градове - те търсели бази, които да им дадат възможност да правят съвместни учения с домакините, както и възможността за достъп до други части на света.

Той изтъкна, че България играе роля в борбата срещу тероризма и прави това, "което трябва да правим всички нации, по отношение на споделяне на разузнавателна информация, сътрудничество между полицейските сили, бдителност кой пътува из нашите страни. Според Пауъл обаче България може да направи и повече. Той подчерта, че САЩ ще я подпомогнат финансово и по други начини, за да бъде един истински член на глобалната война.

САЩ се отнасяли с разбиране към позицията ни за МНС

Посланикът ни в САЩ Елена Поптодорова, която присъства на срещите както с премиера, така и с президента, посочи, че в разговорите не е бил поставян въпросът за иракския дълг към България. По думите ѝ внесената преди няколко седмици от САЩ проекторезолюция, предвиждаща пълно вдигане на санкциите и временен мораториум върху иракския дълг, била засегната в най-общ план.

Въпросът за освобождаването на американски граждани от юрисдикцията на Международния наказателен съд е бил обсъждан, стана ясно от интервю на Поптодорова за БНР. По думите ѝ обаче той не е бил обвързан по никакъв начин, нито дори като намек, с предоставянето на военната помощ от почти 20 млн. долара за страната ни. "Напротив, секретарят Пауъл имаше една много широка, много отворена позиция по този въпрос, в смисъл, че изрази разбиране към необходимостта от това България да се съобразява и с други свои ангажименти, да търси баланс в отношенията и с ЕС", добави тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.