Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще прегласуваме без промени закона за финансовия надзор

0 коментара

Г-н Искров, как ще коментирате ветото на президента върху закона за финансовия надзор? В мотивите си Георги Първанов казва, че се разширява една неприемлива законодателна тенденция за ограничаване на съдебния контрол върху административните актове?

Това е едно неоснователно притеснение. Този проблем бе един от ключовите в законаq по който имаше най-много дискусии и в бюджетна комисияq и в пленарна зала. Всъщност ние не правим нищо ново, а възпроизвеждаме практика, която е заложена и в закона за банките и в закона за застраховането.

В тях е предвидено, че когато става въпрос за най-тежките решенияq свързани с интереса на инвеститорите, депозантите, пенсионноосигурените, застраховани и др., то надзорният орган трябва да има възможност да действа бързо. Този принцип бе изведен след банковата криза. Искам да уточня, че необжалваеми са само някои от най-важните решения на комисията за финансов надзор.

Какво може да се случи, ако се даде право да бъдат обжалвани тези решения?

Може да се случи това, което стана с Първа частна банка. Три месеца Банков надзор доказваше пред фирмено отделение на Софийски градски съд, че банката е фалирала. За да не се допускат подобни случаи, сега възпроизведохме същите текстове, които бяха гласувани като правомощия на надзора на БНБ след банковата криза.

Каква е гаранцията за контрол над решенията на комисията за финансов надзор?

Същата, каквато е за всеки един надзорен орган. Той е орган, който публично оповестява решенията си и се отчита пред най-представителната функция - Народното събрание. Както можем да искаме информация за решението на БНБ за закриване на клонове в провинцията, така ще можем да искаме обяснения и от комисията за финансов надзор.

Какво ще стане със закона след връщането му в парламента?

Той трябва да бъде прегласуван такъв, какъвто е, защото е крайъгълен камък в осъществяване на надзорната дейност. Валери Димитров го заяви най-ясно в пленарната зала - Трябва ли да преживеем криза като тази на банковите пазари, примерно по отношение на пенсионните фондове, за да се разбере, че бързата намеса на надзорния орган е от ключово значение за защита интересите на всички. Той не защитава интересите на собственика или на управляващия определено дружество, а на финансовия пазар и на широката публика.

Разбирате ли това решение на президента като намек за позицията му по промените в закона за приватизация?

Не. Там има предвидена друга защита на интереси. В закона за финансовия надзор се защитават интересите на вложители, инвеститори, пенсионери и застраховани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.