Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще преговаряме два месеца с CEZ за ТЕЦ “Варна”

4 коментара
Ще преговаряме два месеца с CEZ за ТЕЦ “Варна”

Още от днес започват преговорите с чешката компания CEZ за приватизацията на ТЕЦ “Варна”, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в сряда пред журналисти.

От Агенцията за приватизация (АП) по-късно потвърдиха, че са поканили за разговори втория класиран кандидат в процедурата за продажбата на до 100 процента от капитала на варненската топлоелектроцентрала. В 60 календарни дни от днешното решение – тоест до 21 април, трябва да се проведат преговорите по параметрите на сделката, парафирането на проектодоговора, одобрението му от Надзорния съвет на приватизационното ведомство и подписването на окончателния договор. От АП вече са върнали депозита от 3 млн. евро, внесен от чехите за участие в конкурса,  заради проточилите се година разговори с победителя в надпреварата за ТЕЦ “Варна”. Сега ще се иска CEZ да предоставят отново банкова гаранция за депозита.

След като руската РАО, която предложи най-висока оферта за дружеството - 389,727 млн. евро, се отказа от финализираната сделка, Агенцията за приватизация имаше два варианта. Единият бе да покани CEZ, която предложи 192,044 млн. евро, или да обяви нова процедура. Поканата на чехите за сключване на договор за ТЕЦ “Варна” бе дискутирана още от самото начало като най-добър вариант. Преди седмица, при посещението си в Чехия министър-председателят Сергей Станишев заяви, че с тях ще се преговаря. Сега АП предприема необходимите законови действия за стартиране на преговорите с CEZ.

В рамките на подготовката на проектодоговора от АП могат да преговарят единствено по допълнителните условия на сделката, но не и по цената и параметрите на офертата на CEZ. Няма да се допуска договарянето на по-неблагоприятни условия от предложенията в обвързващото предложение на чехите.

От CEZ приветстваха поканата за преговори и заявиха, че са готови за бързи преговори и сключване на договор, благоприятен и за двете страни.

Остава обаче под въпрос дали Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще разреши придобиването на варненската термоцентрала от чехите, които у нас вече притежават по 67 на сто от трите електроразпределителни дружества в столицата, София-област и Плевен. Общо те имат около 1,9 млн. битови и стопански абонати от общо над 4,25 млн. потребители на електроенергия в страната. Това прави пазарен дял от около 45 на сто при разпределението на ток.

От оценката на пазарния дял на ТЕЦ “Варна”, извършена от КЗК за сделката с РАО,  става ясно, че морската централа държи една десета от инсталираните електропроизводствени мощности от ТЕЦ в страната за 1260 мегавата. КЗК забрани на руснаците да купят и “Топлофикация-Русе”, защото допълнителните 400 мегавата щяха да ги направят монополисти. Сега при наличието на вертикална интеграция на производствени и разпределителни дейности на CEZ не е ясно как ще се произнесе антимонополния орган относно такава сделка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. аршинчо
    #5

    В статията ясно е казано, че Русе+Варна е ХОРИЗОНТАЛНА интеграция, а Варна+ЕРП (независимо кое) е ВЕРТИКАЛНА. Т.е. става въпрос за различни неща. Така че руснаците не могат да се оплачат от нищо.

  2. аршинчо
    #4

    Странното в случая е друго - при започването на процедурата за продажба на ТЕЦ Варна, ТЕЦ Бобов Дол и ТЦ Русе - в конкурсните документи ясно бе казано, че всеки кандидат-купувач може да участва и за трите централи и ако предложи най-добри цени/условия може да вземе И ТРИТЕ. Едва в последствие, СЛЕД приключване на оферирането АП попита КЗК и "се ОКАЗА", че НЕ МОЖЕ И ТРИТЕ. За това по-скоро могат да се оплачат руснаците, чехите и всички останали участници в конкурса. Но може би има някаква допълнителна юридическа уловка от страна на АП, която пречи те да се оплачат от това променяне на условията по никое време.

  3. Emil
    #3

    Ако КЗК не спре сделката с чехите руснаците ще имат пълно основание да съдят България и да направят международен скандал! И ще са прави!

  4. ss23
    #2

    Ми те руснаците и ТЕЦ Варна не щат да купят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.