Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще се превърне ли БСП в президентска партия?

0 коментара

В събота БСП ще определи новия си председател. Ситуацията на социалистите е без прецедент в най-новата им политическа история. За първи път техен лидер печели президентския пост на преки общонационални избори. За пръв път в практическа УПОТРЕБА влиза уставния принцип за постоянно действащия конгрес, който при извънредни за социалистическата партия обстоятелства може да бъде свикван за сесия, в същия си състав. И за пръв път - толкова директно и недвусмислено - бившият председател с целия си натрупан авторитет изразява предпочитанието си кой да бъде неговия наследник. Това е Сергей Станишев.

Публичната партийна биография на Станишев е доста кратка, но е емблематична за очакванията, които възлага Първанов на своя най-вероятен приемник. Сергей Станишев е млад, нетипично образован и общителен за стандартите на своята партия. Онези стари социалисти, които твърдят, че Станишев не се разпознава от основната членска маса на БСП като индивидуалност с ярки лидерски качества, имат сериозни основания за безпокойство. За БСП Станишев като политически образ ще бъде своеобразен аналог на образа, който беше навремето за КПСС Михаил Горбачов. Естествено - с разликата, че влиянието на Горбачов сред тогавашните съветски комунисти се опря на неумолимите партийни правила - който и да е лидер, трябва да бъде слушан и следван. А влиянието на Станишев в БСП е замислено да бъде отражение и

продължение на влиянието на избрания за президент Първанов

В известен смисъл кандидатурата на Сергей Станишев за лидер на БСП дори не носи партиен характер и няма специфично партийно предназначение. Досега само член на ИБ на БСП и секретар по външна политика, от младия Станишев се очаква да бъде полезен на Първанов като социалистическо потвърждение на външнополитическата ориентация, която ще трябва да следва Първанов като президент. Първанов обяви, че ще води страната към НАТО и ЕС. Бъдещият лидер на БСП трябва да е познато за Европа лице, което не е обременено с антинатовски настроения, а е модерен евроатлантически профилиран политик. С избора си в полза на Станишев Първанов гарантира не толкова свои собствени позиции в БСП, колкото бъдещото

трансформиране на БСП в "президентска партия"

Ако ПОДОБНА хипотеза започне да се сбъдва, тогава би се стигнало до радикални промени във функционирането на политическата система в страната и на мотивацията в поведението на отделните партии. Ако БСП се профилира като "президентската партия" в България, това би означавало тя да преосмисли за определен период от време своите амбиции да се завърне в класическия смисъл на думата като управляваща партия с излъчено от нея правителство. Не да се отказва от тях, а да ги преосмисли като целесъобразност, тъй като ситуацията на БСП в момента е най-благоприятната изобщо от 1989 насам.

За пръв път след падането на еднопартийния комунистически режим, БСП може да твърди, че е на власт - чрез президентската институция и да трупа само плюсове от властта, тъй като по конституция президентът не е обвързан с отговорностите на правителството или на парламента. Президентът може да критикува заради предполагаема корупция колкото си иска, без да е длъжен да назове имената на конкретни корумпирани. Той може да призовава за такава социална политика, каквато му се е присънила предишната нощ, без да трябва да я доказва с таблици и с изчисления. Пребиваване във властта чрез президентската институция е бленуваното състояние на БСП.

То ще ѝ позволи да събере на едно и също място

два типа мощен популистки потенциал -

потенциалът си на популистка лява партия и популисткия потенциал на президентската институция. Ако досега - след спечелени парламентарна избори, на БСП като партия и се налага на два пъти да се дистанцира от отговорностите на своите правителства, за да съхрани левия си партиен имидж, то сега като президентска власт, БСП ще бъде в хармония със себе си и едновременно, ще може да се държи и като опозиция към правителството, и като управляваща - заради президента. В това е и смисълът от избор на Станишев за председател; той няма премиерски амбиции. Избор на Румен Овчаров би бил избор на личност с премиерски амбиции, това би довело до властово раздвоение на БСП.

Овчаров крие за БСП риска някой ден пак да се чуди къде да избяга, за да спасява партийния си престиж заради неудобството да носи отговорности за правителство. Станишев - колкото шанс за социалистите и за президента, може да се окаже и шанс за СДС. При "президентска партия" БСП, СДС - макар и по-сложно - ще може по-пряко да мисли за конкуренцията си с НДСВ и правителството на Сакскобургготски.

Излъчено по радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.