Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще убеждаваме ЕК да се върнат отнети правомощия на следствието

10 коментара

"Представителна" позиция на правителството и съдебната власт трябва да убеди Брюксел в необходимостта да се ревизира ролята на следствието, смята председателят на правната комисия в парламента Янаки Стоилов (БСП).

Темата отново е актуална, тъй като парламентът обсъжда промени в НПК. Във внесения от правителството проект няма текстове за разширяване функциите на следователите, тъй като през юли Еврокомисията предупреди, че това ще се разглежда като крачка назад във връзка с ангажиментите, поети от България в предприсъединителния период.

С приемането на новия НПК и съдебния закон преди около две години правомощията на Националната следствена служба (НСлС) бяха драстично орязяни, за да се премахне дублирането с дознателите в МВР, които поеха основната тежест на разследването.

Така около 500 високоплатени следователи останаха почти без работа и при очевидните проблеми, които има страната с престъпността и корупцията, напоследък се чуват различни варианти за оползотворяване на техния капацитет. Лансират се идеи за преминаването им под една или друга форма към прокуратурата, което обаче се оспорва от НСлС, която се позовава на конституционно закрепеното си място в структурата на съдебната власт и иска със закон да ѝ бъдат върнати част от отнетите правомощия. Такива промени са внесли група народни представители.

Трябва да се създаде възможност следователите да вземат тежката престъпност, каза в неделя пред БНР зам.-министърът на правосъдието и бивш шеф на следствието Бойко Рашков (БСП). Според него по такъв начин ще се постигне "двоен положителен ефект" – разтоварване на задръстеното с производства и страдащо от недостиг на компетентни кадри полицейското разследване и решаване на проблема с тези 500 -те "високоплатени неработещи юристи" в НСлС.

През седмицата министърът на правосъдието Меглена Тачева изрази опасения, че една такава ревизия ще предизвика негативна реакция от страна на Брюксел.

Шефът на правната комисия Янаки Стоилов каза също пред БНР, че е нужна обща позиция на Министерството на правосъдието, Висшия съдебен съвет, главния прокурор и т.н., "за да се види дали от ЕК повече се държи на формални ангажименти, които преди години са поемани, или на реалните резултати в противодействието с престъпността, тъй като аз смятам, че второто трябва да бъде водещо."

По думите му "това означава българската страна да отиде с ясно предложение, което показва, че основната тежест на разследващите органи в полицията не се подменя, че се използва и сега наличният капацитет, който съществува в следствието."

"Ако България формулира своя ясна позиция, тя може да получи и ясен отговор, с който вече да се съобрази и да прецени по-нататъшни действия в следващите седмици", каза Янаки Стоилов.

"За мен реформата е да се постигнат повече обвинения по реални престъпления и приключването на обвиненията с присъди, осъдителни или оправдателни. Защото ние трябва да престанем да очакваме, че недостатъчните резултати в областта на практическите действия могат да безкрайност да бъдат замествани само от законодателни промени", посочи в заключение той.

Може да има най-различни дебати около това къде е мястото на следствието, но ние трябва да докажем ефективност на работата на досъдебната фаза, коментира еврокомисарят Меглена Кунева. "За годините, в които пазихме статуквото, такова доказателство не успяхме да дадем. Аз мога само да съжалявам, че съдебната реформа не показва България такава, каквато искаме да я видим", каза тя пред БНР.

"Има много, много силно сгъстяване на атмосферата, затова защото има поводи, има много на брой конкретни поводи", допълни Кунева и даде пример с нейния ресор в ЕК – защитата на потребителите. "Това, което става въпрос и с парното, защо не се отива на съд, защо хората не вярват, че съдът може да доведе до едно разумно, бързо, справедливо решение, в което по-нататък да няма никакви съмнения", каза българският еврокомисар. По повод прогнозите, че отново ще има изключително негативен евродоклад по свършеното в областта на правосъдието и вътрешните работи, вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева коментира пред БНР: "Лично аз също смятам, че нямаме достатъчно видим и ясен напредък."

Според нея обаче нещата се движат в правилна посока и даде за пример приемането на Закона за конфликт на интереси, промяната на законите за обществените поръчки и за държавната финансова инспекция, както и взаимодействието между институциите.

"И тази система трябва да работи също така ефективно, както и се очаква от правителството или от парламента. Всяка една система трябва да носи своята отговорност в случая, а и отделно се обръщам към гражданското общество, че ако то не е достатъчно активно, силно и съответно не проявява достатъчна нетърпимост към тези процеси, ние няма да успеем", призова Плугчиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sam
    #11

    Sledstvieto u nas dokaza palnata si bezpoleznost. I to ne zastoto sledovatelite sa nekadarni, naprotiv, a zastoto politizite im izzeha funkziite sled tova.Neka parvo da se mahne pravitelstvenata pomia na vlast, sled tova EU bez da go molim ste ni vazstanovi otnetite palnomostia.Taka che tazi sgan da ne moli Brussel, a da se omita ot vlastta i Balgaria.

  2. Муктада Садр
    #10

    На т. нар. "политици" не им е необходимо нито закони, нито следствие. Иначе как ще крадат на воля?

  3. читател
    #9

    към доброто старо време. Цветанов казал, че ще връща старото МВР. Вижте защо в kirilarsov.com Ужас!

  4. Карина
    #8

    7 г. нищо не направиха да структурират и осигурят възможност за нормална работа на дознателския апарат, част от следователите спокойно можеха да се реализират там и да ръководят разследването, ама как да се разделят със статута си на магистрати.

  5. СЕРГЕЙ
    #7

    Истинската цел на мотаенето е, да няма кой да търси сметка къде ходят парите. Вижте какво става. Понеже ги понадушишха няколко месеца- вече обсъждат как да няма и ДАНС. А какво стана със следовател № 1, който се сдъвча с един от т.нар. собственици на държавата?- Същото ще стане с всеки, който пита къде ходят парите? ДАНС пита- обсъждат да я няма. Следствието, вече не ги притеснява. Сега разследват "деца", в МВР, които сами откриват Америка. За МВР пък обсъждат да пенсионират опитните кадри, за да

  6. И ДАНС НЯМА ДА ИМА
    #6

    ЦЕЛТА Е НЕ САМО СЛЕДСТВИЕТО ДА СЕ ЗАКРИЕ. ДАНС СЪЩО ОБСЪЖДАТ ДА НЯМА. А ПЕНСИОНИРАНЕ В МВР ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА НАЧАЛНИКА СЪЩО ОБСЪЖДАТ ДА ИМА.

  7. софиянец
    #5

    Прочетох kirilarsov.com. Наистина е ужасно, ако ГЕРБ мисли да прави това.

  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #4

    Драги другарю Гареловъ,-http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=left&sql=Mjc4MzsyOQ==&mater=Mjc4Mzs3-Аз се осмелявам да те корегирам, но моя да ме извиниш за това, което ще ти посоча почти, както ти пави-ИЩ ! По този начин както си тръгнал да посочваш с пръст юдейските престъпления в България, юдейската мафия ще започне да ти се кара и обижда, че я сочиш като престъпническа сган посегнала на Българският народ. ТИ НЕ СИ ЧОЛИ БОЛИ ГО УЙЬО ОТ ШВЕЦИЯ ДЕТО СЕ БОРИ С ЮДЕЙСКАТА ТАЙНА МАСОНСКА ЛОЖА

  9. Карина
    #2

    ефективно действащо разследване в рамките на полицията при действителна воля затова, управляващите имат целия ресурс, ама не им стиска и са некадърни. Колкото до следствието, мястото не му е в съдебната система, както и на прокуратурата. Те са страна в процеса. Само ВНС може да поправи този дефект. До тогава да намерят ефективен начин за включване на бездействащите следватели в разследванията при тежки престъпления в рамките на действащата Конституция, а не да разиграват поредния цирк с хленч, че ЕС им пречи.

  10. Друг читател
    #1

    И аз го прочетох /kirilarsov.com/, но прочетох и биографията му. И ми стана ясно защо толкова е ревнал за ДАНС. А на вас да не би да ви харесва /ДАНС/ в този си вид. Че и МВР-то. Криминалистите вече не си дават зор, и защо, като колегите им - "компютрите" от ДАНС, вземат тройни и четворни заплати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.