Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Щетите от недоверието към властта са по-големи от счупените прозорци

42 коментара

Щетите от недоверието към възможностите на властта са много по-големи, отколкото счупените прозорци след взривовете в Челопечене. Това коментира пред Mediapool Велизар Шаламанов, директор на сдружение “Джордж Маршал – България” и бивш зам.-министър на отбраната, относно действията на държавните органи по време и след взривовете в четвъртък край София.

При подобни ситуации най-важни са лидерството, комуникацията с обществото и координацията между местната и централната власт. В конкретния случай и трите елемента не са работили добре, смята експертът.

''Именно заради липсата на добре работеща информационна система и процедури за достъп до ния, се стигна до подобно развитие на ситуацията. Това е свързано с много сериозни негативни психологически последици и е предпоставка за паника и недоверие към властите, които трябва да реагират. Ако бъде направена внимателна оценка на последиците от този случай, то щетите са много по-големи от счупените прозорци и напуканите покриви'', посочи Шаламанов.

Той припомни, че дори и при толкова сериозен инцидент кметът на София си говори с централната власт чрез медиите. ''Това е резултат от общия модел на лошо управление. Проблемът е, че имаме системна грешка и тя се проявява по най-различни начини и време'', отбеляза Шаламанов.

Искане или носене на отговорност

Смущаващо в случая е, че се спекулира, че при инцидента няма жертви, а основната причина е, че той е станал сутринта. Анализът на това събитие трябва да произхожда от презумпцията каква би била най-лошата ситуация. В една развита западна демокрация при конкретния повод ще се формира парламентарна комисия, която да направи препоръки до правителството. Докладът ѝ ще бъде публичен и максимално ще се търси разбиране и подкрепа от обществото.

Шаламанов посочи, че една от ясните форми на добро управление е свързано с носенето на лична отговорност, особено при управлението на такива извънредни ситуации.

''Ако говорим за политическа и морална отговорност, това е решение, което би показало доколко е зряла нашата страна. Не е въпрос на искане на такава отговорност, а на носенето й'', каза Шаламанов.

При такъв вид инциденти първата и най-важна отговорност е на Министерството на отбраната (МО) по отношение на обекта и на първите реакции. Службите към Министерството на извънредните ситуации (МИС) в такива ситуации са елемент за управление на последиците и за координирането.

Въпросът е доколко това министерство, използвайки системите за реално предупреждение и работата на телефон 112, организира по най-добрия начин взаимодействието между МВР, МО, централната и местната власт и Спешна помощ. И най-вече доколко е подготвило населението за реагиране в такива ситуации и управлението на последиците, за да се минимизират материалните и психически щети за гражданите, коментира бившият военен зам.-министър

Шаламанов не се ангажира с отговор на въпроса след като има създадени центрове и дирекции за управление при кризи, има ли национален план за реагиране в ситуации като тази в Челопечене и доколко той е осигурен информационно, финансово и с човешки ресурс. “На такъв въпрос трябва да отговори годишният доклад за състоянието в тази област, какъвто аз не съм виждал никога'', посочи Шаламанов.

Той акцентира, че криворазбраната секретност пречи на обществото да контролира какво става в сектора за сигурност и оттам рискът да стават лоши неща нараства.

Програма за утилизация на боеприпасите

Шаламанов отбеляза, че се надява след случая да не се замажат нещата, а да се стигне до програма за утилизацията (унищожаване) на боеприпасите. Тя да бъде приета от парламента, да има ясно финансиране и управление. По отношение на забавеното освобождаване от боеприпаси България е получавала критики както от НАТО, така и на двустранна основа, тъй като боеприпасите създават голям проблем, включително и за нелегален износ, напомни той.

Още с военната доктрина от 1999 година бе ясно, че армията се съкращава чувствително, особено нейният мобилизационен състав. Съкращават се строителни и транспортни войски и други структури. Нормално е това да доведе до освобождаване на огромно количество боеприпаси, които трябва да бъдат утилизирани. За да стане това, те трябва да бъдат извадени от плановете на армията и да започне индустриален процес по унищожаването им при много ясен бюджет, съответните мерки за сигурност и ясно управление, каза Шаламанов.

''След като това не става, възникват съмнения за злоупотреба с тези излишни боеприпаси'', посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Луцифер
    #43

    Правителството не понесе никакви щети от случилото се! НЕ МОЖЕ ДА ПОНЕСЕ ЩЕТИ НЕЩО, КОЕТО ГО НЯМА! Доверието към триусраната коалиция отдавна е достигнало абсолютната нула - 273 градуса по Целзий. Нима има ден, в който да не става някъкъв усер!?

  2. Карина
    #42

    ама има ли кой да чуе, пък и да направи нещо реално и действащо. Защото днес нямаше жерви, ами утре.

  3. reakzioner
    #41

    Koi i zashto triabva da podava ostvaka?

  4. reakzioner
    #40

    pri polojenie, 4e vse oshte nikoi ne znae, kakva e pri4inata za vzriva? Ako avtorat na statiata ia znae, neka da ia spodeli!

  5. Карина
    #39

    има лоша организация по защита на населението, допускане на неинформираност,всяване на страх и не сигурност в милионни граждани, някой трябва да поеме политическа отговорност за несвършената работа и да възстанови донякъде нарушеното от инцидента доверие, а наказателната тепърва ще се изяснява.

  6. колев
    #38

    ако има виновни те трябва да отидат в затвора. оставки се искат не заради вина, а защото властимащите изобщо са допуснали да се случи подобно нещо, и след като то се е случило не са реагирали адекватно.

  7. Социоанатом
    #37

    и всичко ще ви стане ясно. Те трябва да се превърнат в директиви и ръководства за действие.Другото е от лукаваго.

  8. илко1
    #36

    за унищожаване.

  9. Говнохвъргач
    #35

    на *социоанатом*,*17*,*вишински* и това неименуемо ще подобри състоянието и действието на храносмилателния ви тракт в аналната част.Правилно и добро изхождане - щастлив живот!

  10. илко1
    #34

    и да ходят да метат и мият улиците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.