Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швеция слага край на 200-годишната си необвързаност с искане за членство в НАТО

Турция обаче е против, ако Стокхолм и Хелзинки продължават да подкрепят ПКК

22 коментара
Магдалена Андершон и лидерът на опозицията Улф Кристершон, Сн. ЕПА/БГНЕС

Швеция последва съседна Финландия и реши да подаде молба за членство в НАТО заради нахлуването на Русия в Украйна. Така тя слага край на повече от 200-годишната си необвързаност с военни пактове, съобщи Ройтерс.

Пред депутатите от парламента на Швеция премиерът Магдалена Андершон нарече това "историческа промяна в политиката на сигурност на нашата страна".

"Швеция се нуждае от официални гаранции за сигурност, които идват с членството в НАТО", каза Андершон, като добави, че страната действа заедно с Финландия, чието правителство обяви в неделя, че ще се стреми да се присъедини към алианса.

Във връзка с решението Андершон даде и пресконференция заедно с лидера на опозицията Улф Кристершон.

Това на практика бе едно предрешено решението, след като в неделя Социалдемократическата партия на Андершон се отказа от дългогодишната си опозиция срещу членството в НАТО и така в парламента се сформира сериозно мнозинство, подкрепящо присъединяването към алианса.

"Намерението на шведското правителство е да кандидатства за членство в НАТО. Исторически ден за Швеция", написа външният министър Ан Линде в Tуитър. "С широка подкрепа от политическите партии в парламента, заключението е, че Швеция ще бъде по-силна заедно със съюзниците в НАТО", допълва тя.

Някога регионална военна сила, след края на Наполеоновите войни Швеция избягва военни съюзи. Подобно на Финландия тя остава неутрална по време на Студената война, но установява по-тесни отношения с НАТО след разпадането на Съветския съюз.

Общественото мнение и в двете страни беше твърдо против присъединяването към НАТО до нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари, след което социологическите проучвания показаха драматична промяна в полза на членството. Правителствата във Финландия и Швеция реагираха, като бързо започнаха дискусии между политическите партии за членство в алианса и се обърнаха към САЩ, Великобритания, Германия и други страни от НАТО за подкрепа.

Кремъл многократно предупреди, че според него влизането на двете скандинавски държави в алианса ще има дестабилизиращи последици за сигурността в Европа. Руският президент Владимир Путин заяви, че Москва "няма проблем" с Швеция и Финландия, които кандидатстват за членство в НАТО, но че "разширяването на военната инфраструктура на тази територия, разбира се, ще предизвика нашата ответна реакция".

Путин освен това разкритикува принципа на "открити врати" на НАТО: "Ето, казват – политика на "отворени врати". Откъде се взе това? Къде е разписано? Никъде".

Андершон каза, че Швеция ще откаже ядрени оръжия или постоянни бази на НАТО на своя територия - условия, подобни на тези, за които настояваха съседните Норвегия и Дания при създаването на алианса след Втората световна война.

Ердоган е против

Макар представителите на НАТО да изразиха надежди за бърз процес на ратификация, всички 30 настоящи членове на НАТО трябва да се съгласят да допуснат Финландия и Швеция до пакта, но Турция изрази някои възражения.

След неформални разговори с турската страна в рамките на срещата на външните министри на НАТО в Берлин Швеция обяви, че ще изпрати дипломатическа делегация в Турция, която да обсъди кандидатурата на Стокхолм за присъединяване към НАТО и резервите на Турция относно предполагаемата шведска подкрепа за Кюрдската работническа партия (ПКК), съобщи "Дейли Сабах".

Шведският външен министър Ан Линде потвърди, че делегацията ще бъде изпратена в Анкара скоро.

Турция изрази резерви към кандидатурите на Швеция и Финландия за членство в НАТО и ги обвини, че оказват подкрепа на ПКК, която е разглеждана като терористична организация от Турция, ЕС и САЩ. На неформалната среща на външните министри на НАТО в Берлин през уикенда турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че между съюзниците в НАТО е нужна солидарност по темите на сигурността и Швеция и Финландия трябва да променят позицията си по въпроса, ако желаят да се присъединят към Алианса. Освен това Анкара настоява за отмяна на ограниченията, наложени от двете скандинавски страни за износа на отбранително оборудване за Турция.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви на брифинг в понеделник вечерта, че Турция възразява срещу присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО.

"Как да им се доверим? Швеция е развъдник на терористични организации. Ние няма да отстъпим относно членството в НАТО на тези, които прилагат санкции срещу Турция", повтори Ердоган. Той упрекна отново двете северни европейски страни, че са прекалено меки в отношението си съм кюрдските бунтовници от ПКК - партия смятана за терористична от Анкара.

Ердоган заяви, че делегации от Швеция и Финландия не трябва да си правят труда да идват в Анкара, за да убеждават Турция да одобри тяхното членство в НАТО, допълва Ройтерс. Президентът повтори, че Швеция и Финландия подслоняват хора, които, той каза, са свързани с групи, определени като терористични, а именно ПКК и последователите на Фетулах Гюлен, когото Анкара набеждава, че е организирал опита за преврат през 2016 г.

Кремъл разясни сдържаната си позиция

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков обясни пред журналисти на какво се дължи сдържаната позиция на Русия за предстоящото членство на Финландия и Швеция в НАТО в сравнение с реакцията към аналогичния стремеж на Украйна. Статусът на Украйна като неутрална държава е едно от главните изисквания на Москва в мирните преговори с Киев.

"Вие споменахте Украйна, но ние нямаме териториални спорове нито с Финландия, нито с Швеция, докато в същото време Украйна потенциално можеше да стане член на НАТО и тогава за Русия щеше да възникне териториален спор с държава, която участва в алианса, което носи огромни, огромни рискове за целия континент", заяви Песков в понеделник.

През януари Москва поиска от НАТО да се откаже от разширяването си на изток и да не приема бивши страни от СССР, включително Украйна, да се откаже от всякакво военно сътрудничество с тях, а също така да върне войските си на позициите от 1997 г., когато страните от Централна и Източна Европа все още не се бяха присъединили към НАТО.

Войната на Путин в Украйна, започнала на 24 февруари, доведе до точно обратния ефект: разширяване на НАТО с две нови страни членки, едната от които – Финландия – има 1300-километрова граница с Русия; въоръжаване на Украйна с най-модерното натовско оръжие и засилено военно присъствие на НАТО във всички страни членки от Централна и Източна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #22
    Отговор на коментар #21

    Именно, ако Скандинавия и Балтика искат сигурност, са длъжни да върнат Московия в границите отпреди Петър I и неговите набези на северозапад, при които е отръфано част от балтийското крайбрежие около новата му столица, кръстена на него.

  2. ВеВеПу
    #21

    На всичкото отгоре през вековете на Швеция й се е налагало да води десетки войни с/у москалските диваци, поради което точно! Швеция знае най-добре, кога й е дошло времето (заедно с цялата Цивилизация) веднъж завинаги да ... ги тури москалите на мястото им и да гарантира нормалност и просперитет на съседите на Сибирската джамахирия и (по-конкретно) да се сведе до към нулата руския достъп до Балтийско море...

  3. полк. Дрангов
    #20

    Ами с този ПСИХОПАТ на границите си кво друго да правят хората!

  4. ABV
    #19

    освен северна монголия извън НАТО ще бъде гАзолижещата България, възможно орбиностан също.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  6. Dante Alighieri
    #17

    След още два месеца спецоперация в Украйна, само Русия ще остане извън НАТО. Временно, до смъртта на малкия Мук.

  7. mediaman
    #16

    фашисткия диктатор путин е може би най-тъпия тиранин, който светът е виждал. Даже Александър Македонски не е бил толкова тъп, макар и да вярвал, че Инд е началото на Нил.

  8. Бугараш
    #15

    "Швеция слага край на 200-годишната си необвързаност с искане за членство в НАТО" Т.е. най-безскруполните диктатори, тирани и масовите убийци като Сталин и Адолф Хитлер не успяха да променят двестагодишната политика и традиции на Швеция, но "добрият" чичко Путин- "освободителят" успя само за няколко седмици! Браво!

  9. Един препатил
    #14
    Отговор на коментар #11

    Благодарение на Путин в Северна Европа извън НАТО останаха само белите мечки. Засега.

  10. ABV
    #13

    "глупавите" Швеция и Финландия влизат в НАТО след векове неутралитет, защо ли не вземат пример от "най-интелигентната" нация, която настоява да е неутрална и за излизане от алианса?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.