Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сигурността на Европа има нужда от повече средства за отбрана

0 коментара

Общата борба срещу тероризма след атентатите от 11 септември миналата година доведе до безпрецедентно сътрудничество между САЩ и Европа, но европейците трябва да увеличат значително средствата, отделяни за отбрана, за да не задълбочат голямото си изоставане в тази област от Съединените щати. Това изтъква Международният институт за стратегически изследвания /МИСИ/ в доклада си за 2001-2002 г.

Недостатъчните европейски инвестиции в отбраната и значителното им увеличаване от САЩ позволяват да се прогнозира запазване и дори увеличаване на пропастта между Съединените щати и Европа по отношение на оперативните им възможности, смята МИСИ.

Институтът, чиято централа е в Лондон, отбелязва също, че атентатите от 11 септември са увеличили стратегическото значение на Турция едновременно като главна сила в такъв неспокоен район като Централна Азия и като успешен пример за светска мюсюлманска държава.

Според доклада разликата в оценките за опасността от тероризма, които се правят в Европа и в САЩ, е сериозен проблем, способен да застраши трансатлантическите отношения. Много фактори могат да доведат до смекчаване на антитерористичната позиция на Европа, като сред тях в доклада се посочва факта, че привилегирована цел на терористичната мрежа Ал Каида са САЩ, а не европейският континент.

МИСИ обаче предупреждава, че след като американската територия става по-недостъпна в резултат на предприетите драстични мерки за сигурност, терористите могат да се насочат към Европа, като по-лесна мишена.

От стратегическа гледна точка, "поуката от 11 септември е, че европейците трябва да поемат грижата за собствената си сигурност, но като цяло ще останат зависими от американската мощ", отбелязва МИСИ.

Европейските страни, продължава институтът, "приеха, че сигурността им ще бъде изложена на опасност, ако не успеят да предотвратят мизерията и анархията у своите съседи и в страните в периферията на Европа".

Разширяването на Евросъюза може да бъде засегнато или забавено от нелегалната имиграция, трансграничната престъпност и от пропуските в сътрудничеството в областта на отбраната", се подчертава в доклада.

В замяна перспективите за разширяване на НАТО са се очертали през изминалата година по-ясно. Организация с 26, вместо досегашните 19 членове обаче ще трябва да бъде по-ефикасна, добавя МИСИ. За тази цел, според доклада, би било логично да се разширят правомощията на генералния секретар на НАТО, за да може да бъде постиган по-бързо консенсус за военни операции.

Следващата среща на върха на НАТО през ноември в Прага, "ще трябва да отговори не само на въпроси, свързани с разширяването, но и на други от ключово значение за преустройството на Атлантическия пакт", се изтъква в доклада.

Що се отнася до военните бюджети на европейските страни, институтът подчертава, че през 2001 г. те не са били увеличени значително. Единствено Великобритания инвестира във военните проучвания, разработването и закупуването на военни материали в мащаби, сравними с американските, се посочва в доклада на МИСИ.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.