Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сили на НАТО в Близкия изток? - Забравете

0 коментара

Генералният секретар на ООН Кофи Анан настоя за разполагането на "силен" многонационален контингент в Близкия изток, който да прекрати насилието. Известен американски коментатор в печата предложи НАТО да свърши тази работа.

Нека да не ви секва дъха от това. Израел не иска и да чуе за външни сили, които да се намесят. Вашингтон не обмисля подобно нещо. Деветнайсетте страни-членки на НАТО са разединени в отношението си към конфликта и малко, ако въобще има такива, ще са готови да се ангажират с части в подобна огромна, рискована, сложна мисия, чийто край остава отворен.

"Предложението за международни мироопазващи сили прилича по-малко на реалистичен план, отколкото на отчаян, но благороден опит да се разреши неразрешимото в Близкия изток", заяви Робърт Каган от Фондацията Карнеги. Служители в централата на НАТО твърдят, че не се водят дискусии дали алиансът да играя някаква роля в прекратяването на кръвопролитието.

"Въобще не се обсъжда такава идея", посочи един от тях. Никой не е поискал от нас да разискваме подобно нещо, добави той. Според дипломати в най-добрия случай e възможно НАТО да играе някаква роля много по-нататък, осигурявайки защита на тези, които контролират дали се спазват мирните споразумения, както прави сега в Македония. Алиансът разполага с контингент от 40 000 военнослужещи на Балканите след конфликтите на етническа основа от 90-те години. Възможно е военни стратези от НАТО скоро да помогнат на Турция да организира международни мироопазващи сили в Афганистан. Но алиансът никога не е обмислял идеята да играе роля в Близкия изток, който традиционно се смята за район, "извън обсега" на Северноатлантическия съюз.

В края на миналата седмица генералният секретар на Обединените нации призова Съвета за сигурност да даде мандат на "коалиция на желаещите", която да не е от международната организация. Тя ще има за цел да сложи край на насилието в района, ескалирало след като израелските войски отново окупираха палестинските територии на Западния бряг на р.Йордан. Тези въоръжени сили ще бъдат от полза за Израел, заяви той, тъй като те ще насочват вниманието на международната общност върху всяка екстремистка групировка, която се опитва да подкопае примирието, като продължава да се занимава с тероризъм. Но Анан заяви, че тези сили могат да успеят само, ако са част от мирния процес, водещ до сигурност за Израел и палестинска държава в дългосрочен план и до премахването на израелските колонии от Западния бряг на р. Йордан и ивицата Газа.

Говорителят на Европейската комисия Гунар Виганд посочи в петък, че няколко страни-членки на ЕС също са предложи да се създаде международен контингент или група от наблюдатели. Но заместник-представителят на Израел в ООН Аарон Якоб отхвърли предложението на Анан, а говорителят на Белия дом Ари Флайшър посочи, че според американския президент "целта на американската армия е да се бие и печели войни".

Миналата седмица Томас Фридман, който води рубрика във в.Ню Йорк Таймс, изложи позицията си, че Израел трябва да се изтегли от Западния бряг на р.Йордан и ивицата Газа, но на палестинците все още не може да се гласува доверие да управляват териториите без те да се превърнат в бази за нападения срещу Израел. "Това означава, че външна сила трябва да поддържа сигурността по границите, а единствената сила, будеща доверие са Съединените щати или НАТО", изтъкна той. Предложението идва в момент, когато някои анализатори поставят под въпрос значението на алианса, който подкрепи оглавяваната от САЩ война срещу тероризма в Афганистан след атентатите от 11 септември миналата година срещу Съединените щати. "Ако 19 страни искат НАТО да се намеси, те могат да го направят", заяви дипломат. Ако един от съюзниците обаче каже не, това не може да стане, добави той. "Обединените нации водят собствена политика, но НАТО не е наднационална организация. Тя функцинира на основата на консенсуса", изтъкна дипломатът.

Каган от Фондацията Карнеги писа във Вашингтон Пост, че "след като през последните седмици Европа линчува Израел", който и да е чуждестранен контингент трябва да бъде съставен от американски части. Ще са необходими 10 000 - 20 000 войници и още толкова на брой, които да им осигуряват тила, добави той. Изреждайки рисковете, Каган посочи, че демаркционната линия между израелците и палестинците е "дълга, криволичеща и трудна" да се патрулира, а американските военнослужещи ще бъдат основната цел при нападенията на арабски бунтовници.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.