Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Силите за стабилизиране на Ирак се оформят

0 коментара

Международни мироопазващи или стабилизиращи сили за Ирак са в процес на оформяне, но също така те са критикувани, защото ще действат извън контрола на ООН и изключват участието на части от Франция, Германия и Русия.

Силите за Ирак може да бъдат гледани като лош пример за бъдещето, но пък са оправдани за САЩ, Великобритания и страните, които искат да вземат участие, като практическа мярка, последвала несъгласията в ООН по въпроса за войната.

Планира се Ирак да бъда разделен на 3 или на 4 сектора, разкри висш американски представител. Американска дивизия в състав от около 20 хиляди войници, ще управлява централния сектор, включващ Багдад.

Британците ще командват южния сектор, а Полша, която изпрати малък контингент, за участие по време на войната, ще командва северния.

Полски искания предизвикват колебания

Полският външен министър Влоджимеж Чимошевич. каза, че силите трябва да са разположени в Ирак до края на май.

"Ние разбираме, че е наша отговорност да бъдем там", казва той, "Не само да да гарантираме сигурността и реда, но и с нашето ноу-хау за демократизиране на политическата система."

Но Чимошевич предизвика суматоха, предлагайки силите да имат одобрение от ООН- нещо, което САЩ и Великобритания практически не желаят.

Великобритания и САЩ обсъждат всеобхватна резолюция

Британски официални лица подсказаха, че мисията в Ирак може да получи подкрепа в всеобхватна резолюция на Съвета за сигурност, която в момента се подготвя от Лондон и Вашингтон. Тя ще осигури и одобрение за новата преходна иракска власт.

Поляците предложиха също така германски войски да бъдат включени. Но Германия отказа. Външният министър Йошка Фишер каза: "Ние не сме част от коалицията на желащите".

Седемнадесет страни обсъждат участието си Освен САЩ, Великобритания и Полша, страните за които се съобщава, че са проявили интерес да участват с военни сили в силите за стабилизиране, са: Украйна, Италия, Испания, Португалия, България, Албания, Чешката република, Дания и Холандия.

Ролята на Катар, Филипините, Южна Корея и Австралия, както и на други, също се дискутира. Австралия даде да се разбере, че няма да играе централна роля в подготвящите се сили.

Седемнадесет страни ще обсъждат на среща в Лондон в четвъртък тази седмица какъв ще бъде приносът им към силите в Ирак.

Изключените

Арабските страни, с изключение на Катар, и водещите критици на войната - Франция, Германия и Русия - се открояват с неучастието си.

Така не само ООН са заобиколени, но и това, което беше наречено от Доналд Ръмсфелд "стара Европа", също е изключено.

В момента се водят преговори, за да се уточнят военните подробности. Например: дали холандските сили да се под британско командване в Южен Ирак.

Холандските морски пехотинци имат рота, които може да се сражава рамо до рамо с британските кралски морски пехотинци, макар да не участваха в последната война. Датски сили от около 380 души същи ще служат в Южен Ирак.

Френските критики

Вече се появиха френските критики за плановете за силите за стабилизиране Вестник Монд писа, че Вашингтон се готви да разгърне силите за стабилизиране без да търси какъвто и да е мандат от ООН. Силите, казва френският вестник, ще действат в пълен правен вакуум. Мисията не е дефинирана от никаква международна организация, нито е приета от иракско правителство, тъй като такова все още не съществува.

Испанският вестник Ел Мундо изказа безпокойствие. Ако замести ООН, Испания ще попадне в окото на иракския циклон, пише изданието. Правителството, което винаги казва, че ООН трябва да играе съществена роля, се подлага на сериозен риск.

Британският човек в Ирак

Великобритания междувременно назначи висшия дипломат Джон Сауърс за специален пратеник в Ирак. Няколко месеца той ще работи по изграждането на иракската преходна власт.

Джон Сауърс е бил посланик в Кайро, бил е съветник по външнополитически въпроси на британския премиер, а в началото на тази година беше Политически директор във Форин офис.

Краткосрочното назначаване на Джон Сауърс показва, че британците искат, колкото е възможно по-скоро, иракската преходна власт да поеме управлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.