Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Сименс" се отказва от атомната енергетика

Немската компания се оттегля и от смесеното дружество с "Росатом"

8 коментара
"Сименс" се отказва от атомната енергетика

Германският промишлен гигант "Сименс" е решил да се оттегли от атомната енергетика. Това заявява изпълнителният директор на компанията Петер Льошер за немското списание "Шпигел" в интервю, публикувано в неделя. Компанията предприема тази стъпка в отговор на обявеното по-рано решение на германското правителство страната изцяло да се откаже от ядрената енергетика до 2022 г.

Повече няма да се занимаваме с цялостното управление на строителството или финансирането на атомни централи. Тази глава е затворена за нас, казал Льошер. Той обяснява, че в бъдеще "Сименс" ще се занимава само с традиционни енергийни технологии като производството на парни турбини, например. Те обаче също могат да се използват в атомните централи, посочва ББС.

Заради решението създаването на смесено дружество между "Сименс" и руската държавна корпорация за атомна енергетика "Росатом" няма да се осъществи.

Свързването на "Сименс" с "Росатом" бе решено през 2009 г. от немската компания, която по тази причина се оттегли от съвместното си предприятие с френската "Арева" – ход, който предизвика тежки правни спорове и на практика забави проектите между "Сименс" и "Росатом". Двете компании възнамеряваха да развият атомен реактор от ново поколение, който да се конкурира с 1 650-мегаватовия реактор EPR на "Арева".

"Сименс" ще търси начини за сътрудничество с "Росатом" в "други области", обясни Льошер пред "Шпигел".

Ройтерс обаче припомня предишни медийни публикации, според които "Сименс" е решила да прекрати сътрудничеството си с "Росатом" не само заради ядрената авария в Япония, но поради съмнения в ръководството на немската компания, че подобно съвместно предприятие с руснаците ще е жизнеспособно.

Льошер посочва още, че решението на Германия да прекрати зависимостта си от ядрена енергия е "проектът на века".

По думите му решението на фирмата е в отговор на "ясната позиция на германското общество и политика за оттегляне от атомната енергия".

Изпълнителният директор на "Сименс" вярва, че поставената цел за повишаване на дела на енергията от възобновяеми енергийни източници до 35% към 2020 г. е постижима.
Германското правителство обяви, че смята да се откаже от атомната енергия до 2022 г. скоро след разрушителното земетресение и цунами, от които пострада японската ядрена централа "Фукушима" през март 2011 г.

Германия е първата голяма индустриализирана страна, която обеща да сложи край на използването на атомната енергия след проблемите във "Фукушима", заради които се наложи десетки хиляди хора, живеещи около централата, да бъдат евакуирани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Леле,ами какво ще правят козлодуйските лакомци като напълниха централата с джаджи на "сименс" заради едни комисионни,а изхвърлиха работещо оборудване,че "било остаряло"??

  2. Анонимен
    #7

    Германия се отказва от ядрената енергетика с тази технология,Сименс се отказва,Япония се отказва,само Клфин не се отказва,напротив иска час по-скоро Белене и сакън да не се добива природен газ,да не би да не купуваме руски,на цени колкото кажат от Газпром.

  3. Анонимен
    #6

    Щом решението на Германия да прекрати зависимостта си от ядрена енергия е "проектът на века", значи решението на Италия да прекрати зависимостта си от ядрена енергия е "проектът на миналия век"

  4. Анонимен
    #5

    Айде на бас, че няма да стане! И всичко е блъф, ако е истина разбира се! Тази информация е без автор и източник на лъжците от Медиапул! Долните драскачи, да връщат сребърниците! PS. Вярно е, колкото това че Наполеон е спечелил при Ватерло, но за информация пред Лондонската борса става!

  5. Анонимен
    #4

    Разумно решение. След акто слънчевата енергия скоро ще стигне паритет, нелепо е да се занимаваш с ядрена енергия.

  6. Анонимен
    #3

    Като че ли европейските фирми са започнали да се безпокоят от технологичното сътрудничество с руски заради своето ноу-хау? Време беше!

  7. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #2

    И ГЕРМАНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО Е ИЗПЕРКАЛО.

  8. Анонимен
    #1

    Бъдещето на Европа е в туризма. Катедрали, дворци, кралски семейства, картинни галерии. Също и екологично земеделие и животновъдство. Технологиите ще се развиват от Щатите, а производството ще е в Китай, Индия, Корея, Япония и Виетнам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.