Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон и Първанов остават разделени за АЕЦ

0 коментара

Има вероятност да не се стигне до обща позиция на президента, председателя на Народното събрание и премиера за 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", каза в събота председателят на Народното събрание Огнян Герджиков. Инициативата за обща позиция на тримата първи мъже в държавата бе на президента Първанов.

Дали ще има обща позиция зависи от разговора, който трябва да се проведе между Георги Първанов и премиера Симеон Сакскобургготски, отбеляза Герджиков. Той допълни, че независимо от наличието на общи опорни точки, има известни разминавания, които президентът и премиерът трябва да решат помежду си.

В отговор на въпрос Герджиков уточни, че на експертно ниво не е бил постигнат консенсус за обща позиция.

Часове по-късно Първанов уточни, че ще разговаря със Симеон за АЕЦ преди Коледните празници. Президентът настоява България да преговаря с ЕС за удължаване живота на двата реактора след 2006 г., докато премиерът държи страната да изпълни поетия пред Брюксел ангажимент за срока на тяхното затваряне.

Президентът показа, че на предстоящия разговор той няма да направи компромис със своята позиция. "Аз не мога да си представя, че ние можем да отстъпим от парламентарната позиция, да декларираме едностранно готовност да затворим 3-ти и 4-ти реактор при негативен резултат и в същото време да не изискваме от нашите партньори същото", каза Първанов.

Той изброи трите точки в общата позиция, които е предложил на Симеон и на Герджиков.

Първата е България да изиска от Европейския съюз колкото е възможно по-бързо да бъдат обявени резултатите от партньорската проверка, която експерти на ЕС проведоха в централата преди месец. Целта е България да ползва тези резултати като аргументи в преговорите си с ЕС.

Втората е София да настоява ЕС да поеме ангажимента да признае изцяло резултатите от партньорската проверка, което вече бе декларирано от българска страна. Целта е при категорично положителни резултати от проверката 15-те държави членки, които сега настояват за по-ранното затваряне на блоковете, да бъдат принудени да сменят позицията си.

Третата е България да оповести пред Брюксел, че няма да наруши решението на парламента от октомври 2002 г., според което 3-ти и 4-ти реактори не могат да бъдат затворени преди приемането на страната ни в ЕС. Според най-оптимистичния вариант, членството ни ще стане факт от 1 януари 2007 г., а поетият от българското правителство ангажимент е реакторите да бъдат затворени до края на 2006 година.

По думите на държавния глава всички съзнават, че преговорите за бъдещето на двата ядрени блока ще се водят по един начин, ако страната ни е член на ЕС, и по друг - ако е просто кандидат. Според Първанов, това е възможно "с един запис, който позволява въпросът да се решава след 1 януари 2007 година".

От обясненията на Герджиков стана ясно, че председателят на парламента е съгласен с предложената от президента позиция. Герджиков уточни, че неговата позиция не може да се различава от решението на Народното събрание от октомври 2002 г. "Готов съм на компромиси, но не за сметка на промяна на вече взети правилни решения на парламента. За мен е важно, че България не трябва да затваря реакторите преди да бъде пълноправен член на ЕС", каза той.

Председателят на парламента определи като достойна за България позиция и тезата, че страната ни трябва да изиска от Европейският съюз също да признае резултатите от партньорската проверка.

Пред медиите президентът Георги Първанов каза още, че ако двамата със Симеон не успеят да стигнат до обща позиция, аргументите им трябва да бъдат оповестени публично, за да може обществото да ги прецени.

В неделя, в интервю пред БТА премиерът Симеон Сакскобургготски също показа, че няма намерение да отстъпи от поетия ангажимент от правителството. Напомняйки за пореден път, че този ангажимент е отворил възможността за България да получи благоприятен за нея пътен график за присъединяване към ЕС, Симеон неглижира разминаването между записаните срокове за затварянето на двата блока и членството на страната в ЕС.

"Януари 2007 ставаме пълноправен член. Тази конкретна дата като обща цел с ЕС е изцяло в съответствие с решението на Народното събрание от 2 октомври 2002 г., а именно, при извеждане на малките блокове на АЕЦ Козлодуй да бъдат отчетени социално-икономическите възможности на страната и процесът да не предхожда пълноправното членство на България в Европейския съюз. Това е ключов аргумент за нас", каза министър-председателят.

Той отново повтори, че при благоприятни резултати от партньорската проверка целта на правителството е да договори по-солидно финансово и техническо съдействие от страна на ЕС за затварянето на реакторите.

Както и пред депутатите преди два дни, и в интервюто си пред БТА Симеон изтъква строежа на АЕЦ "Белене" като алтернатива на затварянето на 440-мегаватовите 3-ти и 4-ти блок в Козлодуй. "България не се отказва от ядрената си енергетика. Напротив, паралелно с експлоатацията на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" ще работим за изграждането на модерни ядрени мощности, съобразени със световните стандарти за конструктивна и оперативна безопасност", каза премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.