Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон: Не съм обещавал да оправя страната за 800 дни

0 коментара

На вашата страна ѝ трябваше дълго време да се освободи от хватката на СССР, не е ли тя принудена сега да прави така, както Вашингтон иска от нея?

Не, не бих се изразил така.Мисля, че всички страни от бившия съветски блок са в подобно положение. Променихме ориентацията си от 1989 г. и нашата основна цел е ЕС, както всички вие знаете, и западните ценности, така че не е само Вашингтон.

Вие сега сте сред членовете на Съвета за сигурност (СС)на ООН. САЩ приемат за дадено, че България ще следва тяхната линия за Ирак. Това е вярно, нали?

Не бих могъл да зная дали наистина е така. Ние сме кандидати за членство в НАТО и това е едно съображение. Нашият посланик в СС показа ясно, че ние всички се опитваме да изчерпим всички мерки за диалог и дипломация преди да обмислим нещо близко до военни действия. Така че аз бих погледнал от тази гледна точка.

Но вашият външен министър даде да се разбере, че следващият път когато САЩ поискат подкрепа или се нуждаят от подкрепа, България ще бъда отличен съюзник. Това прилича много на изпращане на САЩ на подписан чек с непопълнена сума.

Аз мисля, че от това да си съюзник произтичат и много други неща - да бъдеш лоялен, да показваш разбиране.

Да следваш линията...

О, не не. Да действаме както се очаква в съгласие с хартата на ООН. Не бих поставил ударение върху това, че ни тласкат насам-натам. Със сигурност не бих използвал този израз.

До какво се свежда позицията на България? Нека поставим въпроса така. Ще подкрепите ли водена от САЩ инвазия срещу Ирак без изрично решение на ООН?

Ще отговоря, че на този етап не е време да говорим за това. Ние все още се опитваме да минем през различни резолюции и други средства. Не е дошло времето за това.

Но вие имате място в Съвета за сигурност и хората биха искали да занаят каква е вашата позиция, точно както искат да знаят каква е позицията на британското правителство. Така че аз ви питам каква е вашата позиция по този въпрос.

Нашата позиция е, че сега е желателно мирно решение, но това не зависи от мен и малка България.

Но както знаете, САЩ казаха пред ООН: "Ако вие не направите това, ние ще поведем коалиция и ще го направим сами". Това е изявление от позиция на силата, нали? Ще го приемете ли?

САЩ са основна световна сила и имат привилегията да изразят на висок глас мнението си. Но ситуацията още не е стигнала дотам и доказателството е, че САЩ преговарят, сондират мненията. Мисля, че това е правилният подход.

Но да се върнем към въпроса. Ако САЩ решат да действат сами, ще ги подкрепите ли?

Трябва да стигнем до момента, когато нещата стоят така.

Знаете ли какво ще правите през тези обстоятелства? Имате ли политика, принципи или само политическа целесъобразност?

Мисля, че нашето правителство ще и трябва да се консултира с другите съюзници. Винаги е възможно да се постигне някакъв консенсус, без да се стига до крайности. Пак казвам, че ние сме малка страна. В сегашно време има много средства за комуникация и диалог, за разлика отпреди.

Реалността е, че България и другите малки страни в Източна Европа просто не са достатъчно силни, за да се възпротивят на Америка. Ако САЩ искат нещо, вие в крайна сметка ще го направите, нали, просто нямате избор.

Америка е основна сила, а ние сме потенциален съюзник, защото се надяваме в скоро време да бъдем поканени за членство в НАТО. Така че би било почти донкихотско и нелепо да се каже, че няма да направим или ще се противопоставим и този род неща. Мисля, че трябва да погледнем на ситуацията възможно най-прагматично.

Значи вие гледате на това като на цената, която трябва да платите, за да влезете в НАТО?

Не бих казал така, защото би звучало много грозно.

Реалността понякога е много грозна.

Но не мисля че, не мога да говоря от името на САЩ, но от наша страна ние не гледаме на това като на крайния вариант за издействане на членство в НАТО.

Може ли да си позволите членството в НАТО? Едно нещо е да демонтирате оръжията от съветската епоха и съвсем различно за закупите пълно, ново военно оборудване, предимно от американски производители - нещото, което вие ще бъдете задължени да направите.

За щастие ние не сме задължени. Опитваме се да пригодим, ремонтираме и натовизираме, ако мога така да се изразя, част от остарялото си оборудване. Опитваме се да направим военните си сили по-малки, ефективни и така и не толкова скъпоструващи. Но същевременно тази трансформация е много трудна и взима особено "много жертви" в човешко изражение, защото трябва да съкратим толкова много офицери, които са искали да имат кариера във въоръжените сили. Но това е нещо, което хората понесоха с достойнство и ние много се гордеем.

Чувствате ли се необходими в НАТО? Смятате ли че имате нужда от НАТО?

Аз наистина мисля, че НАТО, създадена първоначално като пакт, насочен срещу нещо, вече е по-скоро периметър на сигурност, където също може да се борим срещу неща като организираната престъпност и тероризма.

НАТО не се занимава с борба срещу организираната престъпност.

Е, страните, които ще бъдат поканени за членство бяха помолени да работят върху това. И именно това се опитваме да направим.

Всъщност НАТО бе поставена в маргинална позиция в борбата срещу тероризма от САЩ, нали?

Ако САЩ играят основната роля, в някакъв момент те ще прехвърлят част от това на съюзниците си, а именно това е идеята, тъй като трябва да се разчита на другите.

Значи вие сте необходими само за всеки случай. Това е източноевропейскит песимизъм.

Не зная. Мисля, че това трябва да се приеме така както е. България и Румъния ще запълнят югоизточния фланг на алианса, който се простира от Балтика до Босфора.

България каза, че иска се присъдени към ЕС през 2007 г. Страхува ли се България, както другите страни-кандидатки? Мисля основно за Полша, чийто премиер каза преди няколко дни, че чужденците ще дойдат и ще задигнат икономиката на страната му като врани.

Мисля, че ще започнем да се страхуваме, ако останем без да ни определят срок. Първата вълна от страни скоро ще влязат в ЕС. Ако България не получи дата, подобна на тази, която ние посочихме, може би българите ще кажат: "За какво са тези мерки, жертви и реформи?".

Хората в България стават по-бедни.

Слава богу не ставаме по-бедни. Ако не получим дата, хората ще бъдат уморени и ще се питат за какво е всичко това, ако дори не знаем кога. Ако ни кажат дата, това ще е нещо като цел и път, който трябва да изминем, и това е много важно.

Но дори след присъединяването в ЕС вие ще бъдете третирани като второкласни граждани. След влизането в ЕС вие ще получавате 114 долара на човек за изграждане на инфраструктура, докато сегашните страни членки получават средно 241 долара на човек за тази цел. Какво мислите за това, че може да бъдете третирани като втора ръка хора?

Мисля, че има нещо друго, което се нарича преговори и време. А факторът време е нещо, в което винаги съм вярвал много.

Но има и нещо, което се нарича добра сделка и лоша сделка. И на вас явно ви предложиха лоша сделка, поне проучванията на общественото мнение сочат това.

Не искам да дебатирам с вас, но мисля, че истински добрата сделка е, когато и двете страни останат по своему доволни. Ако само едната страна е изцяло доволна, това означава, че другата е останала излъгана.

Да, но ЕС изглежда много по-доволен от вас, защото вие сте с лошата сделка, или поне така изглежда на повърхността на нещата. Или вие не мислите така.

Не гледам на нещата от този ъгъл.

Преди да станете премиер по време на изборната си кампания направихте много голямо обещание. Казахте, че ще трансформирате икономиката за 800 дни. Вече е изтекло половината време, но вие сте далече от целта си.

Може ли да ви коригирам, не вас, а може би това, което сте прочели. Казах, не съм обещал, по време на кампанията си, че за 800 дни ще се опитам да задвижа и да оправя нещата. Никога не съм дръзвал да кажа, че за 800 дни ще променя нещата, защото за 12 години различни правителства не успяха да постигнат това. Кой съм аз да направя това?

Бихте ли посочили, какво точно сте казали тогава?

Че за 800 дни ще задвижим нещата в правилната посока.

Благодарение на нашата служба за мониторинг имаме пълния запис на това, което сте казали. Не казахте ли, че сте готов да предложите план за икономически мерки и социалноикономическо партньорство, чрез които известният български индустриализъм и предприемачески дух ще променят живота ни за 800 дни.

Хората, а не аз ще постигнат това. Това са хората и аз разчитам на тях. Имаме този предприемачески дух и той все повече се проявява. Все повече малки и средни предприятия започват работа. Ние все още имаме около 370-ина дни, което е цяла година.

Повече от 10 на сто от българите живеят с по-малко от 2 долара на ден.

Има много бедност, за която ние не сме отговорни.

И 90 на сто живеят с 125 долара на месец.

Опасявам се, че разполагате с доста стари данни.

Значи положението се е подобрило.

Именно.

Но вие наистина подценихте предизвикателството. Казахте по-рано този месец пред Файненшъл Таймс: "Честно казано годината се оказа по-трудна, отколкото очаквахме".

На първо място бих излъгал себе си, а и уважавам много всички, за да лъжа отявлено. Затова защо да не призная, че излитането бе много трудно. Но ние достигаме скорост и височина на летене.

Скорост на летене, та вие имахте въоръжени схватки на мафията по улиците на София?!

Престрелките бяха много преекспонирани. За съжаление има мафии. Това е още една причина да влезем в НАТО. В Чехия, Полша и Унгария големите инвестиции дойдоха, след като те се присъединиха към НАТО.

Но вашата търговска система е доминирана от мафията - от горе до долу, от най-малкото павилионче.

Това е доста голямо преувеличение. Мисля, че знам това добре, имайки предвид работата, която върша.

А корупцията - в държавните предприятия, полицията, съдебната система, местните органи на властта. Тя наистина е голям проблем, не е ли така?

Не може да се каже, че има място без корупция, без да се опитвам да търся извинения. Опитвам се да бъда реалист и да видя къде има корупция и да я докажа. Не просто слухове, не обобщения, че изказвания, че всичко е корумпирано. Оттам нататък имаме ориентацията, може да започнем съдебно преследване и знаем къде да ударим. Но ако нещата се обобщават, тогава много честни хора се обиждат и демотивират.

А състоянието на правата на човека.. Това причина за безпокойство ли е за вас, защото това е така за неправителствените и правозащитните организации.

Желая да разбера къде и какво...

Амнести интернешънъл твърди, че ви е изпращала писма, но не е получавала отговор.

Това за съжаление е нещо, което може да се твърди. Ние внимателно отговаряме на писмата, но това може да отнеме известно време, защото получаваме страшно много писма, а аз имам само 18 часа за работа и това не мога да променя.

Амнести Интернешънъл настояваше за среща в Лондон.

Да, но имаше дълъг списък с чакащи да бъдат приети. Аз съм човек, който много обича да изслушва и може би това ми е помогнало да стигна където съм..

Те твърдят, че вече са казали много неща, конкретно съобщенията за лошо отношение и насилие от страна на правоохраняващите органи и смъртни случаи поради немарливост и лошо отношение в домовете за умствено болни, и конкретно тези, които се грижат за жени.

Имаше един дом, който беше в ужасно състояние. Той бе затворен и това е добрият ефект от международните институции и неправителствените организации, които откриват подобни случаи, защото администрацията понякога не се натъква на тях. Затова мисля, че това са положителни сигнали.

Но има и нов доклад от октомври, в който се говори за пълната липса на уважение към човешкия живот спрямо хората с умствена изостаналост.Някои от основните им права са били системно нарушавани, когато са били подлагани на лечение против волята им.

Мисля, че във всяка страна има неща, които да бъдат променени, коригирани, поправени. Повече човешко отношение в това време на егоизъм и материализъм. Несъмнено ние бихме обръщали внимание на тези въпроси, ако имахме средствата.

Вашите ценности вероятно са много накърнени от тези случаи?

Трябва да разгледаме случаите един по един. Бих искал страната ни да е толкова съвършена, че да не се случват подобни неща.

Все още ли мислите за себе си като за цар?

Не. Въпросът е да се служи, да се върши работа. Под какво название или форма, мисля, че е много второстепенно.

Но вие сте казвали преди, че не може да се разделите от предишната си самоличност. Можете ли? Бяхте провъзгласен за цар на 6-годишна възраст.

Би било противоречие да се разгранича от нея. Настоящите ми функции и тяхната полезност трябва да бъдат преценени от хората, а не моето минало или това, което имам дълбоко в себе си.

Какво беше за вас да се върнете в двореца 55 години по-късно, след като бяхте принуден да напуснете, бяхте изхвърлени?

Беше нещо уникално. Но човек просто благодари на Бога за това и продължава напред.

Какви спомени се върнаха във вас през първа нощ в двореца?

Това беше много необикновена нощ, спах съвсем малко. Първо, защото внезапно се замислих за всички хора, които вече не са там. А след това и колко е странно да се напуснеш някакво място малък и да се върнеш, когато вече си остарял и да се видиш на същите места след 50 години. Надявам се някой психолог да ми го обясни, за да мога да го напиша и моите деца да научат какво съм преживял.

Сега по-добре ли се чувствате за това, което народът ви направи с вас и вашето семейство?

Не, не моят народ направи това, а политическите обстоятелства.

Но хората правят политиката..

Да, но става въпрос за един, двама, трима, четирима човека.

Как виждате бъдещето си? Ако не бъдете преизбран за премиер, ще станете ли отново цар? Вие не сте абдикирали, все още сте цар нали?

Да, но човек трябва да мисли за възрастта и да направи място на младите. Мисля, че след няколко години такъв интензивен, напрегнат живот, перспективата за оттегляне е много интересна.

Дори нещо, което ще очаквате с нетърпение. Симеон Сакскобургготски, за мен бе голямо удоволствие да участвате в предаването ни.

*Премиерът беше гост в студиото на BBC Hardtalk по време на официалното си посещение в Лондон (7-9 октомври). Според предварително информация интервюто се излъчва на 15 октомври в 3.30, 8.30, 11.30, 15.30, 18.30 и 23.30 GMT по BBC World.

Mediapool публикува с незначителни съкращения интервюто на премиера Сакскоборггтоски. Преводът е на БТА, заглавието - на Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.