Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон сам стеснява полето за маневри в икономическата политика

0 коментара

Въпреки че преди изборите Симеон Сакскобургготски обеща революционни промени, в обръщението му са залегнали по - скоро прагматични мерки. Такава е оценката на анализаторите от "Оксфорд Аналитика". Те припомнят, че преди месец бившият български цар се е заклел като министър-председател на страната и че е обещал за 800 дни да подобри съществено живота на българите.

На макроикономическо ниво правителството възнамерява да продължи курса на предишните управляващи, които завършиха първите седем месеца на годината с инфлация ат 0,6% при годишна цел от 4,5 процента. Правителството на Сакскобургготски възнамерява да провежда политика на балансиран бюджет.

На микроикономическо ниво кабинетът си поставя за цел да подпомогне малките и средните предприятия, което според английските анализатори е довело до успех на реформите в Полша. Другите цели на правителството са бърза приватизация, която включва продажбата на БТК и "Булгартабак холдинг", либерализация на енергийния сектор, развитие на капиталовите пазари и борба с корупцията.

В международен план сред целите на правителството са присъединяване към ЕС, активно управление на външния дълг. От "Оксфорд Аналитика" смятат, че Симеон Сакскобургготски е направил обещание за съществена промяна в живота на хората във време, когато страната няма много голямо поле за маневриране.

Прогнозата е, че факторите, които са пречили на предишното правителство, като високите цени на петрола и ниската цена на българския износ, постепенно ще отслабват въздействието си до 2003 г. Положителна новина за Балканите като цяло е смяната на режима в Югославия, но в същото време това отмества интереса на ЕС от България.

Според "Оксфорд Аналитика" част от мерките, предвидени от правителството, целят още повече да се стесни пространството за предприемане на активна политика. Става въпрос за нулевия бюджетен дефицит, който ще затрудни намирането на средства за финансиране на малките и средни предприятия.

Повишаването на цените на електроенергията и топлоенергията ще даде допълнителни приходи на бюджета, но в същото време ще доведе до спад на доходите на населението. Новите цени, съчетани с бърза приватизация ще доведат и до увеличаване на безработицата, която в момента е около 17 процента.

В доклада се казва, че все още има много да се направи за привличане на чуждестранни инвестиции. За миналата година те са 1 млрд.щ. долара, но това е все още едва 300 щ.долара на глава от населението, докато в Унгария тази сума е 2 000 щ.долара, а в Чехия 1 600 щ. долара.

Проблемът е, че нито специалните мерки за привличане на инвеститори, нито ниските заплати, са основен фактор за компаниите при вземането на решение да се установят в определена страна.

Водещи причини са стабилност на регулаторната рамка, политическа предвидимост и качествена работна ръка. Политическата стабилност е лесно изпълнимо условие, но за разлика от Чехия, Полша и Унгария, България не може да се похвали с перспектива за скорошно приемане в Европейския съюз.

В заключение от "Оксфорд Аналитика" обобщават, че въпреки сериозните намерения на правителството, изходът от неговите начинания в международен план е несигурен.

Като особено важни първи мерки са определени приватизацията на БТК и разсрочване на задълженията към Парижкия клуб. Тези мерки можели да доведат да нарастване на чуждестранните инвестиции и ръст на БВП. По този начин по - лесно ще се разрешат и фискалните проблеми и страната ще навлезе в бърз цикъл на модернизация и развитие.

Ако обаче приватизационният процес не е бърз, а Парижкият клуб забави разсрочването на дълга, то и инвеститорите ще заемат изчаквателна позиция и първите две години от управлението ще са твърде трудни.

Предизборното обещание на Симеон да подобри значително живота на обикновените хора за 800 дни внесе нов тон на оптимизъм. Успех в началото ще вкара страната в позитивен цикъл, но при неуспех в привличането на външно доверие към икономиката, политическите шансове на правителството ще бъдат сериозно редуцирани в краткосрочен и средносрочен план.

Оксфорд Аналитика е международна консултантска фирма, която прави анализи на политическата и икономическата ситуация в много страни по света. Използва се мрежа от над 1000 специалисти, които са завършили основно в Оксфорд. Клиентите на фирмата са мултинационални корпорации, големи банки и правителства на над 30 страни.

(www.oxan.com)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.