Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон се кани да предаде американците?

0 коментара

България в разговора си между Америка и Европейския съюз не е в по-различна позиция от останалите страни-кандидати и не в нас е проблемът, заяви днес министърът по европейските въпроси Меглена Кунева пред БНР. ЕС не успя да изгради една обща позиция по въпроса за Ирак, обясни министър Кунева.

Във вторник тя и премиерът Сакскобургготски заминават за Брюксел, където заедно с ръководителите на 10 - те страни от първата група за членство плюс "асоциираните" България, Румъния и Турция, ще бъдат информирани за резултатите от дискусията на 15-те от ЕС за позицията по иракската криза.

Междувременно премиерът Симеон Сакскобургготски умува дали правителството да не промени позицията си и да оттегли подкрепата си към САЩ в полза на Франция, Германия и Русия, научи Mediapool от отлично информирани източници. Решаваща роля за това е изиграл безпрецедентният натиск от страна на Франция, която не само публично, но и по дипломатически път продължава да рекетира страните - кандидатки за ЕС да сменят националната си позиция, за да нямали проблеми в преговорите с ЕС. Според правителствени източници царят бил силно смутен от ситуацията и дори смятал да откаже покана на американския президент Буш за посещение във Вашингтон. Говорителят на МС Димитър Цонев не отрече, че има такава покана. Дори и да е получена такава покана, никой не би могъл да коментира това, докато двете страни не се разберат. Дипломатическата практика е това да бъде обявено едновременно от тях след постигането на такова разбирателство, заяви той пред Mediapool.

Страната на Германия, Франция и Русия вече заеха президентът Георги Първанов и БСП. Вчера, пред конференцията на ДПС, премиерът на практика преповтори техните тези, заявявайки, че "съществуващата опасност от военни действия в Ирак е най-неприятният изход от ситуацията" и че "военното решение на кризата би довело до радикализиране на настроенията срещу Запада и сред по-умерените ислямски държави и до ескалация на терористични акции".

Вчера обаче външният министър Соломон Паси повтори, че българската позиция по кризата остава непроменена. Посланикът на България в ООН Стефан Тафров каза, че по време на закритите дискусии в Съвета за сигурност ще бъдат направени опити за преодоляване на различията между членовете и именно към това ще се стреми България.

Днес зам.-министърът по европейските въпроси Меглена Кунева обясни, че България е в категорията на най-многобройните и разумни гласове в ЕС.

Проблемите са на няколко нива, каза Кунева. Първо - страните имат различно отношение към Ирак. Другата част от проблема са страните, които мислят, че позицията на Америка по отношение на Багдад може да постави на карта други интереси. Третата група проблеми идва от европейски страни, които са разтревожени, че трите кита на световните институции, които оказват влияние на този процес (НАТО, СС на ООН и ЕС), са разделени, коментира тя.

Очакванията са, ако ЕС успее да изработи единна позиция по Ирак, България да се присъедини, което би било нещо нормално и разбираемо, смятат дипломати.

Ако обаче това не стане и под натиска на френските заплахи премиерът Сакскобургготски се огъне и промени позицията на правителството, ще е изпадне в унизително положение и пред САЩ, и пред Германия и Франция, и пред мнозинството от страните в ЕС, на чиято страна досега беше, коментират дипломатически източници. Възможността на страните да отстояват националните си интереси и национални позиции се доказват именно в ситуации на криза. Огъването на царя в различни посоки в крайна сметка ще му създаде дългосрочни проблеми, тъй като вече никой няма да гледа на него, а и на България, като на солиден и предсказуем партньор. Подобно поведение би означавало още, че България като бъдещ член на ЕС доброволно приема да се подчини на френските претенции, че именно Париж доминира Европа. Това би противопоставило България на останалите страни в ЕС, с които има общи интереси.

Пасивността на премиера и правителството в разяснението на българската позиция по иракската криза пред обществото ги поставя във все по- затруднена ситуация. В публичното пространство надделяват гласовитите заплахи, отправяни от социалистите и популистки настроени медии, във връзка с настоящата българска позиция. Външният министър Соломон Паси засега е единственият ѝ комуникатор, а подозрителното мълчание на премиера, другите министри и представителите на НДСВ и ДПС, го поставя в ролята на удобна боксова круша за леви атаки. Включването на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева в публичните дискусии е стъпка към преодоляване на кризата с публичността, макар и твърде недостатъчна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.