Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон знаел за сигнала срещу медиите за хулиганство

0 коментара

Премиерът Симеон Саксокубргготски е бил уведомен, че шефът на кабинета му Ради Найденов е подал сигнал до прокуратурата за образуване на досъдебно разследване по скандала с двойното гражданство. Това съобщи правителственият говорител Димитър Цонев пред журналисти, но не пожела да каже чия била инициативата за сигнала - на премиера или на неговия подчинен.

Найденов сезирал прокуратурата в качеството си на началник на премиерския кабинет, но сигналът не е акт МС и затова няма изходящ номер и печат на МС, поясни Цонев.

На 13 юни той съобщи, че Софийската районна прокуратура е образувала досъдебно производство "срещу неизвестен извършител - хулиган, който чрез дезинформация на обществото за гражданството на министър - председателя, поставил под съмнение легитимността на българския премиер и неговото правителство".

Основание да започнат това производство прокурорите са намерили в Постановление от 1974 г. на Пленума на Върховния съд на НР България. Документът от тоталитарно време определя какво се разбира под "хулигански действия".

Днес Петър Чалъмов, заместник-районен прокурор на София, съобщи в предаването "Блиц" на Би Ти Ви и Радио Свободна Европа, че сигналът към прокуратурата е на Ради Найденов. Минути преди това в същото предаване Цонев за пореден път отрече правителството да е подавало сигнал. Няколко часа по-късно уточни, че е научил кой е автор на сигнала след изявлението на Чалъмов.

Найденов е сезирал прокуратурата на 5 или 6 юни, преди да замине за САЩ, където ще е до края на седмицата, каза Цонев.

Новината за двойното гражданство на премиера бе разпространена на 3 юни от Дарик радио, което излъчи интервю със служителя от испанското правосъдно министерство Иниго Корал. Корал беше категоричен, че Симеон има испанско гражданство. На следващия ден испанският министър на правосъдието опроверга новината и заяви в писмо до българския посланик в Мадрид, че Симеон няма испанско гражданство. В официално изявление същия ден Цонев нарече разпространената от Дарик новина "лъжа" и "милиционерски компромат", за който ще се търси отговорност. По-късно обясни, че премиерът няма да съди медията за клевета, а настоява само за "вътрешна анкета" кой и как пуснал новината.

Днес Димитър Цонев се опита да разясни защо Найденов сигнализирал прокуратурата. Като шеф на кабинета той преценил, че "в развихрянето на скандала с двойното гражданство на премиера се е създала опасност за нормалното функциониране и на институцията МС, и за легитимността на министър-председателя и на кабинета като цяло, и за това е решил да намери начин да се установи истината за този скандал".

На въпрос какво разбира под "заплаха", Цонев посочи, че "винаги подобни скандали нанасят вреди на която и да е институция, когато медиите се занимават с евентуалната ѝ нелегитимност и поставят под съмнение дефакто всички актове, издадени от този МС и подписани лично от премиера в рамките на две години". Ако се докаже двойното гражданство на премиера, се поставя началото на тежка конституционна криза, уточни Цонев. Съгласно конституцията премиерът не може да има двойно гражданство към датата на встъпване в длъжност.

Запитан от mediapool.bg дали премиерът е направил опит да изтегли сигнала от прокуратурата, правителственият говорител отговори, че дори и да се направи подобно действие, то няма да спре разследването, защото става дума за престъпление от общ характер, а не от частен.

Цонев увери, че "няма нищо страшно и драматично в постановлението на прокуратурата" и припомни, че тя може да атакува и самия премиер, ако дори един прокурор намери основание за това.

Говорителят освен това смята, че "война на медиите никой не е обявявал, най-малкото премиерът и МС".

Той оцени реакцията на правителството и на премиера по скандала с гражданството като "бърза и превантивна". Ако реакцията не била такава, "истерията" щяла да продължи дълго, като нанесе "доста вреди" във вътрешен и международен план.

Пред БНР зам.районният прокурор на София обясни, че съгласно приетите през май т.г. промени в НПК, прокуратурата вече не може да образува предварителна проверка. "Оттук нататък, на това официално сезиране от кабинета на министър - председателя, сме изправени пред две хипотези - или прокуратурата да откаже да образува наказателно производство, или вариантът, пред който сме изправени в момента - образуване на досъдебно производство", обясни Чалъмов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.