Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикати и кабинет се споразумяха да дефинират жизненото равнище

0 коментара

Синдикати и правителство постигнаха съгласие да се дефинира понятието жизнено равнище, стана ясно след 3-часово заседание на Националният съвет за тристранно сътрудничество днес. Те се споразумяха да се направят поправки в текстовете от Кодекса на труда, преди окончателното им приемане от парламента.

Става въпрос за оспорените от синдикатите промени в кодекса, предложени от НДСВ депутатът Атанас Василев. Василев предложи, а управляващото мнозинство прие на първо четене жизненото равнище с социалния диалог държавата - работодатели - синдикати, да се ограничи до трудово-осигурителните отношения. Срещу това остро възразиха синдикатите, подкрепени днес и от работодателите в тристранката, с изключение на БТПП.

На днешната тристранка са обсъждани 2 варианта как да се дефинира жизненото равнище. Първият е социалните партньори да се споразумеят около определена дефиниция, която после да се приеме с решение от Министерски съвет. Вторият е жизненото равнище да се определя от самата тристранка, и по-точно от нейния председателски съвет, който ще се създаде отново с промени в Кодекса на труда. Председател на съвета ще бъде, както и досега, вицепремиер, но той ще има двама заместници - представител на синдикатите и представител на работодателите, които ще се сменят на ротационен принцип всяка година.

Тази сутрин синдикати и работодатели огласиха декларация, според която промените в КТ стесняват социалния диалог. Има конфликт между социалните партньори и държавата според нас, оповести от името на всички организации лидерът на КНСБ Желязко Христов. С изключение на БТПП, всички останали работодателски организации в тристранката са подкрепили позицията на синдикатите, че не може със закон да се ограничава социалният диалог. С предложените промени в Кодекса на труда от Атанас Василев, в закона за здравното осигуряване от МС и намаляването на броя на социалните представители в Социално икономическия съвет се създават предпоставки за политическа корупция, обезличаване на представителното присъствие на работодателските и синдикалните представители, заяви Желязко Христов. По думите му, промените противоречали на европейския социален модел.

Малко преди началото на днешната тристранка, синдикати и работодатели се срещнаха с автора на промените в кодекса Атанас Василев, както и с неговия колега Валентин Церовски от НДСВ. По думите на Церовски след срещата, има консенсусна формула за спорните текстове в промените в Кодекса на труда и ако Националния съвет за тристранно сътрудничество я утвърди, царските депутати ще я подкрепят в пленарна зала. Церовски добави, че формулата е синхронизирана между правителството и Атанас Василев тази сутрин, а детайлите ще се уточнят от тристранния съвет. Явно става дума за намерението да се определят границите на жизненото равнище, но вече и с участието на синдикати и работодатели, както стана ясно след заседанието на тристранката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.