Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикатите отново показват икономическо невежество и желание за власт

0 коментара

КНСБ организира пореден "протест", на който ръководството на синдиката изложиха исканията си за промяна в политиката на правителството. Накратко, те се изразяват в желание за повече власт, пожелания за всеобщо благоденствие и откровена икономическа неграмотност.

Държавата да взима по-малко и да дава повече. Ниски данъци за бедните, но за сметка на това - повече социални помощи и субсидии от бюджета. Това няма как да стане, или най-много - може да стане веднъж, докато се изхарчи фискалния резерв. После се повтаря сценарият "Виденов" от 1996 година.

По-високи заплати. Явно синдикатите не могат да проумеят, че правителството осигурява работа на 15% от заетите. За останалите важи логиката, че заплатата зависи от производителността, т.е. доходите ще растат заедно и с просперитета на предприемачите. Освен това, не е ясно дали експертите на КНСБ изобщо са сметнали какво означава 20 процентен ръст на бюджетните заплати. При разходи за труд от около 3 млрд.лв. на година, 20% правят около 600 млн. лв. Разликата с 6-7 процентните увеличения е около 400 млн. лв. допълнителен разход за бюджета.

Намеса на пазара на труда. Очевиден е стремежът за връщане на пълен социализъм и административна намеса при отношенията работник-работодател. Всъщност, за КНСБ отношенията би трябвало да са правителство-КНСБ, а работниците и предприемачите след това само да изпълняват постигнатите договорености. По друг начин не може да се изтълкува например идеята осигурителните прагове да се превърнат в минимални заплати, или "гарантирането" на вземанията на работещите при несъстоятелност. Намалената работна седмица ще създаде единствено хиляди нарушители; ако работниците искат да работят повече, а работодателите имат възможност да им предлагат заетост и заплащане, всички са доволни. Активистите на КНСБ е най-добре да се осведомят какъв дял от хората работят на две или повече места, включително нощем, събота и неделя, в желанието си за повече доход и благосъстояние.

Синдикатите като постоянен коалиционен партньор. Другите предложения на КНСБ не могат да се разглеждат като нещо различно от желание за повече власт. В рамките на представителната демокрация, правителствата се избират от гражданите, за да решават проблемите, оставени за "политическо" (или колективно, общо) решаване. Когато сбъркат, гражданите избират други. Синдикатите не се вписват в тази процедура, те претендират за представителност, но на кого? Очевидно не на всички граждани в републиката, така че какво отношение могат да имат например към управлението на предприсъединителните фондове на ЕС?

Ако желаят да имат легитимност за участие в политиката, включително приватизацията, трудовия пазар, определянето на данъците и съставянето на държавния бюджет, логично и почтено би било да се регистрират като втора социалистическа партия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.