Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сирия трябва да се вслуша в предупрежденията на САЩ

0 коментара

Поведението на Сирия по време на войната беше, меко казано, неразумно. Сирийците не затвориха границите си с Ирак и снабдяваха Саддам Хюсеин с най-необходимо снаряжение, включително с уреди за нощно виждане. Дамаск издаде най-малко 2000 паспорта на арабски доброволци, които пожелаха да се бият на страната на иракчаните срещу западната коалиция. Преди конфликта Сирия позволи от нейна територия контрабандно да бъдат вкарани оръжия в Ирак, а в замяна незаконно получи от Ирак огромни количества петрол.

А когато американските бомбардировки изтощаваха иракската съпротива, висши членове на режима на Саддам проучваха въпроса дали могат получат в Сирия политическо убежище.

Гневът на американците намери израз първо в лични контакти и след това, вече по-силно, и публично. Доналд Ръмсфелд и Колин Пауъл предупредиха Сирия да не дава подслон на бягащи членове на режима на Саддам; и двамата припомниха, че Сирия все още е в американския списък на страните, подпомагащи тероризма; а Ръмсфелд обвини Сирия, че допуска "много и сериозни грешки", че се обвързва не с този, когото трябва. И да не би президентът Асад да не разбере за какво става дума, президентът Джордж Буш лично обвини Дамаск, че притежава химически оръжия. Веднага след светкавичната война, която опустоши Ирак и свали диктатора, дори само тези думи трябваше да бъдат възприети като много сериозно послание.

Вашингтон насочва поглед към всички страни, имащи връзки с тероризма. Но това не значи, че американските войски са на път да прекосят сирийската граница. Да се предполага, както прави Асад, че Вашингтон се готвел да нанесе скоро военен удар по Сирия, е абсурдно и Джак Стро съвсем ясно разясни това на всички арабски лидери, с които се срещна по време на сегашното си посещение в Персийския залив.

Но въпреки това, както каза Стро, Сирия ще постъпи добре, ако вземе предвид "новата реалност" в района. Сирия, загатна той, е редно да си зададе някои неудобни въпроси за бившето си сътрудничество със Саддам и за сегашната си политика на конфронтация. Такива въпроси със сигурност вече възникват. Макар че Сирия все още се управлява от същата тази партия Баас, която държеше властта в Багдад, управлението на Асад не може да бъде сравнявано с тиранията на Саддам Хюсеин. Асад-син дойде на власт, като декларира намерението си да промени неефикасния и задушаващ режим, установен от баща му. Засега нещата не изглеждат обнадеждаващо. Защото получилият образование на Запад президент или не желае, или не е в състояние да се противопостави на властта на консервативната стара гвардия.

Американските предупреждения трябва да го подтикнат да побърза. "Шокът и ужасът", стоварил се върху Багдад, отекна далеч извън Ирак; затова ще е разумно Асад да започне да действа сега, докато старата гвардия още е объркана.

Великобритания изпраща много по-помирителни сигнали и на Дамаск, и на Иран. Стро и Тони Блеър искат да насърчат диалога с ръководствата на двете страни. Имайки предвид американските предупреждения, това може да изглежда объркващо, но всъщност е много полезно. Ако мюсюлманският и по-специално арабският свят разбере, че Западът е институционално враждебен към тях, широко разпространеното схващане за антиислямски кръстоносен поход ще пусне здрави корени. С предложението си за по-тесни връзки Блеър набляга на това, че Западът е заинтересован да сътрудничи с умерения ислям; изказванията на Буш подчертават рисковете, които тези страни ще поемат, ако не се възползват от възможността да се реформират.

Новата реалност след Ирак вече е очевидна за други страни. Ариел Шарон пое най-категоричния си досега ангажимент да има бъдеща палестинска държава. Това става в момент, когато новият палестински премиер предизвиква Ясер Арафат да включи в кабинета си повече умерени политици. Дори Северна Корея даде да се разбере, че ще бъде по-гъвкава при бъдещите си преговори за нейната ядрена програма. Това наистина е "нова реалност", която изисква да се сложи край на старата политика.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.