Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скандалът "ЦСКА" - Welcome to reality

86 коментара
Скандалът "ЦСКА" - Welcome to reality
През 2008 г. УЕФА най-после се реши да погледне отвъд пробутваните ѝ от София бумаги, според които всичко около българския футбол е наред. Вследствие на това българският шампион ЦСКА съвсем логично и доста символично изпадна в несъстоятелност. Изваждането на "червените" от европейските клубни турнири практически е най-малкото, което може да се случи на българския футбол. Същото може да стане с всеки отбор от "професионалната" "А" група.

Явно на този етап в УЕФА са разбрали само за ЦСКА.

Казусът с лиценза на "армейците" не е от времето на Александър Томов и хората, стоящи зад него. Той се точи вече 9 година, а предният собственик в лицето на Васил Божков не показа някакви особени финансови усилия за неговото разрешаване.

През 1999 г. тогавашното ръководство на Държавната агенция за младежта и спорта пусна циркулярно писмо през БФС до всички клубове от "А" и "Б" група, с което ги задължава да се преобразуват от Футболни клубове (ФК) във Професионални футболни клубове (ПФК). Трансформацията е нужна, за да се изпълнят изискванията на новия закон за младежта и спорта, използването на базите и изпълнение на изискванията на УЕФА.

На практика клубовете бяха задължени да се основат отново, но като приемат всички активи и пасиви на своите предишни юридически предшественици. Всички клубове се пререгистрират, също и ЦСКА, но с тази разлика, че за ПФК "ЦСКА" досега не са известни документи, които да удостоверяват, че са приели и пасивите на ФК "ЦСКА".

Запознати със ситуацията около "армейците" твърдят, че ако дълговете, натрупани по време на президентството на Любослав Пенев и преди него на застреляния бивш шеф на "Мултигруп" Илия Павлов, не са изплатени до този момент, те би трябвало да възлизат на повече от 5 милиона лева. Свидетелства за тяхното погасяване също липсват.

Със серия от юридически хватки БФС разрешава през 1999 г. пререгистрацията на ПФК "ЦСКА". Ако разпоредбите на футболната централа бяха спазвани изрично, при така създалата се ситуация футболният отбор, който сега бе изваден от Шампионската лига, би трябвало още тогава да започне от аматьорските групи. Не заради друго, а защото юридически не може да се смята за правоприемник ФК "ЦСКА", следователно е нов отбор, следователно започва като всички от най-ниското ниво. В продължение на 8-години БФС си затваря очите не само за текущите задължения на отбора, но и за този казус. Най-вече, за да прикрие един казионно създаден преди 50 години футболен клуб и неговите различни ръководства. И който независимо от тях, има своите хиляди привърженици.

ЦСКА и другият роден "колос" Левски вече отдавна не се възприемат просто като елитни отбори, а като феномени със символична, политическа и бизнес стойност.

Което за България означава, че са над правилата.

През 2003 г. УЕФА прие стриктни и ясно изредени правила за лицензирането на всички клубове под своята шапка. Решението бе взето именно заради състоянието на отборите от Централна и Източна Европа и грозните гледки, които представляват техните стадиони и на живо и по телевизията.

У нас това предизвика и продължава да предизвиква огромна драма, която по много признаци е сходна с проблемите, които българските власти имат с Европейската комисия. Професионалните отбори бяха принудени на три етапа - от 2004 до края 2007 г.- да достигнат поне базисни стандарти за нормалност. В противен случай нито националните централи, нито комисиите на УЕФА могат да им издадат лиценз за участие в турнири, предназначени за професионални клубове.

За тази цел към БФС бе зачислена Лицензионна комисия, която е под прякото ръководство на УЕФА. Но всъщност тя бе и продължава да е под прякото наблюдение на българските футболни "босове". Те от своя страна нееднократно и публично декларираха своето нежелание да инвестират във футболните стадиони, защото не са тяхна собственост.

Така се стигна до един очевиден абсурд – повечето българските отбори продължаваха да играят на коптори, а Лицензионната комисия продължава да издава лицензи. Неофициално от органа нееднократно наричаха своята политика "подпомагане на българския футбол в един преходен период". Четири години по-късно той все още не е приключил.

Всяка година УЕФА пращаше по един експерт в България, който да провери бумагите, събрани от местния си Лицензионен офис. Представителят на УЕФА обаче така и не отиде да види каква е истината, скрита зад хартията. Вероятно не е предполагал, че цифрите и декларациите могат драстично да се разминават с реалността. През 2006 г. "Локомотив София" получи лиценз да играе на стадиона си, от чийто покрив летяха ламарини над кв. "Надежда". Което си е направо дреболия на фона на абсурдния факт, че този стадион дори не съществува според кадастъра на Столична община.

"Локомотив Пловдив" игра на стадиона си въпреки, че той буквално се срути. "Спартак Варна" получи лиценз въпреки многогодишните си дългове и стадион, известен сред местните като "Коритото".

Дълги години терените в Петрич, Сандански, Дупница и пр. можеха да бъдат объркани с картофени ниви (също и трибуните им). Това обаче не пречи и сега там да се играят мачове. В края на 2007 г. всички клубове трябваше да имат стадиони, които са покрити на 90 процента със седалки (Славия, Ботев (Пловдив), Локомотив (Пловдив) и още много други не покриват и на 50 процента това изискване). Поне 1/4 седалките трябваше да са покрити с козирки, съоръженията да имат множество аварийни изходи, да са приспособени за инвалиди, да бъде осигурен хеликоптер при спешни случаи за всеки един мач между професионални тимове (в България сигурно няма толкова хеликоптери).

Най-важното е клубовете да имат чисти и публични финанси, както и да се без просрочени задължения. Нищо от това не е важи за българския футбол и то основно заради политиката на затваряне на очите, водена от БФС и зачислената им Лицензионна комисия.

Тези грижливо опазени досега безобразия могат да доведат до още по-голям проблем, ако УЕФА реши да отнеме правото на настоящия БФС да ръководи българския футбол. Ако се стигне дотам, националният отбор може да бъде изваден от следващите квалификации за Световното първенство. Още повече, че в Апелативната комисия на УЕФА има членове като юриста на Спортен клуб "Левски" Ивайло Ивков, които са напълно запознати и проблемите около ЦСКА и другите български клубове.

До подобна катастрофа може да се стигне, ако европейската футболна централа открие, че БФС осем години е прикривала цялата истина за досието дори само на ЦСКА. В тази посока бе и лаконичното съобщение на пресцентъра на Министерски съвет, с което премиерът Сергей Станишев нареди на ДАНС да провери взаимоотношенията между ФК и ПФК "ЦСКА".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

86 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #90

    ..и всички край него в БФС.. също са за панделата..

  2. EU
    #89

    Проверката е висша форма на аверие ;)

  3. Тодоров
    #88

    Когато се извършва една пререгистрация неможе да се приемат само активите, а пасивите да не се приемат т.е.излиза че за приемането на активите има документ, а за пасивите няма. И за двете неща оснаванието е едно и също. "Тва го знае всяко хлапе"

  4. пацифист
    #87

    Ако за няколко години няма първенство в България едва ли на някого ще му пука, освен на няколкото хиляди привърженици и ултраси. Винаги съм се учудвал, че в Австрия и Германия, нашето първенство въобще не фигурира в клубовете за залагания (подобни на "Еврофутбол") за разлика от всички останали Балкански страни.

  5. EU
    #86

    Забавяне на трафика, задръствания...

  6. лого
    #85

    как беше създаден ЦДНВ?Спомняте ли си,че той промени не знам колко пъти името си и си остана винаги червен комунистически отбор?Спомняте ли си,че беше "аматьорски" тим и всички играчи бяха офицери на чорба към армията и клуба?Дори "д-р" Божков.Септември при ЦДНВ, ЦДНВ,ЦДНА,Средец,ЦСКА (и т.н.),както и местните ДНА към всички гарнизони бяха под специалните грижи на червените генерали.Така си и свикнаха.Но тарикатлъците не минават вече пред УЕФА.А ако БФС покаже също тарикатлъци и неговите няма да минат.

  7. мнение
    #84

    Защо всичко до което се докосне Лупи се разпада с трясък?

  8. запалянко
    #83

    Проблемите в българския "футбол" се замиват от онези български юнаци, от онова футболно лято. Онзи връх им позволи да правят всичко което си поискат без да срещнат никаква съпротива. Защото те са героите. Вижда се сега че тези търчащи по тревата герои нямат мисълта да развият, да оправят футбола след себе си. Така е и в парламента. Пълно е с любимци на народа - актьори, спортисти, модели. Ми виждаме какво става с този избор. На футбола и държавата като цяло им трябват професионалисти, а не любими

  9. Пешо
    #82

    Не мога да приема за нормално от моите данъци да се плащат 7 цифрени заплати на мутри под предлог, че развиваме спорта.

  10. пацифист
    #81

    Съгласен съм с теб. Но има ли сега мераклии да изсипят толкова много пари в родния ни футбол? Много от бившите български благодетели не са между живите по обясними причини.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.