Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скъпите ток и газ помпат печалбите в държавната енергетика

Почти десеткратен ръст за 2021 г., отчете БЕХ, но и разходи за консултанти за връзката с Гърция

9 коментара
Скъпите ток и газ помпат печалбите в държавната енергетика

Скъпите електроенергия и природен газ през втората половина на 2021 г., които и през настоящата продължават да държат високи и волатилни цени, са допринесли за десетократен ръст на печалбата в групата на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) за миналата година. Това сочат публикуваните от държавната компания съкратени консолидирани данни, които в момента се заверяват от одитор.

Според тях печалбата на БЕХ за 2021 . е 1.349 млрд. лв., докато година по-рано е била 157.2 млн. лв.. Два пъти и половина са нараснали приходите от продажбата на електроенергия – от 3 млрд. лв. на 7.5 млрд. лв., а от природен газ постъпленията са се вдигнали три пъти – от 1.186 млрд. лв. на 3.34 млрд. лв. Увеличили са се и приходите от транзитни такси при преноса на газ от Турция до Сърбия, Гърция и Северна Македония.

"Националната електрическа компания" отчита безпрецедентен ръст на печалбата си през 2021 г. - от 46 млн. лв. на 650 млн. лв., което се дължи основно на приходите ѝ от свободния пазар, където цените остават високи и с днешна дата. Печалбата на обществения доставчик на ток обаче отиде за предсрочното погасяване за взетия през 2016 г. заем от бюджета за изпълнение на арбитражното решение да плати поръчаното оборудването за АЕЦ "Белене". За да покрие дължимите близо 1.2 млрд. лв. обаче НЕК се наложи да вземе заем от АЕЦ "Козлодуй", която също се представи отлично на борсата, където реализира евтиния си ток на цени до десет пъти по-високи от себестойността му.

АЕЦ "Козлодуй" още не е обявила финансовите си резултати за миналата година, но от публикуваните за първото тримесечие на 2022 г. става ясно, че ядрената централа реализира близо шест пъти ръст на печалбата си спрямо същия период на предходната година до 955 млн. лв.

Газовият оператор "Булгартрансгаз" също отчита за миналата година удвояване на печалбата си от 72.4 млн. лв. през 2020 г. на 140.7 млн. лв. Значителен ръст отчита компанията при приходите си от преноса на газ по вътрешната си мрежа – от 73.3 млн. лв. на 113.7 млн. лв., а при транзита към Сърбия, Гърция и Северна Македония ръстът на постъпленията е от 272.3 млн. лв. на 345.5 млн. лв.

Според обявените финансови резултати на "Булгаргаз" газовият доставчик завършва първото тримесечие на 2022 г. на загуба от 2.8 млн. лв., докато същия период на предходната година е било на печалба от близо 19 млн. лв., а цялата 2021 г. е приключила с печалба от почти 64 млн. лв.

От данните за тримесечие на настоящата година става ясно, че "Булгаргаз" е увеличил приходите си с 273 процента до 1.3 млрд. лв., но и разходите му за синьото гориво са нараснали. Дружеството регистрира огромен ръст на сключените сделки на виртуални търговски точки с близо 9 хиляди процента – от едва 2755 Мвтч за първото тримесечие на миналата година до 248 хил. МВтч сега. Това е една втора от цялото закупено на виртуална точка количество газ през 2021 г.

БЕХ като отделно дружество обявява резултатите си и за първото тримесечие на 2022 г., което приключва с печалба от 48.24 млн. лв., което е съществен спад спрямо постигнатите за същия период на 2021 г. 278.7 млн. лв. За това обаче причината е, че през миналата година от АЕЦ "Козлодуй" е бил изискан допълнителен дивидент от 270 млн. лв., а за сегашното тримесечие енергийният холдинг не е получавал дивидент от печалбата на нито едно от дъщерните си дружества.

Отчетът на БЕХ за периода януари-март 2022 г. разкрива и любопитна подробност, че отбелязаният съществен ръст на разходите за външни услуги с 232 хил. лв. се дължи основно на консултантски услуги за напредването на дейностите по очакваното успешно изграждане и въвеждане на експлоатация на интерконектора между България и Гърция.

БЕХ притежава половината от проектната компания "Ай Си Джи Би", която е операторът на бъдещия газопровод от Комотини до Стара Загора..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stamen Orange
    #9

    Затова кирил петков ще докара демократичен газ от САЩ (купен преди това от русия). По скъп ама няма значение. Слава украйна

  2. Коментарът е изтрит в 14:38 на 25 май 2022 от автора.
    #8
  3. Име1234
    #7

    Нещо не пасва картинката. Казват, по-високите цени на произведената енергия идват от по-високите цени на ресурсите/горивата. Ако това е вярно, как тогава печалбите на производителите и доставчиците на енергия растат? Те би трябвало да купуват скъпите горива и да продават готовата енергия на регулирани цени с постоянна печалба.

  4. Solar Power
    #6
    Отговор на коментар #4

    Ами не вденят :) Прозсст народ прозсста държава ! Всички превеждат евро в Газпромбанк както е по договор и тя си ги върти после. Ние също преведохме но на нас ни върнаха парите... защото русия ни се подиграва ... също както митрафонова ... българския всъщност е македонски и е измислен от македонци в македонската земя.Ама глу пите от израждане ги пръскат самолетите и така ...

  5. Solar Power
    #5
    Отговор на коментар #2

    Напълно си прав ! Обяснението е елементарно. При 0% ДДС за хляба дори и да стане по евтин ще е с 5-10% ! Търговците няма да го намалят. В същото време държавата се лишава от 20% ДДС. По добре беше да си има ДДС а държавата да ги връща тези 20% на хората директно било то по 5лв. към заплата/пенсия например.

  6. Levitan
    #4
    Отговор на коментар #3

    Никакви сметки не откриват. Това е путинска пропаганда. Плащат си с евро и долари както преди, а Газпромбанк ги прехвърля в рубли. Плащане в рубли значи да купиш най-напред рубли и после да плащаш с тях. Не вденахте ли най-после?

  7. Практик от София
    #3

    Австрийската петролна и газова компания OMV откри рублова сметка в "Газпромбанк", за да плаща за руски газ. Русия поиска от "недружелюбните" страни да плащат в рубли за договорите, сключени по-рано от 1 април. България, Полша и Финландия вече отказаха да плащат за газ по предложената схема. Във вторник, 17 май, италианската Eni откри сметка в "Газпромбанк" за плащане на руския газ. В началото на май германската газова компания VNG обяви същото намерение. Не зареждайте в OMV! Путинферщеерите трябва да бъдат наказвани!

  8. Levitan
    #2

    Вместо глупави популистки предложения за нулев ДДС за хляба, което няма да доведе до нищо, освен инфлация, да бяха помислили за извънредни данъци върху всички, които се облагодетелстват от високите цени на суровините.

  9. archibal
    #1

    Пеева, милиарди, милиони и накрая някакви си 232,000 лева. Толкова съществен разход ли са, че да се споменат в статията?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.