Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Блокирането на евроинтеграцията ще спре икономиката

По-добре референдум за ЕС, отколкото избори, смята външният министър

5 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС, архив

Блокирането на европейската интеграция е против волята на гражданите и неизпълнението на задълженията от преговорната рамка ще спре всичко процеси на икономическо и социално развитие, коментира премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски, след като проведе работна среща с комисаря по политиката на добросъседството и разширяването на Европейския съюз Оливър Вархей.

Ковачевски посочи, цитиран от БГНЕС, че фокусът на правителството е върху перспективата за членство в ЕС. 

Северна Македония се надява до края на годината да започне реални преговори за членство в ЕС, но за да стане това трябва да промени конституцията си и да впише в нея българите. Това условие е залегнало в преговорната рамка на Северна Македония, но не може да се реализира заради съпротивата на най-голямата опозиционна партия в страната ВМРО-ДПМНЕ.

Референдум за ЕС?

Европейски фронт в Северна Македония съществува, държавата никога не е била поляризирана на такава плоскост и вместо избори е по-добре да се направи референдум за това дали гражданите са за или против ЕС, защото това е същинският въпрос, каза в интервю за ТВ 21 министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи.

Миналата седмица президентът Стево Пендаровски предложи конституционните промени да останат за следващия парламент, тъй като е ясно, че нямат необходимата подкрепа и се губи време.

Според Османи държавата трябва да се фокусира върху промените в конституцията, които ще ѝ позволят да продължи по пътя към еврочленството си, а надеждата му е в промяната на разбирането на гражданите за европейските процеси и рационалното отношение към промените в конституцията.
 
“Колкото повече европейската идея идва към Балканите, толкова повече гражданите ще я почувстват. Европейската вълна, която ще дойде на Балканите, ще обхване гражданите на Северна Македония и ще елиминира антиевропейските политици, които се опитват да ѝ попречат. Това ще промени динамиката в държавата”, смята Османи, цитиран от БТА.
 

Северна Македония може да изпусне бързата писта за ЕС

Той повтори тезата си, че има опасност Северна Македония да остане в групата на страните от Западните Балкани с отворени въпроси, към което води неразумната политика на опозицията.

“ЕС не може да отправи послание към Украйна, без да даде възможност на Западните Балкани, защото ще бъде загубено доверието в него. Регионът ще бъде разделен на две групи: държави с отворени проблеми, които формално не могат да получат шанс за бърза процедура на преговори, и държави, които ще могат да използват бързата лента за присъединяване".

"В момента Северна Македония, Албания и Черна гора са във втора група, а Босна и Херцеговина, Сърбия и Косово са в първа група заради отворените въпроси. Възможно е да влезем в групата на страните с отворени въпроси (...). ЕС ще ни каже да решим въпроса с България, както Сърбия ще трябва да реши проблема с Косово, или Косово със Сърбия, или Босна и Херцеговина с Република Сръбска... ние влизаме в тази група. Такава услуга прави на държавата тази неразумна политика на опозицията“, посочи Османи.

Конституционните промени 

За да бъдат одобрени промените, те се нуждаят от две трети мнозинство или от 80 депутата в 120-местния парламент. ВМРО-ДПМНЕ имат 44 депутата и е необходимо част от тях да подкрепят промените.

Водещата партия СДСМ предложи на ВМРО-ДПМНЕ предсрочни избори, но след промяната в конституцията. ВМРО-ДПМНЕ обаче развива силна антибългарска кампания и твърди, че може да преговори условията с ЕС и няма да се поддаде на "български диктат".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #5
  2. Eagle
    #4
    Отговор на коментар #2

    Много добре. Нека коминтерновците на Мицкоски (какво сръбско извращение на българско име) спечелят изборите - БЮРМ-ата никога няма да влезе в ЕС! Супер добра новина за България!

  3. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #3
  4. dev
    #2

    РСМ не е независима държава. Културно, ментално, икономически и политически тя е и иска да остане част от сръбския свят. Затова ще чака докато от Белград сключат договор за целия пакет от сръбски аспирации в Босна и Косово. Те почти успяха при Тръмп и при евентуален втори мандат и нова американска политика към Русия имат шанс за успех. Логична политика за Сърбия. За Македония ситуацията е като при нас през 1994 г - тъпо население, което само ще даде властта на тези, които ще я провалят. Любчо Георгиевски нарече бившата си партия ВМРО Шумадия а тя убедително води в прогнозите за бъдещи избори.

  5. Нато Натов
    #1

    Резултатът от референдума е известен предварително. Македонските грагяни ще гласуват за членство в Еуропейската уния, но ще бъдат против вписването на българите в Конституцията. И ако може Европа да им падне на колене.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.