Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слаб оптимизъм за коледно чудо по СПИН-делото в Либия

17 коментара

Обширни материали по повод предстоящото заседание на либийския съд, на което трябва да бъдат произнесени присъдите над петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в умишлено заразяване на либийски деца с вируса СПИН, публикуват в неделя Ройтерс, Франс прес, ДПА и вестниците “Обзървър” и “Гардиън”.

Оправдателна присъда във вторник би била почти коледно чудо, отбелязва ДПА и допълва, че за българските медици в либийския затвор се очертава поредна, осма мрачна Коледа. Преди година смъртните присъди бяха отменени, но днес либийската страна продължава да настоява, че българките и палестинецът нарочно са заразили със СПИН деца в болницата в Бенгази, припомня агенцията.

"Не сме много оптимистични, че проблемът ще се разреши с една нова присъда. Апелационният съд не допусна чуждестранни експерти и не прие нови доказателства", цитира ДПА думите на западен професор, наблюдаващ делото в Либия.

В началото на декември нов анализ на специалисти, публикуван в британското сп. "Нейчър", постави под въпрос вината на обвиняемите.

Медицински организации и защитници на човешките права от цял свят защитиха шестимата медици и се опитаха да предотвратят съдебна грешка, припомнят агенциите. Апел за оневиняване на шестимата бе отправен на 14 ноември и от министъра на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайер по време на посещението му в Триполи.

В Бенгази обаче, където починаха над 50 от заразените деца, повечето хора таят гняв срещу сестрите и посрещат с яростни протести международните усилия за тяхното освобождаване.

Британските вестници "Обзървър" и "Гардиън" отбелязват, че смъртта на заразените със СПИН деца в Бенгази се използва в игра на високо равнище в международните отношения. Специалисти по Либия твърдят, че Кадафи използва децата като пионка в дебатите си със Запада по парливи въпроси като петролни договори, оръжия, самолети и дипломатически отношения в Близкия изток. Той таи горчивина и заради изолацията си след атентатите над Локърби, посочват британските вестници, които намират паралел между компенсацията за тези атентати, на която бе осъдена Либия, и претенциите на Триполи към София за заплащане на 15 млн. долара обезщетение за всяко заразено дете.

Контролираните от либийската държава медии настояват за присъда "виновни" за шестимата задържани, посочват агенциите.

Ройтерс отбелязва, че светът гледа на процеса в Триполи като на тест за правосъдието в африканската държава. Франс прес пък цитира адвоката на сестрите Осман Бизанти, че клиентите му са невинни и се надява съдът "да сложи край на техните страдания, продължаващи седем години".

"Все още се надяваме, че мъдростта ще надделее", заяви ръководителят на паралелния екип от защитници на медиците - френският адвокат Еманюел Алтит. Той подчерта, че доказателствата на либийската страна са дискредитирани, а признанията на медиците са били изтръгнати чрез психически, физически и сексуален тормоз.

Дори ако във вторник смъртните присъди бъдат потвърдени, адвокатите на медиците се надяват, че случаят ще бъде върнат във Върховния съд

Според Алтит обаче дипломатическите усилия за осигуряване на освобождаването на медиците след повече от седем години в затвора са разочароващи. Ръководителят на екипа от защитници смята, че ако присъдите бъдат потвърдени, това ще бъде срам за ЕС. "Ако Европа символизира нещо, то това са ценности като справедливостта", посочва Алтит.

Ройтерс отбелязва, че в петък (15 декември) в Триполи е пристигнал помощник-държавният секретар на САЩ Дейвид Уелч, който помогна за постигането на договореност за пълно възстановяване на дипломатическите отношения между САЩ и Либия.

Според либийската агенция Джена, Уелч е обсъждал с либийски представители "въпроси, които пречат на подобряването на двустранните отношения". Преди това Дейвид Уелч бе заявил, че трябва да се намери начин медицинските сестри да се завърнат у дома си.

Цитирани от Ройтерс анализатори изтъкват, че ако обвиняемите бъдат освободени, това ще насочи вниманието към лошата хигиена и небрежността в либийските болници, които според западни учени са истинската причина за СПИН епидемията.

Ройтерс припомня предишно изказване на Осман Бизанти, че година преди идването на сестрите в Либия в Бенгази са били регистрирани около 207 случая на заразяване със СПИН, а това не е довело до никакви съдебни мерки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. п-к нико
    #17

    Действително Кадафи е непредвидим. Той е полковник, а това е диагноза!Вервайте ми! Кадафито си прави каквото си иска и ни разиграва като маймуни. Има няколко стъпки и ще "клекне" като настигната кокошка. -изтеглят се всички български граждани от Либия -изтеглят се официалните представители на България включително и цялото посолство -Завежда се иск за дълга на Либия към България с лихвите -Завежда се дело в международния съд за нарушаване на човешките права - причиняване на физически и психически

  2. Една избирателка
    #16

    Необходимо е държавните ни мъже да покажат, че наистина са българи.Много правилно Росен Петров и Слави тълкуваха проблема.Крайно време е политическият ни елит да осъзнае,че не е недосегаем и несменяем.Тези невинни женици трябва да се приберат при близките си, толкова мъки и унижения преживяха.Не може самовлюбените ни политици да оставят невинни хора да бъдат разменна монета в сложни политически пазарлъци.

  3. ВЪЗМУТЕНА
    #15

    Това е голямо нещастие, огромна болка.Но и нашите "велики политици " имат голяма вина,особенно Надето,Костов, Паси.Слави и Росен Петров казаха много истини тази вечер.И наистина ако и сега правителството не предприеме бързо активни действия, то народът сигурно ще се надигне.

  4. краен
    #14

    в либия трябва да стане като в ирак и тази страна да бъде освободена от диктатора

  5. Мария
    #13

    Тоя въобще не го еня за сестрите ни за българите и България.Само гледа да докопа парата.

  6. Мавъра
    #12

    На малоумниците,които търсят виновен на всяка цена,ще им кажа,че Кадафи е един изнудвач и искаше точно тогава/през 1999 год./ да извади Либия от международната изолация и му трябваха уловки.Колкото смрадта,която се бълва срещу Костов,ако имаше възможност за спасението на българките,той щеше да я използва по най-добрия начин,както взе най-правилното решение за НАТО в Югославия и македонските бежанци.Но явно такава е била ситуацията с Либия.Ясен ли съм,лумпенизирани тикви,пиещи ракия и слушащи чалга до умопомрачение,за какво става въпрос,или нямате връзка с главния мозък.

  7. Иван
    #11

    Не е виновен Командира или синята скумрия Нада.За какво изтегляне на медиците ни от Либия се бълнува тук.Всички българи са отишли по своя воля да работят в чужбина,включително и в Либия.От всичките българи в Либия защо само тези вкараха в пандиза,барабар с обрязания очилатко.Докога ще хвърля пари нахалост държавата за тези стерви?

  8. космополит
    #10

    Хубавото Наде, ала бала. Важното е, че са си виновни и трябва да си получат заслуженото. Било им е платено за да заразят децата. Това е чудовищно. Какво като са българки? Като че ли българките не извършват престъпления.

  9. kim
    #9

    Точно "хубавото"Наде тогава притисната от излязлата информация за задържаните мед.сестри ,предложи "тихата дипломация" -да не вдигами много шум,за да не разсърдим Кадафито.Тогава предстояха и избори евъобще не й беше до сестрите.Нали така ,Наде?Всички други държави тогава си прибраха мед.р-ци,само Б-я не си мръдна пръста и нашите останаха изкупителни жертви за лошата хигиена в болничните заведения на Либия.А Костов беше и достатъчно нахален и безотговорен да изрече в ефир"а ако са виновни?"

  10. анархист
    #8

    но това което казвам за костов и михайлова е истина.я си спомни кой влоши отношенията ни с либия - сдс.нали именно те нарекоха кадафи терорист в началото на 90-те години. дори имаше реакция от страна на кадафи.не е ли цинично че сега именно сащ обявиха че ще се борят със тероризма заедно със кадафи и либия.е вина има и ндсв и по точно паси нали той направи всичко възможно за да паднат санкциите срещу либия когато бяхме не постоянен член на съвета за сигурност към оон.нали имено тогава гласувахме

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.