Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След 14 години чакане и с още 8.5 млн. лв. Централната баня ще стане музей на София

9 коментара

До две години Централната минерална баня на София най-после трябва да стане Музей на София, решението за което е от 1998 г. В сряда беше подписан договорът за близо 6 млн. лв. по оперативна програма "Регионално развитие". Средствата ще отидат за довършване на близо две трети от сградата, която е с площ от 12 000 кв.м. Проектът включва още изграждане на площи за експозициите на три нива, фондохранилище и учебен център.

Отделно през следващата година Столичната община ще обяви поръчка за 2.4 млн. лв. за художествено оформление на пространството около сградата. В него е включено ефектно външно осветление, настилки, тротоари, озеленяване.

Останалите 5600 кв. м в северното крило на банята отново ще бъдат предложени на концесия за изграждането на спа и водолечебен център. Конкурсът преди две години за концесия на банята се провали, след като не се яви нито един кандидат. Сега предстои обявяване на нова процедура, като се надяваме този път да има желаещи, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова.

За да се появят кандидати, се очаква концесионните условия този път да не бъдат толкова високи. Обсъжданите варианти предвиждат бъдещият инвеститор да вложи 6 млн. лв., като срещу това ще му се даде право да ползва обекта в продължение на 12 години, без да плаща концесионно възнаграждение. Другият вариант е за 15-годишна концесия срещу плащане на такса.

Централната минерална баня в София е пусната в експлоатация на 1 май 1903 г. и е била едно от най-модерните съоръжения в Европа по това време. С течение на времето славата ѝ запада и през 1986 г. сградата е затворена за ремонт. Вместо ремонт обаче банята се превръща в свърталище на бездомни и наркомани, като през 1997 г. е пред срутване на покрива.

Тогавашният общински съвет спешно отпуска пари за възстановяването на покривната конструкция. През годините периодично са отпускани малки средства за ремонт. По-значително укрепване на сградата, както и оформление на пространството пред нея с възстановяването на фонтана беше направено през 2005 г. по проект "Красива България".

За последните 12 години за възстановяването на банята са вложени 2.7 млн. лв., казаха от общинско предприятие "Стара София".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Сградата е прекрасна. Дано най-сетне я оправят и започне да служи за нещо. Засужава си да бъде съхранена.

  2. Анонимен
    #8

    Централната баня ще стане музей на София, а централния музей - баня

  3. Анонимен
    #7

    Мисля, че премиерът отдавна чака да се намали наема или цената, за да може той или приятелчетата му да гушнат още едно апетитно СПА-парче за сметка на държавата. Тъкмо решиш, че не може да бъде да стане по-гадно в тази държава и то става. Тъкмо си мислиш, че вече сме на дъното и то се оказва още по-дълбоко....

  4. Анонимен
    #6

    Егати златният музей. Да не са сменили плочките със златни?

  5. Анонимен
    #5

    Жалко за банята и минералната вода, която сега се ползва май само за пиене. А какво стана с басейните? Хайде ваните, курните и душовете може да са разрушени, но толкова скъпо ли струва да се възстанови всичко това и да се ползва за балнеолечение. Може да се направи за туристи с подходяща реклама, нали принцеса София се е излекувала и баща й построил църквата Света София от благодарност за лечебната вода......

  6. Анонимен
    #4

    това ще е музей посветен на тъпанарщината на боко и приближените му по време на неговото управление на булгаристан...

  7. Анонимен
    #3

    Абе Банята нямаше ли да става Фейсбук?

  8. Анонимен
    #2

    Бай Киро Крeтeни, а сега къде ще се къпя?!

  9. Анонимен
    #1

    Веднага след Освобождението Бьлгария спретва наистина елегантен номер на Турция. По турско не е било да се строи по-високо от Джамията и за това София е била ниска, шлупена. След освобождението се изгражда една линия: Банята, Джамията, Халите и Синагогата. Всичките нови здания са голями и прекрасни, само Джамията си остана каквато турците я бяха построили. Построени са от същия камък и са същия цвет като Джамията , ама... Жалко че Ст. Софиянски не познаваше истинската истори на града и позволи Халите да бъдат варосани. После същото стана и със Синагогата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.