Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След 4 месеца, антикорупционната комисия се сдоби с правила за дейността си

0 коментара

Четири месеца след създаването на антикорупционната комисия, правителството одобри правилата за нейната работа. Според официалното прессъобщение от правителствения пресцентър, разпространено днес, целта на комисията е да анализира информацията за предприетите от държавните органи действия срещу корупцията. Антикорупционната комисия бе създадена на 11 февруари тази година с решение на кабинета, за неин председател правителството избра министърът на правосъдието Антон Станков.

Преди заседанието на Министерския съвет днес министър Станков заяви, че сигналите за подкупи, получени в антикорупционната комисия, нарастват лавинообразно. Той уточни, че комисията получава сигнали и от чужди посолства у нас, но не посочи броя на сигналите, нито от кои дипломатически мисии са. "Няма да се движа на ръба на клеветата, ще говоря тогава, когато има конкретни доказателства", каза още министърът. По думите му един от проблемите на междуведомствената комисия за борба с корупцията е трудното доказване на сигналите за взимането на подкупи.

По-рано днес в интервю за БНР шведският посланик Стен Аск съобщи, че знае за три случая на корупция, при които ставало дума за "много големи суми". Посланик Аск уточни, че сигналите са били получени от него още в началото на мандата му, преди 4 години.

"Мога да кажа, че има много случаи в приватизацията например, когато липсваше прозрачност. Това е сигнал за корупция , макар и недоказана", посочи Стен Аск. Помолен за коментар по изказването на посланика Станков заяви, че не е запознат с тези случаи. Ще поканя на среща посланика, добави министърът.

Все още нивото на корупция е много високо и това е лош имидж за България, заяви още посланик Аск. Той оцени работата на премиера и правителството в тази област като много упорита, но същевременно подчерта необходимостта от добре функционираща съдебна система.

С такава съдебна система България не е узряла да влезе в ЕС, заяви Аск пред медиите малко по-късно, на пресконференция по повод националния празник на Швеция. Колко хора са наказани и са в затвора за корупция, попита риторично посланика. По думите му добре функциониращата съдебна система е най-важното условие, за да покрием и останалите критерии за членство в ЕС.

Имам огромно доверие в премиера Сакскобургготски и правосъдия министър Станков и се радвам, че те също отчитат проблема с корупцията, каза посланик Стен Аск, но допълни, че е важно не само да се говори, а и да има и резултат.

Посланик Аск ни похвали за постигнатия консенсус между управляващи и опозиция по важните за страната въпроси. Наред с това дипломатът препоръча на политиците " да се изправят пред хората и да кажат конкретно какъв модел за бъдещото развитие на нацията ви ще изградят". По думите на Стен Аск България не трябва просто да се съсредоточава към бъдещото приемане в Европейския съюз, а да си даде сметка какво може да се направи сега, за да защити националните си интереси при приемането ѝ в съюза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.