Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След Израел Европа може да стане мишена на ислямистите

0 коментара

Миналата седмица Европейският парламент прие резолюция, в която призова правителствата на страните от ЕС да спрат действието на всички споразумения за търговия с Израел. Още преди приемането на резолюцията Германия, Белгия и Швейцария заявиха, че ограничават военното си сътрудничество с Израел.

Пропалестинската позиция на ЕС е свързана със стратегическия курс на Европа към сближаване с арабския свят. За да стане световен център на силата, съпоставим със САЩ, Европа има нужда от петрола на Близкия изток, както и от евтина работна ръка - имигрантите мюсюлмани. Но проблемът е, че ЕС залага на екстремистките сили в арабския свят. В резултат сближаването с мюсюлманския свят може да доведе не до засилване, а до размиване на европейската идентичност.

Близкоизточният конфликт разцепи европейската общност. "Всичко, което става в Близкия изток, се отразява върху Европа, тъй като днес политическият конфликт прераства в конфликт между цивилизациите, противопоставянето е между Изтока и Запада", казва президентът на Ционистката федерация в Белгия Клод Кондиоти. Близкоизточният конфликт фактически вече излезе на улиците на европейските градове. През последните две седмици антиизраелски демонстрации имаше в Париж, Марсилия, Лион, Лил, Брюксел, Амстердам, Рим и Берлин.

Защо подкрепата за арабите стана ключов елемент от европейската политика? Преди 40 години отношенията между Израел и Европа можеха да се окачествят като приятелски и дори съюзнически. Например през 50-те години французите не само въоръжиха израелските ВВС и ВМС, но и помагаха на израелците да създават ядрено оръжие. Тесни връзки съществуваха между Израел и Германия.

Но през 60-70-те години започна масовият приток на имигранти от Северна Африка и Турция, а с тях и постепенното икономическо сближаване на Европа с мюсюлманския свят.

Във Франция, Германия и други страни от ЕС мюсюлманите вече са 5-10 процента от населението. Сега ЕС е изправен пред проблема със стареенето на населението и намаляването на броя на трудоспособните граждани. Затова и една нова вълна от имигранти от мюсюлманските страни изглежда като логичен изход за европейските политици.

Друга причина за смяната на приоритетите са петролът и природният газ на Близкия изток. Без гарантирани доставки на енергоносители глобалните амбиции на Европа увисват. След 20 години ЕС ще внася повече от 90% от петрола и 70% от природния газ, а тези количества могат да дойдат само от Персийския залив и от Русия. Но Москва залага не на износа на суровини, а на развитието на вътрешния си пазар. Освен това европейците очевидно смятат, че по-лесно ще могат да се споразумеят с арабските страни. Преди няколко години ЕС заяви, че подкрепя няколко големи проекта за износ на газ от този регион. Европейски компании подписаха големи сделки за разработване на петролни находища в Ирак и Иран. А една от основните стратегически цели на ЕС е превеждането на ценообразуването и плащанията за арабския петрол в евро. Арабско-израелският конфликт, който постоянно заплашва да прерасне в голяма война в Близкия изток, стана една от главните пречки срещу осъществяването на тези планове.

Вероятно в Брюксел смятат, че "умиротворяването" на Израел ще помогне за по-нататъшното сближаване с арабските страни. Там пренебрегват доводите, че еврейската държава всъщност е преден пост на западната цивилизация в региона, който възпира ислямския радикализъм.

Ислямският фактор започва да определя и вътрешната политика на Евросъюза. И въпросът не опира само до увеличаването на мюсюлманското население /сега в ЕС живеят около 15 млн мюсюлмани/. Сред европейските мюсюлмани активно се разпространява радикалният ислям. Обикновено мюсюлманите живеят в Европа на компактни, изолирани общности. Повечето се чувстват чужденци и зле интегрирани в европейското общество, а бедността още повече води до развиване на агресивността и радикализма. Проповедниците на мюсюлманския екстремизъм, подкрепяни финансово от Саудитска Арабия и арабските емирства, намират в мюсюлманските квартали на европейските градове благодатна почва.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.