Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Словакия и Унгария няма да подкрепят енергийните санкции срещу Русия

10 коментара
Унгарският външен министър Петер Сиярто

Словакия и Унгария заявиха днес, че няма да подкрепят енергийните санкции, които ЕС подготвя срещу Русия заради войната в Украйна. Двете централноевропейски страни се аргументираха, че са прекалено зависими от руските доставки и за момента нямат достъпни алтернативи, предаде Асошиейтед прес.

Европейският съюз обсъжда нови предложения за санкции, които може да предвиждат постепенно ембарго върху руския петрол. 27-те страни от ЕС вероятно ще започнат конкретните дискусии по въпроса утре, като е възможно мерките да влязат в сила след няколко дни, отбелязва АП. Не е ясно още дали петролът ще бъде включен или ще бъде направено изключение за Словакия и Унгария.

Словашкият министър на икономиката Рихард Сулик заяви, че националната рафинерия Словнафт не може да премине незабавно от руски суров петрол на друг вид. Промяната на технологията ще отнеме няколко години, отбеляза той и подчерта, че неговата страна със сигурност ще настоява за нея да бъде направено изключение от санкциите.

Словакия е почти напълно зависима от руския петрол, който получава по петролопровода "Дружба", построен по съветско време. Унгария също е силно зависима. Други големи вносители като Германия заявиха, че ще могат да се справят, ако ЕС забрани петролните доставки от Русия. Техни представители обаче подчертаха, че ще бъде тежко за страните им.

Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто заяви, че страната му няма да гласува за никакви санкции, "които ще направят невъзможен транспорта на природен газ или петрол от Русия до Унгария".

"Идеята е проста: унгарските енергийни доставки не може да бъдат излагани на опасност, защото никой не може да очаква от нас да позволим цената войната (в Украйна) да бъде платена от унгарците", каза унгарският външен министър по време на посещение в Казахстан. "В момента е физически невъзможно Унгария и нейната икономика да функционират без руски петрол", подчерта Сиярто.

Въпреки разногласията между страните членки на ЕС за новите енергийни санкции, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обеща "да пречупи руската военна машина" посредством спиране на вноса на природен газ в съюза. Блокът се стреми да осигури алтернативни доставки, като разчита най-вече на втечнен природен газ от производители като Алжир, Катар и САЩ, отбелязва АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #10
    Отговор на коментар #5

    Това с кармата ... Внимавай какво си пожелаваш ...

  2. БГаньо
    #9
    Отговор на коментар #2

    Да, браво! По-добре освободени временно от ембаргото, докато заместим руския газ и нефт, отколкото освобождавани векове наред от безалтернативния руски ботуш!

  3. БГаньо
    #8
    Отговор на коментар #4

    Любимата ми книга! За всеки и за всичко има по някоя истина там. Но за който я е чел с разбиране. Защато далеч не са всички. Чудя се поняякога дали човек и разбрал Швейк, би тръгнал да прави войни?

  4. БГаньо
    #7
    Отговор на коментар #5

    Ако ще кълнем да караме поред - Проклет да е Путин заедно с целия му отвратителен фашистки режим и идеология! А Петков зае единствено правилната позиция в спора за газа. Друг е въпросът, че тази позиция трябваше да се изработи на по-ранен етап и по-координирано в рамките на ЕС, а ние като особено засегнати трябваше да бъдем сред най-настоятелните отговорът на ЕС да бъде ясен и категоричен, но и отчитащ същевремнно спецификата на отделните страни членки. Защото иначе Путин ни цака един по един. Ще го пречупим, само ако действаме заедно.

  5. Истината е,че Словакия и Унгария,може да си позволят да се поглезят,и да хвърлят по някой "къч" на сред мегдана ! Те са били и си остават "баш" в Европа, и с друга история. Достатъчно е да отидеш и се поразходиш в тяхно село,да не казвам град,за да изпиташ уважение към народа им. Така ,че да не ги жалим. А това,че ние сме щели, да им плащаме дълговете,ето ви още една глупост, сготвена в руският пропаганден казан. И раздавана по форумите от озлобени и прости момци,комсомолци!

  6. Stefan
    #5

    Унгарският външен министър го е казал пределно ясно - унгарците няма да платят цената на войната в Украйна. Ще я плащат други, включително ние. Защото ние нямаме оремиер, а мекотело. Нека националният предател Кирил Петков плати с лоша карма за всички проблеми, които причини на българският народ. Нека бъде проклет.

  7. Козин Човков
    #4

    Цитат от "Добрият войник Швейк":"С една дума, маджарите са цигани — завърши старият сапьор Водичка.Швейк възрази:— И маджарите не са криви, че са се родили маджари.— Глупости, как да не са криви? — ядосваше се Водичка. — Всички са си криви. Знаеш ли какво ти пожелавам — да те пипнат веднъж, пък да те нагостят, както се случи с мене още първия ден, когато пристигнах тук на курсове. ... Тия мръсници, хусарите, така ме претрепаха, толкова ме гониха из бахчите, че чак до разсъмване не можах да намеря

  8. Ощавен маркиз
    #3

    Ши омекнат, просто сакат да са "изтъргуват за повеке зел. гущери и евраци"... Ама, знайно е, че от два стола често се пада върху йоще по-голо ду...пце. Некакси, хисторията "ми го говори", в момента нашта мила ЕС-атлантска Татковина е доста по-значителна геополитически, отколкото безморските маджаре и словаци. Хубави народи! Добре е - хубаво и да се поочистят от петоПУТните си колумни. Не, че пред нас не стои СЪЩИЯТ ПРОБЛЕМ?!

  9. stol
    #2

    България и Чехия може да поискат освобождаване от ембаргото на ЕС върху руския петрол, предаде агенция Франс прес, позовавайки се на неназовани представители на ЕС. Според агенцията проектопредложението на ЕС за ембарго върху петрола от Русия предвижда постепенно спиране на вноса в рамките на 6-8 месеца, докато на Унгария и Словакия ще бъдат дадени още няколко месеца. Рупер.Браво

  10. Dante Alighieri
    #1

    България е още по-зависима и от тях, но направи завой и подкрепя санкциите, особено след като кремълските порове решиха вместо нас този въпрос със спирането на кранчето. Унгария и Словакия са без извинение за тази си позиция, и ще платят цената на това отстъпление от европейските интереси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.