Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Словенците изибират в неделя президент

0 коментара

В неделя словенците ще гласуват на втори кръг в президентските избори.

Един срещу друг ще застанат настоящия премиер Янез Дърновшек и главният прокурор на републиката Барбара Брезигар. До втори кръг в президентските избори се стигна след като на първия тур на 10 ноември никой от десетте кандидати не успя да събере необходимите 50 процента.

Това са третите президентски избори след обявяването на независимостта на бившата югославска република през 1991 г. Настоящият президент Милан Кучан, който беше преизбиран два пъти последователно за словенски президент няма право да се кандиатира за следващ мандат.

На пръвия тур Дърновшек спечели най-много гласове - 44, 39 процента, а Барбара Брезигар бе втора с 30,77 процента. Някои бяха изненадани от тези резултати, цзащото социологическите проучвания даваха по-голяма преднина на Дърновшек.

Според последните анкети за Дърновшек, лидер на Либерално-демократическата партия, която е част от управляващата левоцентристка коалиция, биха гласували 52,1 процента от гласоподавателите, а за Брезигар 35,5 процента.

Политическата кариера на Дърновшек /52 г./ е богата, особено като се има предвид, че с малко прекъсване през 2000 г., когато на власт за шест месеца идват представителите на десноцентристите, той е премиер на Словения вече 10 години.

По образование сегашният словенски премиер е икономист, говори английски, немски, френски, испански, сръбски и хърватски.

Анализатори смятат, че Дърновшек иска да стане президент, тъй като този пост е по-подходящ за човек с крехко здраве, който не желае да се откаже от властта, писа агенция Франс прес. През 1999 г. словенският премиер претърпя операция от тумор на бъбреците, а също така страда от рядък вид тумор на белите дробове. Той даде да се разбере, че ако бъде избран, ще играе по-активна роля като президент от своя предшественик Милан Кучан.

Дърновшек е възприеман като технократ, който е далече от народа въпреки дългогодишната си кариера като премиер. Славата му на най-популярен словенски политик се дължи на това, че е успявал да избегне големи грешки и се пази от намеса в ежедневни разпри, отбелязва АФП.

Конкурентката на Дърновшек - главният прокурор Барбара Брезигар /48 г./, се явява на изборите като независим кандидат, подкрепен от Социалдемократическата партия на Янез Янша и Нова Словения на Андрей Баюк. Тя бе министър на правосъдието в десноцентристкото правителството на Андрей Баюк за шест месеца през 2000 г.

В досегашните си предизборни срещи и телевизионни дуели Брезигар подчертава, че репрезентативният пост президент на Словения трябва да бъде зает от човек, който се доказва в утвърждаването на ценностите на правовата държава, обръща внимание на евентуалната политическа корупция и работи за националното единство независимо от политическия и идеологическия цвят.

Брезигар е омъжена и има две деца. Говори английски и френски, разбира немски, сръбски и хърватски. В
Анализаторите оценяват като съществена подкрепата на националиста Змаго Йелинчич, лидер на Словенска национална партия, който се класира трети на първия тур от президентските избори с 8,6 процента. Той заяви, че застава зад кандидатурата на Дърновшек. Известно е, че Йелинчич не симпатизира на Дърновшек, а още по-малко на словенската десница, въпреки че предвид партията, на която е начело, би трябвало да бъде дясно ориентиран. Милан Якшич пише във в. Политика, че откакто съществува самостоятелна Словения Йелинчич е подкрепял левицата, според някои, защото точно словенската левица го лансира като десен политик, за да събере десните гласове и да ги присъедини по-късно в парламента към левицата.

Ако Дърновшек бъде избран за президент, страната ще остане без премиер, а неговата партия - без лидер, което може да доведе до политическа криза, прогнозира белградският в. Вечерне новости. Дясната опозиция начело със социалдемократите на Янез Янша се стреми към предсрочни парламентарни избори и промени в правителството. Сред упреците на опозицията към управляващия умерен левоцентристки блок са влошаване на общото социално положение и неспособността му да реши спорния въпрос за морската границата с Хърватия в Пиранския залив.

Ако Дърновшек спечели изборите, той трябва да подаде оставка от поста премиер, а настоящият президент Милан Кучан, чийто втори и последен мандат изтича на 23 декември, трябва да номинира нов премиер в срок от 30 дни. Новият министър председател на Словения ще трябва след това да бъде одобрен от парламента. Дърновшек вече е избрал своя наследник на премиерския пост - Антон Роп, министър на финансите и висш функционер на управляващата Либерално-демократическа партия.

В момента Словения е една от най-проспериращите бивши югославски републики. На срeщата на върха на НАТО на 21 ноември в Прага Словения бе поканена да се присъедини към Алианса заедно с България, Естония, Латвия, Литва, Румъния и Словакия.

Словенският премиер Янез Дърновшек посочи, че догодина в Словения ще се произведе референдум за присъединяването на страната към Алианса. Словенците са разделени относно на членството на страната в пакта. Проучване на общественото мнение, публикувано във в. Дело миналата седмица, показа, че 38 на сто от словенците биха гласували за влизането на страната в НАТО, докато 39 на сто ще се обявят против.

Докато за членството в НАТО словенците показват резервираност, на присъединяването към ЕС се гледа положително, сочи социологическо проучване, направено през септември.

Бившата югославска република е втората най-богата държава сред десетте кандидатки за членство в ЕС, които трябва да се присъединят към съюза през 2004 г. и същевременно се притеснява, че може да стане нетен вносител в бюджета на ЕС веднага щом бъде приета.

Словения е постигнала много голям напредък в хармонизирането на законодателството си с това на Европейския съюз, в създаването на институции за неговото прилагане, както и при реформите в администрацията си, смята Европейската комисия, но призовава за намаляване на нивото на инфлацията и за ускоряване на структурните реформи.

Дърновшек и Брезигар са на едно мнение за словенската външна политика, застъпвайки се за бързо влизане в ЕС и НАТО, смятат наблюдатели. Брезигар заяви, че иска да ускори приватизацията на държавните предприятия и да отвори страната за чуждестранни инвестиции, отбелязва ДПА.

В неделя 1 619 724 словенци, които имат право на глас, ще решат дали да поверят президентския пост на добре познатия, утвърден и с дългогодишен опит политик Янез Дърновшек или ще предпочетат едно сравнително ново лице, което досега се е занимавало изключително с право - Барбара Брезигар.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.