Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Служебният кабинет махна водещ експерт от съвета за лекарствените цени

Смяната се прави в момент, когато съветът взима ключови решения кои продукти се заплащат с обществени средства

0 коментара
Проф. Илко Гетов

Служебното правителство смени председателя на Националния съвет по цени и реимбурсиране (НСЦР) проф. Илко Гетов и на негово място назначи чл.- кор. проф. Мила Власковска. Смяната е изненадваща, тъй като Гетов пое поста едва преди пет месеца през юни 2022 г. Органът има строго експертни функции по ценова регулация, оценка на терапии и включването им в позитивния списък, както и утвърждаване на фармакотерапевтични ръководства и по тази причина в него не се правят чести кадрови и конюнктурни промени. 

Преди Гетов да оглави НСЦР през юни, органът беше ръководен дълги години от проф. Николай Данчев, дългогодишен преподавател и декан на Фармацевтичния факултет на МУ-София, който почина през юли след тежко боледуване.

Сега служебният кабинет по предложение на здравния министър Асен Меджидиев прави смяна в съвета, която официално не е мотивирана. Самият Меджидиев, обаче, загатна за нея миналата седмица, когато съобщи пред бТВ, че се правят промени в съвета с цел да се засили контролът над цените на лекарствата. Така и не стана ясно от какво точно Меджидиев не е доволен в работата на съвета и защо сменя точно председателя му.

Проф. Гетов е уважаван експерт, занимава се с активна преподавателска дейност, а през годините е заемал различни ръководни постове в областта на лекарствената политика и регулациите. От март до ноември 2013 г. бе член на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. От юни 2013 г. до февруари 2020 г. оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, а от октомври 2020 г. бе член на Комитета за оценка на лекарствени продукти за хуманната медицина към Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).

Новият председател на НСЦР проф. Власковска е завършила медицина, доктор е по фармакология и професор към Катедрата по фармакология и токсикология, както и член- кореспондент на Българска академия на науките (БАН). В първия кабинет на Бойко Борисов в периода 2009-2010 за кратко Власковска беше зам.-министър на здравеопазването с ресор лекарства. Тя бе сменена при подмяната на екипите в МЗ, когато Анна-Мария Борисова замени Божидар Нанев като здравен министър.

Бойко Пенков влиза в Комисията по прозрачност

С решение на служебния кабинет от днес още един кадър от управлението на ГЕРБ се завръща в орган, ангажиран с лекарствената политика.

Зам.-министърът на здравеопазването в няколко правителства д-р Бойко Пенков сменя в Комисията по прозрачност доц. д-р Любомир Бакаливанов, назначен от редовното правителство на Кирил Петков.

Комисията е органът, пред който могат да се обжалват решенията на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти и се състои от 15 членове.  

Националният съвет по цени и реимбурсиране е колегиален орган, който се състои от председател и шест члена. Органът се представлява от председател, като в състава се включват трима  лекари или магистър-фармацевти, двама юристи и двама икономисти, всички със стаж по специалността не по-малко от 5 години. Дейността на съвета се подпомага от администрация.

Предприетата от служебния кабинет смяна беше критикувана от съсловната организация на фармацевтите, тъй като се прави в края на годината, когато НСЦР взима важни решения в спешен порядък.

Към 1 октомври в процес на разглеждане от съвета са над 60 процедури за включване в позитивния лекарствен списък на иновативни лекарствени продукти

"Забавяне в административния процес и невъзможност за приключването му до края на 2022 г. може да затвори вратата за заплащане от НЗОК през 2023 г. на нови лекарствени терапии, които гражданите в повечето европейски държави вече получават, и да ги отложи за 2024 г.", предупредиха от Фармацевтичния съюз в писмо до служебния премиер Гълъб Донев и здравния министър Асен Меджидиев.

Някои от новите терапии са животоспасяващи, дават повече възможности за лечение за хиляди пациенти, а в някои случаи може дори да са по-изгодни за НЗОК. Голяма част от тях от години са утвърдени и широко използвани в повечето европейски държави, а пациентите у нас ще трябва да ги чакат поне още една година.

Съсловната организация посочва също, че последователността и приемствеността в работата на националния регулатор на цените и реимбурсирането на лекарствата е от съществено значение не само за своевременното включване на нови лекарства в позитивния списък, но и за актуализация на цените на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание чрез сравнение с цените им в други държави от ЕС; за приемане и обновяване на фармако-терапевтичните ръководства; за поддръжка на реимбурсния статус на лекарствените продукти и редица други дейности.

От БФС предупредиха, че промени в съвета биха били крайно нецелесъобразни, още повече в края на календарната година и неяснотата за Бюджет 2023.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.