Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметките за отопление падат с 1220 лв. за година след саниране на блока

Българите държали 26 млрд. в банките – щели да намерят пари за обновяване

0 коментара
Сметките за отопление падат с 1220 лв. за година след саниране на блока

Жителите на панелни блокове, които се включат в програмата за саниране на жилища, финансирана от еврофондовете, ще пестят по 1220 лв. на година от сметките за отопление, съобщи във вторник регионалният министър Росен Плевнелиев. Той обяви началото на схемата за енергийна ефективност по Оперативна програма "Регионално развитие" с уточнението, че документи на сдруженията за етажна собственост ще се приемат след януари 2012 г.

Реалното саниране, подмяна на дограма, ремонт на покриви и т.н. ще започне след март догодина.

Дотогава ще се избере една или няколко банки, които да отпускат нисколихвени кредити на собствениците, които нямат пари за самоучастие, което ще е около 40-45% от инвестицията. Ако собственикът вече е длъжник на същата банка, тя ще даде гаранция пред друга финансова институция, която да отпусне парите.

Финансовият ресурс по схемата за енергийна ефективност на жилища е 63 млн. лева, като 50 млн. лева от тях са безвъзмездна помощ за етажните сдружения, а 13 млн. лева ще се насочат към избраната банка или банки. Финансовите институции ще осигурят от своя страна още около 7 млн. лева.

Спестената сума за отопление е изчислена на база на опита на регионалното министерство с програмата за саниране на ПРООН, благодарение на която вече са обновени 50 блока. В тях живеят 1052 семейства, чийто сметки за парно и електричество са паднали с 1220 лв. за година след ремонта на жилището. Трудно ми е да повярвам, че българите, чийто спестявания по последни данни са 26 млрд. лева, няма да намерят 5000 лв. за саниране на жилището си, каза министър Плевнелиев. Срещу техните 5000 лв. държавата им подарява още 5000 лв., а след ремонта на блока ще пестят над 1200 лв. от сметки, което е феноменално, каза Плевнелиев.

В програмата могат да участват не само цели блокове, но и отделни входове, каза зам.-министърът на регионалното развитие Екатерина Захариева. Всеки собственик трябва да внесе аванс от 500 лв. с подаването на документите като гаранция, че няма да се откаже безпричинно от проекта, уточни тя. С парите от този аванс регионалното министерство ще назначи т.нар. енергиен одит на блока, който ще препоръча мерките за повишаване на енергийната ефективност – саниране, смяна на дограмата, на вертикалните щрангове, ремонт на покрива и т.н. По програмата могат да кандидатстват всички панелни и ЕПК блокове, но не и ново строителство.

От регионалното министерство се надяват с програмата за обновяване на цели блокове да се прекрати практиката със саниране на парче. Това се нарича "енергиен капан", каза Захариева. "Де факто без обновяване на цялата сграда няма ефект от санирането на един апартамент."

Тя заяви още, че досегашният им опит показва, че малките и средните общини са по-активни от големите градове при сдружаването в етажна собственост, защото хората се познават и си имат доверие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.