Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Снизходителността на ЕС към Москва граничи с цинизъм

0 коментара

Многоуважаваният посланик на Нейно Величество в Рим Сър Айвър Робъртс хвърли в ужас приближените на Тони Блеър, когато Кориере дела сера съобщи, че нарекъл Джордж Буш "най-добрият кадровик" на Ал Каида по време на семинар с участието на италиански и британски дипломати.

Италианският всекидневник обаче не съобщава дали сър Айвър Робъртс е сложил и Владимир Путин в категорията на "кадровиците" на ислямисткия тероризъм.

Жалко, защото от дълго време Владимир Путин и политиката му на насилие в Чечения (най-малко 250 000 мъже, жени и деца, или една пета от населението, са били избити мълчешком от руската армия през последните десет години!) се възприемат ако не с благосклонност, то поне с разбиране от страна на европейските политици. Дори от тези, които, като Жак Ширак и Герхард Шрьодер, отказаха да участват в злополучната иракска авантюра на САЩ, тъй като правилно прецениха, че тя няма нищо общо с борбата срещу тероризма и рискува да задвижи адската машина, която Вашингтон иска да унищожи. Също като "освобождаването" на Ирак, "нормализирането" на Чечения чрез проливането на кръв е голям доставчик на активисти на ислямисткия тероризъм.

Как тогава да повярваме, че Русия иска политическо решение за Чечения, както заяви Жак Ширак в края на август в Сочи и отказа да оспорва резултата от пародията на президентски избори, на която станахме свидетели в Чечения? Как да не се гневим, когато Владимир Путин обявява награда за главата на един от малкото възможни партньори за преговори, бившия президент Аслан Масхадов?

Снизходителността на Берлин, Лондон, Париж и Рим към начинание, наподобяващо най-лошите моменти от колониалната епоха, се засили след трагичния епизод в Беслан. Холандският министър на външните работи Бернард Бот го изживя на гърба си: след като се осмели да попита руските власти как се стигна до трагедията в Беслан, той бе разкритикуван от своите най-важни европейски партньори и принуден да се откаже от думите си. За тях е немислимо да се навреди на стратегическото партньорство,

което искат да установят с Москва. Особено преди следващата среща на върха между Европейския съюз и Русия, която ще се открие на 11 ноември в Хага, и на която ще бъдат обособени четири сфери на сътрудничество в икономиката, външната сигурност, образованието и свободите.

По отношение на икономиката позициите са разбираеми: много европейски страни зависят от руския петрол и газ. В образованието и научните изследвания също. Що се отнася до външната сигурност, нека изчакаме да видим какво всъщност се крие зад сътрудничеството, макар да е ясно, че лудите убийци на Шамил Басаев не заслужават милост.

Но включването на свободите и правосъдието в сферите на сътрудничество с Москва е безразсъдство. Или поне подчертан цинизъм, като се има предвид състоянието на свободите в Русия (особено в сферата на информацията) и присъединяването на правосъдието към изпълнителната власт.

Да заложим тогава на цинизма, особено при липсата на реакция от страна на Европейския съюз за конституционното насилие, извършено от Владимир Путин с цел да наложи още по-строг контрол над демокрация, която обвинява, че отслабва държавата му чрез предизвикването на разцепления (една личност = един глас = една война, заявява Владимир Путин, когато обсъжда междуетническия въпрос в Русия).

Сякаш борбата срещу тероризма минава през ликвидирането на няколкото независими депутати или назначаването от централната власт на губернатори, които вече се намират под шапката на специални пратеници на президента и никога не са участвали в избора на местни представители на полицията и по-тайни служби.

А всъщност най-сигурните съюзници на чеченските терористи са корумпираните руснаци, които са както в армията, така и в полицията и останалите служби за сигурност: Именно чрез подкупването на полицаи командирът на бандата на Шамил Басаев е стигнал до Беслан; благодарение на бакшиш от 35 евро двете "черни вдовици", които взривиха два самолета няколко дни преди трагедията в Беслан, са успели да се качат на борда.

Единствените, които трябва да се страхуват от опасната комбинация Париж-Берлин-Москва, са скандинавските и балтийските държави, Ирландия, Холандия и по-голямата част от Централна Европа.

Във Вашингтон само се преструват, подобно на Джордж Буш, който се задоволи с изисквания минимум; "правителствата, които се борят с противниците на демокрацията, трябват да следват принципите на демокрацията", заяви той и остави съветниците си да обясняват, че руснаците искат по-скоро сигурност отколкото демокрация.

Нека постъпим справедливо и оставим последната дума на аналитика на Файненшъл таймс Мартин Улф: "Да прегърнем палача на чеченците като съюзник в борбата срещу варварството означава да рискуваме да загубим не само битката срещу ислямистите, но и душата си."

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.