Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София може да усложни усилията на Скопие към еврочленството

42 коментара

Предупрежденията на българския външен министър Ивайло Калфин към Македония, българското гражданство на Любчо Георгиевски и сложните отношения между двете съседни страни, е тема на обзор, публикуван неотдавна в американското онлайн издание Сербиана.инфо, цитирано във вторник от радио Дойче веле. Изданието се занимава с проблемите на балканските страни и съвместното съществуване на народите им в контекста на съвремието и историческите наслагвания.

Усилията на Македония да се приобщи към ЕС могат да се натъкнат на ново препятствие. Историческият спор със съседна България за македонската идентичност и език. България, която трябваше да влезе в ЕС в края на тази година, досега подкрепяше евентуалното присъединяване на Македония към блока, се казва в коментарния материал на изданието. Наскоро обаче българският външен министър Ивайло Калфин заплаши, че ще оттегли подкрепата за Македония заради историческите спорове между двете страни, продължава изданието.

"Изразихме подкрепа за македонското членство, но тази подкрепа не може да бъде безусловна", каза Калфин на среща с българските посланици наскоро. "Има критерии, които трябва да се спазват. Настояваме македонските власти стриктно да спазват принципите на добросъседството и да не проявяват агресия към българската нация и история", цитира “Сербиана.инфо външния ни министър.

Двете страни делят стари исторически връзки и напрежения. България беше първата страна, която призна независимостта на Македония от бившата Югославия през 1991 г., но и до днес отказва формално да признае съществуването на отделен македонски етнос и език.

Дискусията, в която е замесена и съседна Гърция, произхожда от географския регион Македония, който е разделен в трите страни. Атина се безпокои от евентуални териториални претенции и отдавна настоява съседната страна да престане да се нарича Република Македония, за да се прави разлика между нея и географския регион.

България също е обезпокоена от онова, което нарича сепаратистки претенции на незначителното македонско малцинство. А Конституционният съд забрани партията на това малцинство, защото застрашавала националния интегритет на България.

Някои политици в България твърдят, че тази партия има поддръжката на Скопие. Друг проблем, който усложнява подкрепата на София за Македония, е гражданството. Македонците просто трябва да докажат историческия си български произход и веднага могат да получат българско гражданство. През последните 5 години близо 8 хиляди македонци са станали български граждани, твърдят официалните инстанции. Сред тях е както бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, така и действащи политици, твърди българският вицепрезидент Ангел Марин. Някои хора в Македония смятат, че българската политика за даване на гражданство е инструмент за скрита асимилация. Но повечето кандидати за българско гражданство са млади хора, които търсят възможности в ЕС, казва служител от македонското вътрешно министерство, пожелал анонимност.

Македония предприе първите стъпки към еврочленство, но процесът ще отнеме още доста години. Тридесет и шест годишната Мая Стояновска от столицата Скопие казва, че иска българско гражданство, за да пътува по-лесно. "Омръзна ми да давам стотици евро за визи по чуждите посолства, казва тя. Българското гражданство ще ми спести пари, нерви и унижения, добавя Стояновска.

Четиридесет и седем годишният Димитър Димитровски, който е мениджър в туристическа агенция, вече има български паспорт. "Сега аз съм европеец, македонец с българско гражданство", казва той. И обратно, Мария Маневска, безработна икономистка, твърди, че никога няма да поиска двойно гражданство. "Не съм толкова наивна. Много добре знам, че българите дават лесно гражданство на македонците само за да могат после да кажат, че ние сме от

български произход, казва тя. Сигурна съм, че ще извлекат полза от този ход", добавя още Маневска пред американските репортери, цитирана от изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българин
    #43

    Крйно време е да се въведе задължителен изпит по български език и история, както и полагане на клетва към България.Така, както е в повечето ЕС страни и САЩ.По този начин кандидатите ще се запознаят с езика и историята на страната, чиито граждани са, и ще могат да бъдат санкционирани, ако не спазват клетвата, която полагат !!

  2. Valentinski
    #42

    Мисля, че всеки новоприет български гражданин трябва да получава осемте тома "История на България". Ако ги поръчват на едро няма да са и толкова скъпи :-)

  3. гошо
    #41

    идеята е много добра.Стига само да не ги направят толкова трудни ,че и някои от нас да не могат да ги вземат.

  4. Й.Менгеле
    #40

    Требва да се образоват..Да се ограмотят..Тези граждани на света..

  5. А.Ляпчев
    #39

    "Со кротце,со благо...и со кьотек!"

  6. kplane
    #38

    Напълно подкрепям това което си казал!

  7. toni
    #37

    Samoto ime na saita, a i edno kratko clickvane na strnicata pokazva 4ii interesi bivat zastupvani, taka 4e edva li e nujno citiraneto mu v bulgarska media.

  8. Българин
    #36

    Според мен особено важен е изпита по история, и затова трябва да се направи специален учебник, който и да обяснява историческите събития.Трябва да се има предвид, че съседите ни, особено в Зап. Покрайнини и Македония почти един век системно работят по асимилацията на българите.Като наред с насилието, използуват и фалшификати на историята. Хората там нямат представа за истинската българска история, а само изопачени и неверни данни за народа ни.Затова трябва достатъчно ясно, подробно и обосновано да

  9. Омуртаг
    #35

    Тя специално да опита да вземе гръцко гражданство.Или румънско - по желание.Сръбско явно не иска.

  10. Ламерче
    #34

    Страницата serbiana.info е under construction! Администрира я некой си бай Миле дрът србин - по професия треньор в училище.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.