Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София не е особено притеснена от отлагане на българските наблюдатели в Европарламента

5 коментара

Не е необходима реакция от страна на българския парламент относно решението на председателския съвет на Европейския парламент приемането на наблюдатели в ЕП от България и Румъния да бъде отложено за след 1 януари 2006 г. Това становище изрази председателят на Народното събрание Борислав Великов в понеделник. 

Решението на председателския съвет на Европарламента, взето миналата седмица, не е отказ, а по-скоро уточняване, че като страна, подписала договора за членство в ЕС, България има право да изпрати наблюдатели година преди ефективното си членство в съюза, смята Великов. Той обясни, че тази една година започва да тече от 1 януари 2006. "Не е този случаят, който може да ни спъне по пътя към ЕС, категоричен бе Великов.

Паси подари на НИМ писалката, с която подписа Договора за членство в ЕС

Външният министър Соломон Паси предаде на Националния исторически музей (НИМ) писалката, с която подписа Договора за присъединяването на  България към Европейския съюз на 25 април т.г. в Люксембург, съобщи информационната дирекция на МВнР.

Още

Премиерът Симеон Сакскобургготски също не вижда негативен знак в отказа на Европейския парламент да приеме наши наблюдатели. "Тук има две неща. Едното е да “влязат” автоматично, докато сме вече членове. Ако питате мен, е много по - лесно да влезем, когато ще бъдат вече избрани, защото тогава, бих казал, ще имат вече смисъл и тежест. От друга страна, винаги е хубаво да могат да стажуват. Считам, че е по - лесно да бъдат вече избрани и тогава", коментира ситуацията премиерът в Пловдив, където откри пролетния панаир.

Борислав Великов смята да предложи на председателския съвет на българския парламент да излезе с апел въпросът да бъде преразгледан. Той посочи като най-подходящ момент това да се случи след ратификацията в НС на договора ни за присъединяване към ЕС в сряда. Тогава Великов смята да изпрати писмо до председателя на Европарламента Жозеп Борел за резултата от гласуването и за очакванията на България.

Наблюдателите имат важно значение за по-пълноценното присъединяване на България към ЕС, смята още Великов.

Този въпрос засега единствено е тема на вътрешно обсъждане в Европарламента, каза пред Радио Нова Европа Антоанета Приматарова от Центъра за либерални стратегии, бивш посланик в Брюксел.

Дори действително да се вземе решение засега да не се приемат български депутати-наблюдатели в ЕП, това няма да е фатално, тъй като този наблюдателски статут има само символично значение, което ще се изпълни със съдържание едва след 1 януари 2007 г, когато станем реални членове на ЕС, обясни Приматарова.

От СДС съобщиха, че лидерът на партията Надежда Михайлова е разговаряла по телефона с председателя на Европейската народна партия Вилфрид Мартенс." Има варианти за разрешаване на проблема, но в момента е рано за коментар", обясни Михайлова. По-късно тя ще разговаря и с Ханс Герт-Пьотеринг, председател на фракцията на ЕНП в ЕП и ръководството на фракцията по същата тема.

Решението да се отложи приемането на депутати-наблюдатели от България и Румъния за след 1 януари 2006 и или за 1 януари 2007 г, ако членството на двете страни в Европейския съюз бъде отложено с 1 година, е подкрепено от двете най-големи фракции – на десницата и на социалистите. По този повод външният министър Соломон Паси и председателят на комисията по евроинтеграция в НС Даниел Вълчев (НДСВ) подканиха СДС и БСП да използват влиянието си в ЕНП и ПЕС за решаването на проблема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. смешко
    #11

    Ами то не е наша работа. затова няма мнения. Те изобщо и изборите не са наша работа - политиците си ги чака преназначение с реформи. какви избори са това -никакви. като че ли осиротяха тези хора. дали го усещат? сам-сами, без "електорат..." а, може някой и друг цигабиб да им остане

  2. Макс и мориц
    #10

    Вместо да се жалваме, че до края на 2005 година няма да пратим наблюдатели, които ЕС да храни и издържа, нека да пратим наблюдатели в над 600-те НЕОХРАНЯЕМИ СКЛАДОВЕ С ПЕСТИЦИДИ в нашата си страна, тъй като тия пестициди заплашват здравето и живота ни. От такива наблюдатели ползата ще е реална, докато от другите (поне засега) - не.

  3. Ф.Д.
    #9

    СЛЕД ИЗБОРИТЕ - СРЕЩУ ПОСТА ВЪНШЕН МИНИСТЪР ЗА НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА

  4. Nepodkupena
    #8

  5. ВУТЕ
    #6

    БЪЛГАРИ, БДЕТЕ! ЗА СЪДБИНИТЕ СИ! ЕЛАТЕ ДА ГЛАСУВАМЕ СРЕЩУ МАФИЯТА - ЗА БЪДЕЩЕТО НА ДЕЦАТА СИ! МНОГО СМЕ! УБЕДЕТЕ И БЛИЗКИТЕ СИ ДА ДОЙДАТ! С ТЯХ ЩЕ СТАНЕМ ПОВЕЧЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.