Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София опитва да ограничи бутафорното озеленяване при нови строежи

5 коментара
София променя правилата за изграждане и поддържане на зелената система. Сн. БГНЕС, архив

София ще се опита да ограничи практиката задължителното озеленяване при ново строителство да се прави с растения в кашпи, които в един момент изчезват от вече пуснатите в експлатация сгради. С промени в наредбата за зелените площи, които предстои да се гласуват от общинския съвет, се въвеждат изисквания за минимален почвен слой за насажденията, както и минимален обем на пръстта, в която са поставени.

Ограничава се и възможността задължителното озеленяване да се прави по покриви, тераси и върху паркинги, което също е начин за застрояване на по-голяма площ при спазване на нормативите за зеленина.

Освен това се въвежда и изискване при изграждането на големи паркинги към обществени сгради, те да не са асфалтирани, а настилката да е водопропусклива. Ще трябва да се предвижда и озеленяване около местата за паркиране.

Промените в наредбата за озеленяване, предложени от общината и група общински съветници, бяха обявени за обществено обсъждане в началото на май и в момента се обсъждат от комисиите в Столичния общински съвет.

Изисквания за озеленяване

Според проекта за промени при застрояване от и над 60% в централните градски зони по изключение ще се допуска озеленяването да не е на терена, а на покриви, тераси или върху подземни гаражи. За останалите зони със средно и високо застрояване се допуска озеленяването да се разполага върху закрити паркинги, но при определени условия. Те са основно дебелината на почвения слой. За дървета тя трябва да е минимум 120 см, за храсти – 60 см, за тревна растителност – 40 см.

Според арх. Бойка Къдрева, която представи промените в комисията по архитектура към общинския съвет, именно изискването за дебелината на почвения слой е една от мерките, с които се прави опит да се предотврати масовата практика задължителното озеленяване да се прави с растения в кашпи.

Паркинги с дървета

При изграждането на паркинги за над 50 коли или с площ над 1500 кв. метра се въвежда изискване да се поставя водопропусклива настилка. Между редовете с паркоместа пък трябва да има ивици за засаждане на дървета. Те трябва да са широки поне 80 см.

Според арх. Къдрева това би трябвало да предотврати превръщането на паркингите в града в топлинни острови, които се напичат през лятото и това води до повишаване на температурата около тях.

Новите правила въвеждат и изискване при застрояване в терени над 2 дка задължително да се прави и резервоар за събиране на дъждовна вода, която да се ползва за напояване на растителността към бъдещата сграда.

Компесаторното озеленяване – в имота

Според новите правила, когато инвеститори трябва да направят залесяване, за да компенсират отсичането на дървета заради строителство, то новите дървета трябва да се посадят в имота, в който са били премахнатите.

Изключение се допуска в случай, че дърветата надхвърлят минималния процент висока растителност. Тогава общинските структури ще посочват къде да се посадят новите дървета. Посочва се, че компесаторното залесяване не може да е алтернатива на задължителното озеленяване, което се изисква от устройствените параметри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #5

    Спомняте ли си кога беше направен ремонтът на пешеходната зона на бул. Витоша? Забелязали ли сте, че половин година след това всяка втора плочка се беше разхлопала?

  2. Коментарът е изтрит в 13:06 на 13 юли 2023 от автора.
    #4
  3. ABV
    #3

    Повечето африкански столици изглеждат значително по-добре от Zиганистанското гето наречено ZZофия!

  4. boriana
    #2

    Вж. нашият строител в Лозенец, на Галричица спази точно минималния слой пръст на тревната площ- 5 см. Като сложи чипове. Така че ако искаш да посадиш нещо то ще бъде в строителрните остатъци под този слой. Тарикат човек.

  5. Udo
    #1

    Сега авторката да вземе да изпие едно голямо кафе, да се разсъни хубаво и да си напише текста отново ! Това "проект за промени" ли е, или са "нови правила" ????!!!! ------------------------ за момента изключвам възможноста за умишлена журналистическа манипулация, въпреки че намирисва

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.