Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София видя в заплахата за спиране на парното признание, че няма достатъчно газ

7 коментара
София видя в заплахата за спиране на парното признание, че няма достатъчно газ

Ако газът за "Топлофикация София" спре от септември, това няма да е заради стотиците милиони дългове на дружеството към държавния доставчик "Булгарга", а заради липсата на достатъчно синьо гориво. Столичното парно към момента няма дългосрочна алтернатива на газа и спирането му би довело до спирането и на топлата вода, а в последствие и на парното към 1 млн. души в София. Вариант за погасяването на дълговете има и той минава през сделка с държавата за други 330 млн. лева компенсации заради разликата между цената на газа, включена в стойността на топлоенергията, и реалната цена на синьото гориво.

Това заявиха кметът на София Йорданка Фандъкова и председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев в петък. Ден по-рано от "Булгаргаз" съобщиха, че ще спрат доставките на газ за столичната топлофикация заради дълг от 328 млн. лева. Започва и проверка на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в "Топлофикация София".

По-късно председателят на енергийния регулатор Станислав Тодоров коментира пред бТВ, че комисията подкрепя решението за спиране на доставките, тъй като било по-добре през лятото да няма топла вода, а спестените от това количества газ да се използват за нагнетяване на хранилището "Чирен". В същия ден изборът на Тодоров за председател на енергийния регулатор беше обявен за противоконституционен.

Политическа атака

Управляващите Столичната община от ГЕРБ обаче видяха в тези действия знак, че правителството и неговите структури не са успели да осигурят достатъчно газ за следващите месеци след прекратяването на доставките от "Газпром". Фандъкова обяви изявленията на "Булгаргаз" и ръководството на КЕВР като "безпрецедентни и недопустими". "Недопустимо е да се спре топлоподаването към 1 млн. софиянци. Това е доказателство, че няма осигурен газ", коментира кметът. Председателят на общинския съвет Георги Георгиев пък определи ситуацията като "война" и допълни, че не може гражданите да бъдат въвличани в нея.

Според тях правителството и "Булгаргаз" виждат в отрязването на доставките за "Топлофикация" лесен начин да решат проблема с недостиг на газ след спирането на доставките от "Газпром". Те обясниха, че столичното парно потребява 1/3 от всички количества за страната или около 800 млн. куб. метра годишно и спестяването им, може да реши проблемите със синьото гориво за останалите потребители.

Дайте парите, за да ви ги дадем

От обясненията на Фандъкова и Георгиев излезе, че решението на проблема със задълженията на "Топлофикация София" е в ръцете на държавата. Двамата обявиха, че КЕВР е признала 332 млн. лева недовзет приход за столичното парно от последния отоплителен сезон. Сумата е разликата между реалната цена на газа и тази, заложена в изчисляването на цената на топлоенергията. Средствата трябва да се върнат към "Топлофикация" до 1 юли следващата година. Освен това към тях се начислява и лихва, която достига почти 16 млн. лева.

Според Фандъкова може да се подпише споразумение тези пари директно да се превеждат на "Булгаргаз" и другият голям кредитор на парното - Българския енергиен холдинг.

До момента обаче подобни разговори не били водени.

Фандъкова обясни, че сумата от 332 млн. лева е натрупана, тъй като при определянето на цената на парното през юли миналата година, са заложени 49 лева за мегаватчас, а дружеството е купувало синьо гориво за 130 лева за мегаватчас или 180% разлика. И през новия отоплителен сезон се очаква проблемът да продължи, тъй като към момента синьото гориво е с 57% по-скъпо от заложеното във формулата за цената на парното.

Фандъкова припомни също, че "Топлофикация" все още няма договор с "Булгаргаз" за доставките от януари 2023 г. Добави, че по това време на годината обикновено имало подписан контракт.

Кметът не очаква и проверката на КЕВР да открие някакви проблеми, тъй като това била шестата такава инспекция за последната година. Общо проверките на дружеството за последните 12 месеца били 10.

Защо другите нямат проблеми

Председателят на общинския съвет Георги Георгиев пък обясни, че другите топлофикационни дружества, при които също има несъответствие при цената на газа, нямат проблемите на "Топлофикация София", тъй като обслужват доста по-малко абонати. Така продават по-малко енергия, купуват по-малко газ и съответно имат по-малка загуба.

В същото време "Топлофикация София" е единственото дружество, което е публична собственост. Компанията от години е критикувана за лошо управление и неефективност заради загубите на енергия по амортизираната мрежа.

Георгиев припомни, че общинският съвет взе решение да се търси инвеститор, който да вложи средства в изграждането на нови мощности за комбинирано производство на ток и топлинна енергия, които да увеличат постъпленията на дружеството. Срещу това евентуалният бъдещ инвеститор ще управлява "Топлофикация" 35 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #6

    АЗ - СЪЩО, НО СЪМ В СГРАДА С ИНСТАЛАЦИЯ И СИ ПИШАТ, И СИ ИСКАТ, И НЯМА КРАЙ, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТОГАВИТЕ БАНДИТИ!!!

  2. Калико Джо
    #6

    Аз нямам никакъв проблем в спирането на парното и топлата вода щом няма да им плащам нищо. Имам си бойлер и алтернативно отопление.

  3. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #4

    Е, и?

  4. мила
    #4

    Сиренето е с пари.

  5. SILENCE
    #3

    Хората масово се отказват, защото така и не си подменихте фалшивите "уреди" с нормални. Да не би да си въобразявате, че никой не вижда водомера за студена вода или къде сте кичнали т. нар. топломер? Окончателно ще се сгромолясате сега, ако се запази стария модел енергетика, изцяло съхранена сОвеЦка вече към "само" 80 години ... Дойте доклада на американците, де! Защо тихо се махнаха? Да споменавам ли бандитизма на тогавите криминалки, заради които лъдна поръчковото обслужване, което съхранихте, за да няма истинска съдебна система?

  6. SILENCE
    #2
    Отговор на коментар #1

    За какво да плащат дори тези, които ползват? Гадовете откраднаха към 3 милиарда евро още от предприсъединителните фондове и запазиха вертикалното окачване. Като по-глупави, другите комундели, които имаха същите сОвеЦки комуналки, с парите от същите фондове на ЕС преструктурираха в инсталация с хоризонтално окачване. Така, който не ще или не може да плаща, му се врътва крана, без да се засяга цялата инсталация. Но така пък не може да се краде безконтролно ... И да се пише, че им се сбъднала прогнозата.

  7. archibal
    #1

    Цяла България няма да стане заложник на Топлофикация София за това, че не може да си събере дълговете. Община София да изтегли дълг от някоя банка и да се разплати с Булгаргаз. Града с най-висока средна заплата не иска да си плаща за отоплението!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.