Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софиянски към Надежда: Не може неуспял кандидат - кмет да се кандидатира за депутат

0 коментара

Лидерите на ССД, БЗНС - НС и ВМРО обвиниха СДС в непоследователност и липса на ясни позиции. След като напуснаха инициирания от сините формат "10 ноември", трите партии в четвъртък повториха, че той е бил неефективен, неработещ и създаден предимно за показни цели.

Лидерът на Съюза на свободните демократи (ССД) Стефан Софиянски, известен със своята сговорчивост и избягване на конфликти, за пръв път се изказа по-рязко спрямо СДС и Надежда Михайлова.

По повод изразното от Н. Михайлова преди месец мнение, че няма политическа логика да се кандидатира за депутат, а трябва да изпълни поетите си ангажименти като кмет, Софиянски коментира пред Би Ти Ви: "Не може един успял кандидат за кмет да не се кандидатира за избори, а един неуспял кандидат за кмет да отива на избори", визирайки загубата на лидера на СДС на изборите през 2003 г.

Отново визирайки СДС, Софиянски предупреди, че за да избегнат бъдещи кризи при съвместно управление след изборите, десните трябва да подпишат предизборно споразумение с ясни параметри какво правят след изборите - например дали ще има парламентарен съюз.

"Защото не е въпрос да казваш - искам да управлявам. Въпросът е да кажеш как. Въпросът е да обясниш, че няма да допускаш такива кризи, каквито се допускат сега. Въпросът е да кажеш до каква степен ще стигнеш в компромисите си. И тогава ще бъде много по-лесно и за хората", каза Софиянски. .

Той сложи СДС в един кюп с Новото време, посочвайки, че тези две партии само за два дни са променили позицията по политическата криза.

"Не одобрявам това... не одобрявам това да започнеш нещо и след това да си промениш позицията", каза той

Така Софиянски се солидаризира с обвиненията на Демократи за силна България (ДСБ), че отказът на СДС да подкрепят плана за създаване на експертно правителство след евентуален успех на вота срещу царя, е послужил за формален аргумент на Новото време да напуснат опозицията и да подкрепят управляващите.

ССД е една от 11-те десни партии, които бяха поканени в парламента от Надежда Михайлова в драматичните часове след свалянето на Герджиков, и одобриха включването на СДС и Народен съюз в акцията на опозицията срещу кабинета.

С днешна дата обаче Софиянски се солидаризира и с оценката на премиера Сакскобургготски, че който не одобрява правителството, трябва да отиде на предсрочни избори, а не да взема властта без избори.

Тази теза на практика защитиха и СДС, които говореха по-скоро за назначено от президента служебно правителство, а не за експертно, което да изкара до изборите.

Според столичния кмет най- силният аргумент за предсрочни избори е приобщаването на Новото време към управляващата коалиция, защото заради непоследователността на нововремци парламентът щял да е много нестабилен.

"В политиката все пак има място на компромиси...не бива да минаваш границата на компромиса, защото ставаш безгръбначен", декларира Софиянски.

Запитан за собственото му поведение - преди да получи подкрепата на СДС за балотажа на кметските избори през 2003 г. първо се отметна от царя, а след това пак го подкрепи - Софиянски обясни само, че с правителството е постигнал този баланс, който е необходим, за да се работи като столичен кмет.

Софиянски, който продължава да ухажва БЗНС - НС за коалицията ССД и ВМРО, и вече успя да спечели членовете на ръководството, но не и лидера на партията Анастасия Мозер, в четвъртък положи специални усилия в тази посока.

Той заяви, че макар Огнян Герджиков да бил "един от най-добрите председатели на българския парламент след промените", за успокояване на обществото щяло да е добре начело на НС да застане "една фигура от реалната опозиция с десноцентристки виждания". Много подходяща, според Софиянски, щяла да е фигурата на Анастасия Мозер. Така, по думите на кмета, можело да се стигне "до един баланс, било в някакъв формат на ново правителство, било в стар формат...".

Самата Анастасия Мозер не скри разочарованието си от позицията на СДС по време на политическата криза и това, че дадоха шанс на правителството да оцелее, а опозицията не можа да избере свой парламентарен председател.

В четвъртък Мозер беше в сутрешния блок на Нова телевизия заедно с Красимир Каракачанов и каза, че на парламентарно ниво БЗНС - НС имат най-голяма близост с ДСБ. "И после, вие виждате, че на парламентарно ниво ние имаме с ДСБ на Иван Костов - както по отношение на настоящия вот на недоверие към правителството, така и по предишния".

От своя страна Софиянски каза, че не разбрал защо са били извикани от Н. Михайлова в парламента миналия петък. "Но, така, някак си вече се притеснявам да бъдем пожарната команда", добави той.

"Не можеш да събираш 12 партии, без да имаш ясно послание и без да се знае какво точно се цели. Още повече, че става въпрос, който засяга само две от партиите, които са парламентарно представени. И това непостоянство на СДС в позицията ни притеснява...СДС трябва най-сетне за себе си да разбере какво иска, за да можем ние да кажем - да, приемаме го, съобразяваме се с него или не се съобразяваме с него", каза кметът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.