Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софиянци може да останат без топла вода

15 коментара

Напълно възможно е столичани да останат без топла вода и парно, след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) оряза разходите на "Топлофикация-София", за да натисне увеличението на цената на парното в  града. Това предупреди във вторник изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски по време на общественото обсъждане на предвидените от регулатора промени в тарифите за топлоенергия различните градове.

Според него намаляването на средствата за ремонтната програма няма да им позволи да извършат започналата профилактика на топло преносната мрежа.

Заради намалените разходи "Топлофикация-София" няма да може да увеличи заплатите на своите 2500 служители, с които през пролетта бе договорено повишение на трудовите възнаграждения под заплахата за ефективна стачка.

До 20 дни сградите, които са изрядни - с платени сметки и изправни съоръжения, ще получат изравнителните си сметки, информира Милевски, който по-късно през деня се срещна със счетоводните фирми за сравняване на параметрите по новата наредба за топлоснабдяването, по която се правят тазгодишните изравнителни сметки за парното. Той допълни, че е редно да има стимули за изрядните клиенти.

От "Топлофикация-Пловдив" също изразиха недоволството си от оказания от ДКЕВР натиск върху ръста на цените. Директорът на дружеството Мирко Угринов посочи, че ако се запази предложената от комисията цена авариите на топлопроводите ще нараснат с 30 процента.

Предлаганата промяна в цената на услугата от ДКЕВР е средно с 0,35 на сто за страната като за различните топлофикации увеличение е различни.

Няма да позволим покачване на цената на топлинната енергия, особено тази за бита, защото населението не може и на практика не я плаща, каза Константин Шушулов, председател на ДКЕВР.

Шефът на регулатора поясни, че предложените цени са сформирани по нов комбиниран метод за преизчисляване на стойността на топлоенергията. Тази промяна е положителна за формиране на крайната цена на топлинната енергия в защита на потребителя и запазване на броя на потребителите чрез намаляване на крайната цена. В предложената цена се включват три фактора – 4.3 млн. лева разходи за ремонт при необходимост от 22 млн. лв., разход на мазут в газоотоплителни централи и мораториум върху заплатите на работещите в бранша.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. по темата
    #16

    "професионалистите"

  2. !
    #15

    !

  3. кокош
    #14

    след като в крайните квартали е направена газификация на София,по тръбите на топлофикацията може да се пусне газ МЕТАН и се направят квартални отоплителни централи.Тази топлина която ТЕЦОвЕТЕ разхищават и нас ни принуждават да им плащаме ще падне от сметките ни поне 30%.

  4. метан
    #13

    метанът е отровен и експлозивен. глупаво е да се ползва в квартали и домакинства. еднакво тъпо е всяко домакинство да се топли с нафта или въглища. електричеството е най-чисто. майката и бащата на решението е повече прозрачност и граждански контрол върху монополите.

  5. Минувач
    #12

    Метана не е отровен а задушлив газ. Тука от коментаторите май никой не разбира от природен газ ( 98% метан ). Да се пусне по тръбите за топла вода от ТЕЦа пък въобще не смятам да коментирам. Отопление на ток в жилищните блокове изисква подмяна на ел инсталацията и освен това би било по-скъпо.

  6. Минувач
    #11

    Освен това една голяма горивна инсталация е много по-ефективна от няколко по-малки. Друг е въпроса че действащите топлогенератори са стари и се нуждаят от реконструкции за да се повиши ефективността им.

  7. Студен
    #10

    Софиянци няма да имат парно, няма да имат топла вода... Какво ще работи тогава "Топлофикация"-София, работата на която е да подава парно и топла вода на софиянци? Хайде - едни в панделата, други на борсата... А софиянци - на бойлери и ток.

  8. mamKA mU_U_U
    #9

    бе тия докога ще ни рекетират?! и ние докога ще ги търпим!!!?

  9. метан
    #8

    а задушлив газ. Такива успокоения смърди някакъв серсем.

  10. Peter Pan
    #7

    Тогава да видим как топлофикация ще ги рекетира.Някои фирми си извоюваха гарантиран обем законодателно-напр. пожарогасители всяка година да се сменят, презареждат и какво ли не.Явно обаче собствениците им са близки до комунистическата номенклатура, докато производителите на бойлери са си просто производители.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.