Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийското уравнение

0 коментара

В продължение на едно десетилетие желанието за членство в НАТО разделяше българското общество. В продължение на едно десетилетие обществото търсеше визия за своята сигурност и за мястото си в света. Днес периодът на “НАТО-колебание” е вече история. Парламентарните политически сили са декларирали членството в пакта за свой външнополитически приоритет. Общественото мнение подкрепя курса на присъединяване към алианса. Правителството прави видими усилия да приема необходимите закони и да реализира необходимите промени, които трябва да държат вратите към Брюксел отворени. Въпросът е дали всичко това ще е достатъчно да гарантира покана през ноември. Въпросът е готова ли е България да защити своето желание за членство, ако сегашната благоприятна конюнктура се промени и на страната се наложи да взема трудни решения.

Проблемът вече не е в това, че България иска да стане член на НАТО, проблемът е в това, че в контекста на македонската криза и растящ социален песимизъм страната ни не може да си позволи да остане извън aлианса.

Отхвърлянето на България в Прага може да има драматични последствия върху политическата ни система и да вкара в обществения ни живот партии, фигури и идеи, които винаги сме мислили като останали в миналото.

В края на април премиерът Симеон Сакскобургготски отива на посещение във Вашингтон. Той заминава за САЩ като магическата фигура, която само за два месеца преобърна политическия живот в България и спечели доверието на българското общество. Но той заминава и като лидер на правителство, което за по-малко от триста дни загуби половината от политическата си подкрепа. Той идва от страна, в която думата криза от години е на първа страница на вестниците. Посещението на премиера може да се окаже моментът на истина за българското членство в пакта. Във Вашингтон той ще бъде питан за всичко - за военната реформа, за корупция, за контрол върху търговията с оръжие, за гражданския контрол върху армията... Именно в рамките на това посещение правителството ще трябва да отговори и на въпроса колко стабилна е демокрацията в България и какъв е потенциалът на страната да бъде реален съюзник на НАТО.
Посещението на премиера е предизвикателство не само за правителството. В България има консенсус за НАТО, но всяка от политическите сили трябва да плати политическа цена, за да превърне този консенсус в ефикасна национална политика.

СДС като Отело

Това, че СДС е яростен привърженик на влизането на България в пакта, не е новина. В продължение на цяло десетилетие СДС беше този, който превърна членството в НАТО в своя кауза. Ако правителството на Костов не беше подкрепило алианса по времето на кризата в Косово, днес България нямаше на какво да се надява. Но новата реалност е, че един успех на България в Прага ще е преди всичко успех на правителството и на президента-социалист. Прага ще легитимира и БСП, и НДСВ като проатлантически политически сили и ще превърне в абсурдни много от критиките на опозицията. Успех на България в Прага ще консолидира сегашното правителство.
Така че за СДС въпросът не е дали подкрепя присъединяването към НАТО, а дали е готов да подкрепи договор между България и НАТО, подписан от Симеон Сакскобургготски и Георги Първанов. Това е въпрос, на който опозицията трябва да даде ясен отговор. В психологически план за СДС това е по-трудно, отколкото за Отело да кумува на сватбата на Яго и Дездемона.

Правителството и Ирак

Проблемът на правителството е друг. При акция на антитерористичната коалиция срещу Ирак правителството не само трябва да окаже подкрепа на съюзниците, но и да мобилизира обществото. Позицията на неутрален съюзник е губеща за България. В личен план това ще противопостави премиера на някои от неговите приятели в арабския свят и ще направи невъзможна българската утопия за равноотдалеченост. През следващите месеци правителството ще трябва да предприеме мерки, които пряко ще засегнат интересите на мощни икономически групировки, повечето от които представени в парламентарното мнозинство. Това в особена сила важи за компаниите, търгуващи със специално производство.

БСП и полковниците

БСП също трябва да плати своята цена за членството на България в НАТО. И тази цена може да включва появата на политическа партия по-наляво от социалистите. Съкращаването на висши офицери пряко засяга една от най-монолитните групи, подкрепящи БСП. Дори и на последните парламентарни избори БСП щеше да спечели, ако в изборите участваха само офицерите от армията и полицията. Пътят към НАТО няма да стимулира отношенията с Русия. А участието в антииракска коалиция ще е трудно решение за партията и за президента. Поканата за България в Прага на практика ще значи рязко намаляване на кариерните възможности на много свързани с БСП офицери в армията и службите за сигурност.

ДПС и “националния капитал”

ДПС като че ли не е изправено пред тежки дилеми. Но това е на пръв поглед. Не е тайна, че ДПС прояви трогателен интерес към съдбата на изгонените от страната Чорни и Ершов. Поканата в Прага предполага Доган да избере кое е по-важно за движението - Чорни и Ершов да влязат отново в България или България да влезе в НАТО. Това e изборът, който всяка от политическите сили трябва да направи. И ако те са направили своя избор, посещението на премиера във Вашингтон е времето и мястото България да покаже силата на своя консенсус. Най-силното послание, което страната ни може да направи във Вашингтон, е, ако лидерите на четирите парламентарни групи придружават премиера при неговата визита в САЩ. В присъствието на Надежда Михайлова твърдението на правителството, че има приемственост между сегашното управление и това на СДС ще има друга сила. В присъствието на Ахмед Доган твърдението за успеха на българския етнически модел ще има друга сила. В присъствието на Сергей Станишев твърдението, че социалистическата партия е изстрадала своя евро-атлантически избор, ще има друга сила. В присъствието на партийните лидери посланията на България ще имат сила. А това, от което България има нужда във Вашингтон, е послания, които имат сила. p

*Статията е публикувана в новия брой на вестник "Капитал".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.