Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Соколов и Абаджиев пак подкрепиха Филчев

0 коментара

Правната комисия в парламента подкрепи на първо четене промените в закона за съдебната власт, подготвени от министерството на правосъдието. По време на заседанието, продължило повече от три часа, поправките бяха принципно одобрени от НДСВ, ДПС и коалиция "За България". Единствено сините депутати Йордан Соколов и Димитър Абаджиев се изказаха категорично против поправките, основна опозиция на които са главният прокурор Никола Филчев, подкрепен и от министъра на вътрешните работи Георги Петканов.

Димитър Абаджиев бе един от вносителите и на проект за промени в закона преди година, които разширяваха правомощията на главния прокурор, но който проект така и не бе приет от предишния парламент.

Основните промени в съдебния закон, предложени от екипа на министъра на правосъдието Антон Станков, са въвеждане на атестации за магистратите; мандатност за магистратите на ръководни длъжности в съдебната система; несменяемост на магистратите след три години стаж; възстановяването на Националната следствена служба; деклариране на имуществото на всички магистрати, а не само на висшите, както е сега; подготвянето на годишни отчети за работата на трите звена на правораздавателната система.

Днес депутатите от парламентарното мнозинство и левицата заявиха, че одобряват основните идеи и философията на закона, но някои от текстовете трябва да бъдат преработени между първо и второ четене.

Мотивите, изразени от трите парламентарни групи, бяха различни. Според Валери Димитров от НДСВ законът няма да реши всички проблеми на правосъдието, но е важен, защото урежда статута и съдбата на съдебната власт. Работата на правораздавателните органи да стане максимално прозрачна за обществото, призова Димитров. Той се аргументира, че затворената съдебна система е добра почва за корупция.

С промените се цели подобряване на кадровия ресурс на съдебната система, което е един от основните ѝ проблеми, заяви соцдепутатът Любен Корнезов. Той обаче предупреди, че е възможно дублиране на функции на Висшия съдебен съвет и правосъдното министерство. Корнезов изтъкна, че някои от текстовете звучат на ръба на конституционната допустимост, затова трябва добре да се огледат преди окончателното им приемане.

ДПС също подкрепиха проекта с условието, че някои от текстовете трябва да бъдат изчистени до влизането на проекта в пленарната зала.

И трите парламентарни групи категорично подкрепиха текстовете за мандатността, атестацията и конкурсното начало при избора на магистратите. Сред депутатите от НДСВ, ДПС и коалиция "За България" нямаше против и идеята за възстановяването на Националната следствена служба.

Единствено депутатите от ОДС Йордан Соколов и Димитър Абаджиев се обявиха против промените в закона за съдебната власт. На практика двамата заеха позицията на главния прокурор Никола Филчев, който е основен противник на промените.

Основните мотиви на Соколов и Абаджиев бяха, че промените няма да спомогнат за съдебната реформа и че повечето текстове противоречат на Конституцията. Прави се опит да се посегне на независимостта на съдебната власт и тя да стане зависима от изпълнителната, заяви Соколов. Не се постига целта - ефективно съдопроизводство, посочи Абаджиев. Според него с поправките се целят политически резултати.

Мандатността на магистратите е антиконституционна, заяви Соколов. По повод предложението пенсионираните магистрати да могат да бъдат назначавани повторно, но без да бъдат несменяеми, депутатът от ОДС заяви, че те или са магистрати и са несменяеми, или не. "Не мога да бъдат второ качество магистрати", посочи народният представител.

Новите текстове за несменяемостта на магистратите и за мандатността на длъжностите не противоречат на Конституцията, контрира шефът на ВАС Владислав Славов, който присъства на заседанието. Съдиите, прокурорите и следователите стават несменяеми след тригодишен стаж в съответното звено и това е установено като практика при работата на висшите магистрати през последните 11 години, заяви още председателят на Върховния административен съд.

Според Йордан Соколов неконституционни са и промените, свързани с правомощията на правосъдния министър. Защо е необходимо всички предложения за решения на ВСС да минават през министъра, попита синият депутат. Той възрази и срещу идеята, според която министърът ще назначава помощник съдиите. Длъжността се въвежда с поправките на съдебния закон, но там не са указани техните правомощия, посочи Соколов.

Сините възразиха и срещу възстановяването на Националната следствена служба като административна шапка на 28-те следствени служби в страната. Закриването на националното следствие през 1998 г. беше заради възможността на прокуратурата да осъществява надзор върху работата на следствието и да бъдат "освободени" 59 хил. дела, които бяха затлачени в следствието, заяви бившият парламентарен шеф.

Промяната не касае тесноведомствени интереси, противопостави се зам.директорът на спецследствието Румен Андреев. Той изтъкна, че е необходимо да има звено, което да осъществява методически функции при работата на следствените служби, като това няма да пречи на правомощията на прокуратурата. Андреев предложи в НСлС да има повече отдели за разследвания, тъй като едно, както се предлага, е крайно недостатъчно при воденето на различни видове разследвания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.