Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сондаж за свобода

0 коментара

Куриозни резултати от анкета се появиха в Иран преди няколко дни. Официалната иранска новинарска агенция ИРНА публикува статистическо проучване относно иранското отношение към Америка, осъществено от Иранския национален институт за проучване и изследване на мненията и нагласите. Анкетата е допитване до 1,500 иранци за това дали подкрепят отворени разговори със САЩ. 75% отговарят с "да". Но по-интересното е, че 46% смятат, че американската политика спрямо Иран, включваща икономически бойкот и определяща Иран коато част от "оста на злото", е била "донякъде правилна".

Опаа!

Можете да си представите какво се случи впоследствие. Иранските хардлайнери закриха статистическия институт и заплашиха ИРНА, която публикува резултатите. Самият факт, че се е наложило на хардлайнерите да направят подобно нещо показва доколко не са наясно те с основните настроения в Иран.

Споменавам този инцидент, защото е много подходящ пример, когато разсъждаваме относно задачата на демократичния преход в Близкия Изток. Арабският и мюсюлманският свят днес са основно доминирани от автократични режими. Ако искаме да си представим ситуацията, в която те преминават от автокрация към демокрация, нека вземем Иран. При повечето държави това включва подобна на иранската смесица от теокрация и демокрация, в която ислямистите първоначално печелят властта чрез избори, но впоследствие не могат да осигурят работните места и да повишат жизнения стандарт, което именно желае младото им население. Така те се оказват под обществен натиск и единственият начин да запазят властта е чрез сила.

В крайна сметка те ще загубят, тъй като днес младото поколение в Иран осъзнава две неща:
1/ Преживяли са достатъчно време на демокрация, за да осъзнаят, че искат още от нея.

2/ Преживяли са предостатъчно време на теокрация, за да осъзноят, че искат по-малко от нея. В действителност те ще наложат нов баланс в Иран, включващ реална демокрация и достойно място на исляма, но не наложено отгоре.

Защо обаче това отнема толкова време? Защо Иран не е като Полша и Унгария след падането на Берлинската стена? И защо не може Ирак да бъде като тях след падането на Саддам? Отговорът се нарича П-Е-Т-Р-О-Л. Преходът от автокрация към реална демокрация в Иран е значително по-бавен от този в Европа по редица причини, но най-важната е, че хардлайнерите молли контролират иранското петролно богатство. Това всъщност означва, че те притежават огромни състояния, които могат да използват, за да монополизират всички механизми на насилие - армията, полицията и разузнавателните служби. Тези огромни състояния не зависят от отварянето на иранската икономика или политическа система или от съобразяването с желанията на техния народ.

Погледнете ситуацията от тази гредна точка: Съществуват два начина за едно правителство да забогатее в Близкия Изток. Първият е като сондира пясъчна дюна, а другият - като се сондират талантите, интелигенцията, креативността и енергията на народа си. Докато автократичните лидери на Иран, Ирак и Саудитска Арабия могат да забогатяват, сондирайки природните си ресурси, те ще останат на власт доста дълго време. Всичко, което те трябва да направят, е да овладеят контрола над петролноия кран.

Ако наиситна искаме да ускорим прехода от автокрация към нещо по-демократично в места като Ирак или Иран, най-важното нещо, което можем да направим е постепено, но постоянно да намаляме цената на петрола - чрез опазване на природата и алтернативни енергии.

Наясно съм с факта, че Дик Чейни смята, че с опазване на природата е за глезлоьвци. Истинските мъже изпращат Б-52. Но той греши. В Близкия Изток, опазване на природата и алтернативните енергии са стратегически инструменти. Роналд Рейгън успя да срине Съветския Съюз чрез две тактики: той успя да делегитимира руснаците и ги "източи". Делигимитизира ги като заклейми Съветския съюз като "Империята на злото" и показа на младото ѝ поколение какво става в другата част на света.

Източи ги, като ги въвлече в Междузвездните войни, където СССР банкрутира. В настоящия момент администрацията на Буш делигимитизира най-ужасните режими в Близкия Изток като "ос на злото", но не прави нищо по въпроса с източването. Точно обратното - ние ги запасяваме допълнително с гориво с нашите големи коли.

Коя беше първата и единствена реална демокрация в арабския свят? Ливан.
Коя арабска държава не притежава петрол? Ливан.

Коя е първата арабска петролна държава, която стана конституционна монархоя? Бахрейн.

Коя бе първата арабска страна, която изчерпа петрола си? Бахрейн.

Свалянето на Садам Хюсеин е необходимо за разпространението на демокрацията в Близкия Изток, но не е достатъчно. Няма да се получи без преодолявенето на петролната зависимост от страна на страните от Близкия Изток, както и без преодолявенето на петролната зависимост от наша страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.