Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СОС е решавал най-много въпроси за общинска собственост

2 коментара

За една година Столичният общински съвет (СОС) е взел най-много решения, свързани с общинска собственост, а същевременно има изоставане при приемането на нови нормативни актове.

Това е установил гражданският мониторинг върху дейността на СОС за периода 2004 – 2005 година, изготвен от Институт “Отворено общество”.

В по-голямата си част (41,5%) решенията на общинския съвет касаят управлението на общинска собственост и въпроси, свързани с управлението на общински дружества и градоустройствени процедури (22,30%).

От взетите решения, свързани с общински имоти, най-голям е делът на замените. За две години СОС е разрешил 44 предложения за замяна и е отхвърлил 18. Според доклада СОС е имал основание едва за 21 решения. Те се отнасят до процедури за прекратяване на собственост, провеждане на отчуждаване и други обстоятелства, които налагат прехвърлянето на определен имот на точно определено физическо или юридическо лице. За останалите 23 решения няма оповестени такива мотиви.

В процеса на мониторинг е установено, че Столична община изостава с приемането на документи по отношение на дългосрочното планиране на дейностите. Липсва “Стратегия за развитие на Столична община”, “Общински план за развитие” и нов Общ устройствен план. Въпреки това едва 2,54% от всички решения на СОС са свързани с приемането на нови нормативни актове.

Друг основен проблем е управлението на жилищния фонд на общината. Според доклада настоящият СОС е наследил схемата от предишния съвет, при която при първоначална замяна на терени за апартаменти по пазарни цени, след това жилищата се продават на наемателите им по базисни. Това съответно води до солидни загуби за общинския бюджет.

Докладът отчита и неизпълнението на поетия ангажимент от страна на общината да намали състава на управителните съвети на общинските дружества до 3-ма души, както е по Търговския закон. Този ангажимент фигурира и в приетата от СОС програма за управление на общината.

По отношения на бюджета на Столична община в доклада е отбелязано, че липсва предвидения по правилник 6-месечен отчет от страна кмета, в който той трябва да уведоми общинските съветници за изпълнението на основните параметри. Липсва и периодична отчетност за изплащането на общинския дълг.

Като недостатък при дейностите за опазване на околната среда, мониторинговият доклад отчита липсата на ясна визия по кризата с боклука на града. Тази неяснота е по отношение собствеността на съоръжението и как то трябва да се интегрира в цялостната система от събиране, извозване, балиране и съхранение на сметта.

 В доклада се посочва, че дейността на настоящия Столичен общински съвет е много по-открита и той е по-достъпен за наблюдение отколкото предишния, но като недостатък се отчита липсата на достатъчно информация в интернет – страницата на общината за вземането на решения в СОС. Към проектите за решения не се прилагат мотивите за тяхното внасяне, както и становищата от водещите комисии, които са неразделни от процедурата по внасяне на докладите в СОС.

Друг недостатък според авторите на доклада е, че в сайта не се поддържа достатъчно пълен архив на внесените за разглеждане точки, като понякога липсва информация за извънредните точки.

Липсва административна структура, която да следи за изпълнението на решенията на СОС.

По отношение на изпълнението на концесионните договори в доклада се посочва, че е необходимо кметът да създаде публичен концесионен регистър и концесионен архив.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Redoven 4itatel
    #2

    Не трябва ли да сме доволни от "кристално чистата и прозрачна" работа на СОС? Не се ли видя вече, че председателят на СОС е "вътре в играта" - не знам срещу какво, а и няма начин да узнаеме!

  2. съветник от СОС
    #1

    Как е направен този мониторинг? Отворено общество явно ползва тайни агенти, но това вече е извън демокрацията. Ако се опира на десетината безработни, киснещи по цели дни в общината и водещи си някакви записки за случващото се, но по коридорите, язък за обществото! Аз се интересувам от работата на СОС и виждам, че наистина има прозрачност. Има условия за изслушване на гражданското мнение. Работи се открито и сериозно. Бедата е, че не всички решения се изпълняват от кметовете. Има избирателност, но СОС не е достатъчно твърд за да ги хване за гушите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.